Před devadesáti lety v rotundě pavilonu A stál sádrový odlitek. Teď se socha TGM vrací na výstaviště pomocí 3D technologií.
Když se v květnu 1928 slavnostně otevíralo brněnské výstaviště, prezident Tomáš Garrigue Masaryk u toho nebyl, poprvé přijel až začátkem června. Shlížel však na davy návštěvníků ve své sádrové podobě. Socha v nadživotní velikosti stála na podstavci v rotundě centrálního pavilonu A. Co se s ní stalo, kam se ztratila, není známo.
V roce 2017 se podařilo dohledat, že šlo zřejmě o sádrový odlitek od Otakara Španiela, který byl vzorem pro výrobu nejméně tří bronzových soch. Dvě z nich jsou považovány za ztracené, poslední je v depozitáři Národního muzea. Socha posloužila jako vzor dvojici Josef Vajce ‒ Jan Bartoš při tvorbě odlitku pro Hradčanské náměstí v Praze.
Virtuální prohlídka 100RIES
A teď se vrací znovu na brněnské výstaviště v podobě projektu nazvaném TGM90. Přesněji řečeno model, který podle původního díla vzniká nejmodernějšími digitálními 3D technologiemi. Nelehkého úkolu se zhostila „jednička na trhu“, společnost MCAE Systems z Kuřimi. Více než třímetrový robot během Mezinárodního strojírenského veletrhu před očima návštěvníků vyfrézuje repliku sochy z roku 1928. Podkladem pro výrobu sochy jsou data získaná 3D skenerem z modelu sochy uchované v pražském depozitáři.
Jak na sochu s 3D technologiemi
Foto: archiv MCAE Systems
Ještě před MSV si vše odborníci z MCAE Systems vyzkoušeli na bustě a soše TGM. Podkladem pro výrobu byla data získaná 3D skenerem GOM ATOS 5 z historické podobizny TGM. Počítačový model vytvořený jako polygonální síť pak putoval do CAD/CAM softwaru Tebis, v něm byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Průmyslový robot Kuka vyfrézoval oba objekty ze snadno opracovatelného polyuretanu SikaBlock M330 – nejprve nahrubo a po vytmelení modelářskou hlínou následně také do drobných detailů. Finální tvary soše dodal sochař Ladislav Jezbera ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, který rád pracuje s moderními technologiemi. To vše znovu spatří návštěvníci MSV a výstavy 100ries, pro niž projekt TGM90 vznikl. A socha Tomáše Garrigue Masaryka tak bude znovu stát v pavilonu A.