Firma Rott zaujala na letošním veletrhu MOBITEX jídelními stoly z masivu s jednoduchým rozkládacím systémem, které vyrábí ve svém závodě nedaleko Plzně ve spolupráci s dánskými návrháři. Používá přitom dřeviny jako dub, buk a ořech, na přírodní povrchové úpravy pak lněné oleje. Masivní jídelní stůl Hanna, který je charakteristický svými oblými hranami, přihlásila společnost ROTT DESIGN do soutěže Grand Prix MOBITEX a skončila na krásném druhém místě v kategorii Progresivní design.
„Tento stůl děláme na míru, takže zákazník si může vybrat jeho velikost od rozměrů metr na metr až po tři metry na metr dvacet. Tento konkrétní stůl o rozměrech 140 na 90 cm má v sobě ukrytý rozkládací mechanismus, který ho prodlouží o dalších 70 cm,“ ukazuje přímo na stánku společnosti v pavilonu F Jan Rott s tím, že firma má i vlastní kovovýrobu a upravuje si i rozkládací mechanismy, aby rozložení stolu bylo pro uživatele snadné a rychlé. Kromě jídelních stolů firma vyrábí také konferenční stolky, lavice, židle, kožené židle s nerezovou podnoží a další sortiment na zakázku.
V Brně ROTT DESIGN představuje také ukázku stolů z druhé produktové řady WoodArt, u které hodně vychází z přirozeného tvaru dřeva. „Tady je hlavním designérem sama příroda,“ říká jednatel Jan Rott o produktech, které jsou specifické svým nepravidelným tvarem.
„Na řadu WoodArt používáme kulatinu z lokálních zdrojů, nedávno se nám podařilo nakoupit dubové dřevo přímo z oblasti do deseti kilometrů,“ říká Jan Rott, syn zakladatele firmy Petra Rotta, který už v roce 1990 začal podnikat v malé dílně v obci Hromnice. „Máme tu vlastní sklady, kondenzační sušičku i pilu, kterou řežeme kulatinu na jednotlivé fošny. Ty je třeba prořezat a zase slepit, aby se nám stůl nekroutil. Při výrobě používáme nové technologie a přesné stroje, ale podíl ruční práce je zde velký, ať už se jedná o dovyplnění dřeva pryskyřicemi nebo o finální broušení,“ vysvětluje Jan Rott.
Rodinná firma má aktuálně kolem padesáti zaměstnanců. Kromě své výroby v západních Čechách má také showroom v Praze. V roce 2005 začala vyvážet do zahraničí, zejména do Německa, Rakouska, Švýcarska a Dánska a díky úzké spolupráci s dánskými architekty rozšířila svůj prodej i do USA a dalších zemí světa. V současnosti vyváží 90 % své produkce, jen desetina zůstává doma. „Řídíme se především tím, co si od nás žádá trh a naši zákazníci, nikoliv primárně designéři. V tomto směru se držíme možná víc při zemi, ale z ekonomického hlediska to funguje,“ dodává Jan Rott.
Foto: Rottdesign.cz