Mezinárodní strojírenský veletrh

MSV se popáté stal dějištěm největší české konference o 3D tisku

Poslední trendy v aditivní výrobě kovových, plastových i kompozitních dílů představili zástupci 17 společností a 340 posluchačů se seznámilo s možnostmi využití těchto pokrokových technologií pro zefektivnění vývoje prototypů a produktivnější výrobu v české praxi.

Konference se věnovala primárně praktickým aplikacím aditivní výroby ve strojírenství a technických oblastech a ukázala 3D tisk jako plnohodnotné výrobní odvětví s dynamickým růstem. Účastníkům byla představena řada působivých a užitečných novinek v oblasti profesionálního 3D tisku, který se stává čím dál dostupnějším i pro menší firmy a jednotlivce. Takové jsou například technologie americké firmy Desktop Metal, které zásadním způsobem zlevňují 3D tisk kovových dílů využitelných ve strojírenství. Britská společnost Renishaw do Brna přivezla nový systém pro kovový 3D tisk z práškových materiálů určený pro průmyslové využití, její zařízení využívá více laserů a bezpečnou automatickou recyklaci prášku. Reprezentantem perspektivního 3D tisku kompozitních materiálů, který kombinuje vysokou pevnost s nízkou hmotností, je novinka od Hewlett-Packard – kompaktní 3D tiskárna pro výrobu plnobarevných produktů z odolného nylonu. Nová technologie HP Jet Fusion umožňuje sériově vyrábět desítky tisíc dílů za cenu konkurenceschopnou například s lisováním plastů. Nový partner konference Arburg zaujal zase prezentací zařízení Freeformer pro 3D tisk ze standardizovaných průmyslových granulátů.

Hlavní trendy na světovém trhu aditivní výroby v úvodu konference prezentoval její pořadatel Jan Homola, viceprezident Klastru aditivní výroby a majitel vydavatelství Nová média. Trh 3D tiskáren nadále dynamicky roste, a to ve dvouciferných číslech. Za loňský rok dosáhl hodnoty přibližně 150 mld. korun a meziročně si firmy prodávající 3D tiskárny polepšily zhruba o 21 %. „Tahounem trhu jsou dnes zařízení s nejvyšší přidanou hodnotou, tiskárny pro 3D tisk kovů. Zájem o ně se mezi lety 2016 a 2017 téměř zdvojnásobil. Podepisují se na tom nové technologie, které přinášejí nové a daleko levnější způsoby tisku kovů,“ vysvětlil Jan Homola. Nejvíce 3D tiskáren jako samostatných jednotek se však nadále prodává v kategorii stolních tiskáren, které lze pořídit i za několik tisíc korun. „Loni bylo prodáno více než půl milionů stolních 3D tiskáren s cenou pod pět tisíc amerických dolarů. Nejsou to žádné hračky na výrobu kuriozit, ale v rukou konstruktérů a technologů se stávají plnohodnotným nástrojem. Řada společností deklaruje, že se jim investice do stolní 3D tiskárny s cenou 100 až 150 tisíc korun dokáže vrátit za tři dny, prakticky hned s první zakázkou, na které ušetří až statisíce,“ popisuje Jan Homola konkrétní zkušenosti českých firem. O tom, jak rychle se 3D tisk etabluje na celosvětovém trhu, podle něj nejlépe vypovídá graf růstu spotřeby tiskových materiálů. „Je to opravdu strmý růst poptávky, který potvrzují i čeští dodavatelé. Minimálně v kategorii plastových dílů dnes dodavatelé tvoří větší obrat na materiálech než na 3D tiskárnách,“ říká odborník.

Dokladem dynamického růstu odvětví aditivní výroby jsou úspěchy českých firem. „Josef Průša je dnes globálním a jedním z největších světových výrobců 3D tiskáren. Během pěti let vybudoval firmu, která se obratem blíží miliardě korun, a měsíčně prodá šest až sedm tisíc 3D tiskáren. Dokázal by jich prodat i více, ale je limitován personální kapacitou a subdodávkami dílů,“ popisuje Jan Homola a připomíná také úspěšnou českou značku Fillamentum nebo vývoj turbovrtulového motoru vyrobeného pomocí 3D tisku ve společnosti GE Aviation Czech. K partnerům konference patřil český podnik Innomia – zřejmě nejúspěšnější dodavatel tiskáren pro výrobu z práškových materiálů v České republice a globální dodavatel těchto technologií.

Již pátá konference „3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“ pořádaná na MSV v Brně patří svým rozsahem k největším svého druhu v Evropě. Za posledních pět let vydavatelství Jana Homoly uspořádalo celkem deset konferencí o 3D tisku, které dohromady navštívilo přes 2500 posluchačů. Mezi 340 účastníky konference na MSV 2018 byli především konstruktéři, designéři a uživatelé 3D aplikací pro modelování či konstruování, dále dodavatelé v automobilovém průmyslu, manažeři strojírenských firem, studenti vysokých škol a zájemci o 3D technologie pro vývoj výrobků. Pětina účastníků se na konference o 3D tisku vrací a šest osob, které zatím nevynechaly ani jedinou, dostalo v Brně odměnu. Příznačné je, že jeden z odměněných tyto konference začal navštěvovat ještě jako student, ale letos tu byl již jako zástupce partnerské společnost Desktop Metal.

Také většina partnerů se konferencí o 3D tisku na MSV účastní pravidelně. Generální partner MCAE Systems stál již u zrodu konference před pěti lety. Druhým generálním partnerem byla společnost EOS a tradičně nechyběl ani Stratasys, který stojí za vynálezem dnes nejrozšířenější technologie 3D tisku. Společnost SolidVision na konferenci představila novou tiskárnu a v předsálí vystavovateli mimo jiné čeští výrobci tzv. delta 3D tiskáren TRILAB nebo zástupci společnosti TRUMPF, která nabízí laserové technologie pro aditivní výrobu. Společnost Kovosvit MAS účastníkům konference představila stroj pro hybridní výrobu v kombinaci obrábění a 3D tisku, který loni získal Zlatou medaili MSV. Zastoupeny byly také technické univerzity, které se aktivně zabývají 3D tiskem, vedle ČVUT Praha a VUT v Brně také specializované pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci UPrint3D a Protolab z VŠB TU Ostrava.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.