Celé jedno křídlo pavilonu A1 zabraly nejnovější trendy z 3D tisku. Víc jak desítka firem zde nabízí své vize, kudy se v současnosti ubírá směr této progresivní technologie. Pojďme se podívat na některé z nich. Tu největší 3D tiskárnu - a to v evropském měřítku - pak najdete na volné ploše K.
Profesionální řešení od MCAE
Největší prostor zabírá firma MCAE, jež má svůj stánek rozdělený na několik divizí –CAD/CAM, 3D optické měření a 3D tisk. To vše také nabízí jako služby. Do portfolia firem patří modely 3D tiskáren, z nichž mnoho je ke shlédnutí právě na MSV. „S těmi nejmenšími a nejlevnějšími tiskárnami cílíme na školy nebo menší podniky. Práce s nimi je totiž velmi jednoduchá a nenáročná,“ popisuje marketingová specialistka Kristýna Homolová.
Do portfolia firmy spadají i stolní tiskárny MakerBot, například model Method tiskne až 2x rychleji než ostatní stolní 3D tiskárny. Firma nabízí také profesionální tiskárny od Stratasys, jejíž nejnovější model F120 z řady F123 s jednoduchým ovládáním typu zapoj-a-tiskni si mohou návštěvníci zblízka prohlédnout. Zajímavostí expozice je také vytištěná maska na bojové vozidlo Patriot II od Excalibur Army, který firma tiskla na tiskárně Stratasys F900. „Pro firmu to byl velký přínos, jelikož by standardní metodou strávili měsíc. My jsme ji vytiskli za dva dny,“ vysvětluje Homolová. Stratasys J750 zase umožňuje vytištění výrobku v přesné barvě. „U některých 3D tiskáren barva ne vždy odpovídá návrhu. Pokud by nám například přišla zakázka s tím, že chce zákazník barvu loga Coca-Coly, tak je tato tiskárna schopna její přesné reprodukce,“ dodává Homolová.
Ke shlédnutí je i Studio System+, což je 3D tiskárna pro tisk z kovu v kancelářském prostředí nebo ATOS ScanBox, jenž provádí optické 3D měření, pomocí kterého lze například replikovat díly v automobilovém průmyslu.
Další firmy viz box vpravo.