Lezení se věnuje už od svých dvanácti let. Dnes coby devětadvacetiletý horský vůdce UIAGM Radek Lienerth pravidelně organizuje doprovodný program lanových a lezeckých aktivit na festivalu LIFE! už od roku 2002. „Lezení je pro mě více než sport. Líbí se mi, že žádný lezecký den není stejný. Po stránce sportovního výkonu pak oceňuji všestrannost, protože lezení kloubí fyzickou sílu, psychickou náročnost i specifickou taktiku,“ popisuje.
Fanoušci lezení si přijdou na své v pavilonu V a Z. Zatímco děti si užijí na osmimetrové lezecké stěně ve Family hall, letos poprvé umístěné v pavilonu Z, dospělí si budou moci vyzkoušet desetimetrovou lezeckou stěnu v pavilonu V. „Lezení je i pro začátečníky. Na obou stěnách budou postaveny lehčí cesty,“ říká Lienerth. Horský vůdce láká návštěvníky také na lanovku, na které se lidé projedou více než sto metrů napříč pavilonem V.
Netradiční lezení lidé zažijí v zimním areálu, ve kterém se pomocí dřevěných kmenů imituje lezení v ledu. „Lidé se budou moci seznámit s takzvaným drytoolingem, při kterém se leze pomocí dvou cepínů, které se dají buď přímo zaseknout, nebo tak jako v přírodním ledu vkládat do děr. Oporu pro nohy v ledu zajišťují zakopnuté mačky, které máme připravené k zapůjčení v několika velikostech,“ líčí Lienerth. Zimní lezení sebou přináší výzvy. „Mrznou prosty a je potřeba řešit daleko více logistických problémů. Zimní výstupy jsou ale jedinečné, buď se do nich zamilujete, nebo je budete nenávidět,“ dodává.
Prestižní boulderingový závod
Na řadu přijde i závodění. Už po několikáté se totiž bude konat jeden z nejprestižnějších nepohárových závodů v boulderingu LA SPORTIVA SPORT LIFE! bouldercontest. Na čtyřmetrové boulderingové stěně se leze bez lana a odskakuje se do žíněnky. V pátek je závod určen pro děti, v sobotu soutěží dospělí rozdělení do kategorie podle pohlaví. „V minulých letech závodil například několikanásobný mistr republiky Martin Stráník, dnes už jistý lezec s olympijskou kvalifikaci Rischata Khabibulina z Kazachstánu, nebo také vynikající ostravská závodnice Eliška Adamovská,“ vzpomíná Lienerth.
Veřejnost si bude moci boulderingovou stěnu vyzkoušet v neděli.
Na bezpečnost lezců budou dohlížet proškolení lezečtí instruktoři. „Na dětských lezeckých stěnách pak máme osazeny samojističe PERFECT Descent, které umožňují lezení i úplným začátečníkům,“ vysvětluje. Na festival doporučuje Lienerth přijít ve sportovním oblečení. „Je dobré počítat s tím, že si v průběhu lezení můžou lidé poškodit nebo ušpinit oděv,“ dodává.
Lienerth se zasadil o otevření lezeckého centra Hudy v Brně ve Vídeňské ulici. „Za pět let provozu se nám podařilo lezeckou stěnu rozvinout do prostoru poskytujícího kvalitní zázemí jak pro výkonnostní lezce, tak pro širokou lezeckou veřejnost,“ rekapituluje úspěchy horský vůdce. Popularita boulderingu v posledních letech roste. Souvisí si i to s minimální ekonomickou náročností sportu. „Stačí si pořídit lezečky a pytlík na magnézium. Pak už člověk potřebuje jen sílu a koordinaci,“ míní.
U boulderingu je nutné dodržovat několik zásad. „Lezec musí sledovat okolí, nepohybuje se na stěně sám. I když má pod sebou kvalitní dopadiště, neznamená to, že do něj může padat bez jakékoliv kontroly a obav,“ popisuje nástrahy Lienerth. Skalní lezení se oproti boulderingu v mnohém liší. „Lezení s lanem rozvíjí spíše vytrvalost a odvahu, ne každý je zvyklí si do lana bez problémů odskočit,“ vysvětluje. Podle Lienertha je důležité si lezení především užít a případně si při něm vyčistit hlavu od každodenních starostí. S nadsázkou někdy říká, že výstup v horách je jako šachová partie s figurkami soupeře bez schématu tahu. Musíte hrát, musíte reagovat a větším vítězstvím je někdy i dobře zvládnutá prohra.