WOOD-TEC

Nábytek pod tlakem

Když to hodně přeženeme, vypadá jako solárium. Jenže místo lidí si na spodní desku „lehají“ kusy budoucího nábytku.

S teplem opravdu pracuje – díky němu se materiály mění a tvarují, jak designér, výrobce či zákazník potřebuje. Ale je tu něco navíc, mohutný podtlak, bez něhož by to nešlo. O čem je řeč? O dýhovacím stroji se zahřívací pecí Combiformer Plus české společnosti Adamik Company, s.r.o. Stačí mu pouhých osm minut práce a vytahujete krásný kousek, který vydrží sloužit věky. Společnost jej nominovala do soutěže o historicky první titul WOOD-TEC Award.

„Princip je jednoduchý. Potřebný komponent, třeba obložková zárubeň dveří, se natře se disperzním lepidlem, pokryje se dýhou, fólií nebo jakýmkoliv dekorativním materiálem. Položí se na pracovní stůj stroje, v němž jsou vyfrézované drážky, zaklopí průhlednou membránou a spustí se zabudovaná vakuová pumpa. Přes ony pravidelné drážky vytáhne všechen vzduch, membrána dílec obepne a nepustí. Přiklopí se vrchní víko, v němž je zabudován ohřev, který urychluje proces lepení,“ popisuje obchodní zástupce Rostislav Kavulok. Pumpa „hučí“ asi jen půl minuty, potřebný podtlak pak stroj dovede udržet oněch osm minut. A pak je hotovo, membrána se uvolní a výrobek vytáhne.

„S výrobou těchto lisů jsme začali proto, že se nám líbil nápad upotřebit a zpracovat vlastně odpadový materiál – dřevotřísku, MDF… Z něj se totiž dá vyrobit nádherný luxusní nábytek. Dýhované kusy se používaly už za našich babiček a dědečků, uvidíte jej na zámcích. Ten nábytek, pokud je dobře udělaný, tak je tu navždy. Dá se s tím vyhrát a dělat krásné designové věci, to nás oslovilo,“ vysvětluje Kavulok.

Adamik Company vznikla v roce 2005 a první stroje mířily nejčastěji k výrobcům dveří. Trh se mění a dnes má společnost více zákazníků mezi nábytkáři specializujícími se na zakázkovou výrobu. „Mnoho z nich totiž spolupracuje s designéry a architekty, kteří vymýšlejí ty špeky a lis je skvělý pro výrobu atypů,“ poznamenal Kavulok a ukazuje třeba na zvlněnou dýhovanou stoličku. Ta vznikla tak, že návrhář vytvořil formu, na ni se položil vrstvený materiál a podtlak s lisem matrici věrně okopírovaly.

Stejným způsobem se dá v Combiformeru pracovat s moderními umělými kameny, což jsou termoplastické materiály. Právě pro ně Adamik Company přimontovala spodní rozehřívací pec. „Třeba z Corianu nebo Staronu dnes vznikají luxusní kusy. Tyto materiály potřebují nahřátí na teplotu zhruba 160 °C, poté jsou tvárné jako plastelína. Položí se na matrici, vysaje se vzduch a chladnutím se materiál znovu vytvrdí,“ dodal další možnost stroje obchodní zástupce firmy se sídlem v Paskově. Nejvyšší materiál, který lisovací membrána zvládla, byl velký 42 centimetrů. „Ale záleží na celkové hloubce a šířce materiálu,“ dodal Kavulok.

Adamik Company je česká společnost a její stroje jsou kompletně složeny a z valné většiny též vyrobeny v Česku. „Jen po Česku jich máme na dvě stovky. Jsme schopni se zákazníkům velmi přizpůsobit. Může si pořídit standardní rozměr, ale také když si řekne o poloviční nebo naopak třeba čtyřmetrový, není problém,“ líčí Rostislav Kavulok.

Myšlenka vakuového lisování přišla z Holandska. „Řešili výrobu atypického nábytku do člunů, lodí, jachet, kde vlastně všechno do oblouku,“ dodal k historii metody zástupce Adamik Company.

https://www.adamikcompany.cz/

Další aktuality z veletrhu

01. 12. 2017 WOOD-TEC BeA CS představuje nové technologie pro robotizovaná pracoviště

Specializované přístroje německé značky BeA, která má na českém trhu zastoupení od roku 1991, nacházejí široké uplatnění při výrobě čalouněného nábytku, výrobě palet a obalů, dřevostaveb, dřevěných konstrukcí, ale také v automobilovém průmyslu, kde jsou...

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.