Mezinárodní strojírenský veletrh

Kooperace.cz v Brně představí program na efektivní sdílení strojů mezi firmami

Jak co nejlépe využít volnou strojní kapacitu, předvede na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně česká společnost Kooperace.cz. Pro jaké firmy je jejich služba nejvýhodnější a proč je důležitá spolupráce mezi nimi, vysvětluje obchodní ředitel Milan Málek.

Jak byste popsal to, čím se firma Kooperace.cz zabývá? 

 Portál Kooperace.cz pomáhá malým a středním strojírenským podnikům vytěžovat jejich volnou strojní kapacitu tím, že sdílí informace s většími zadavateli práce, kteří potřebují nějaký díl vyrobit. Začali jsme jako katalog strojírenských kapacit, kde si firmy mohly umístit svůj profil a čekat, až si je nějaký zákazník našel. Velmi brzo budeme spouštět takzvané Tržiště strojírenských kapacit a zakázek, které budeme automaticky propojovat a celý proces se ještě zjednoduší a zrychlí. 

Pro jaké firmy, je vaše služba určená?

Primárně pro malé a střední podniky na straně výrobců a pro velké na straně zadavatelů. Nicméně poptávku na kooperovaný díl či technologii (tepelné úpravy atp.) může vložit jakákoliv strojírenská firma.

Co musí firmy udělat pro to, aby mohly vaši službu využívat? 

Stačí vyplnit velmi jednoduchý registrační formulář na našich stránkách. My se následně spojíme s firmou a požádáme o detailnější informace o strojích a kapacitách, abychom věděli, na co se máme zaměřit. Samozřejmě budeme potřebovat kontaktní osoby a lidi, kteří budou zodpovědní za aktuálnost údajů a nabídky.

Proč si myslíte, že je zrovna Vaše služba pro firmy důležitá a zajímavá? 

Každá firma se čas od času ocitne v situaci, kdy má na strojích méně zakázek, než by si přála. Ve stejný moment jsou i firmy, které by přesně tuto kapacitu potřebovali. Ale jak tyto dvě skupiny propojit?  Druhým aspektem je i to, že se chceme podílet na udržitelnosti, a proto je podle nás důležitější lépe využívat kapacity, které již jsou, než "nakupovat" nové. Posledním bodem je určitě nedostatek nejen kvalitních lidí, které dnes řeší taktéž skoro každý. Proč tedy "utrácet" v této době na hledání nových zaměstnanců, když můžete využít lidi a stroje, které má třeba někdo kousek od vás a bez starosti a s garancí kvality výrobku.

V čem si myslíte, že jste lepší než konkurence?

Pokud budeme brát, že naší konkurencí jsou poptávkové portály, tak asi ve všem.Jsme zaměření čistě na strojírenství, rozumíme trhu i našim zákazníkům. U nás se poptávají reálné zakázky a opravdu se snažíme, aby se k lidem dostávali poptávky pouze na stroje, které vlastní. Posledním v čem jsme jiní, že se u nás neplatí za kredity, poptávky nebo členství, ale pouze za zrealizovanou zakázku, a to v řádu jednotek procent.

Jak vznikl nápad na založení firmy Kooperace?

Vlastně velice jednoduše. Jednou jsem potřeboval nutně sehnat jednu operaci opracování trubek. Hodiny a hodiny jsem hledal přes klasické vyhledávače, a nakonec jsem našel několik firem, které jsem musel všechny obvolat, abych se dozvěděl, že vlastně žádnou volnou kapacitu nemají. Když jsem zjistil, že je to navíc standardní postup při hledání nových kooperantů v 21.století a že objem ve strojírenství (bez auto motive) v Evropě je více jak 600 miliard eur, tak jsem se rozhodl s tím něco udělat a tento trh změnit.

Proč jste se rozhodli zaměřit se na strojírenství?

Strojírenství a železo mne provází celým životem již od patnácti let. Prošel jsem všemi různými oblastmi, firmami i pozicemi v nich a měl díky tomu příležitost poznat nejen trhy u nás, ale i v celé Evropě. Strojírenství pohání všechny ostatní průmysly. Součástky, které se vyrábí na různých strojích, jsou všude kolem nás, aniž si to uvědomujete a spousta jiných oborů. Například zpracování dřeva, jídla, plastů a podobně, by bez strojařů nikdy neexistovala. Evropa je největším strojírenskou výrobou na světě. Ani Čína ani USA není větší a my chceme pomoci, aby to tak zůstalo i v budoucnu.

Máte do budoucna v plánu zaměřit se i na jiné oblasti průmyslu?

600 miliard eur a více jak milion firem v Evropě nám přijdou dostatečné. Takže chceme zůstat pouze a jen u strojírenství. Co je do budoucna v plánu je více služeb pro malé a střední strojírenské podniky, které by jim měli zjednodušit život a pomoci s adopcí trendů digitalizace a automatizace procesů.

CzechStarter
CzechStarter je program, který vytvořila společnost CzechInvest, která pomáhá začínajícím podnikatelům a start-upům nastartovat jejich vlastní podnikání.

Kooperace byla také součástí programu CzechStarter, pomohlo Vám to nějak výrazně?

Ano, je tomu tak a jsem za to velmi rád. Hlavně nám CzechStarter dal zpětnou vazbu od našich mentorů a otevřel nám oči v tom, že byť jsme z České republiky, není potřeba tu zůstat. Dali nám více sebedůvěry a my rozpracovali plány, jak postupně službu rozšířit i do zbytku Evropy. Díky tomu jsme došli k naší dlouhodobé vizi Cloud factory - největší strojírenské firmy, které nevlastní žádné stroje. To, zda se nám to podaří však už ovlivníme my naší prací a naši zákazníci svou podporou.

Co považujete za největší úspěch firmy? 

Člověk se v této fázi musí radovat z maličkostí. Je to úplně něco jiného rozjíždět firmu, bez kapitálu, bez týmu a samozřejmě bez značky, o kterou se člověk mohl opírat dříve (pracoval jako obchodní ředitel pro střední Evropu pro společnost VAN LEEUWEN, pozn. red.). Takže vypíchnout největší úspěch není jednoduché. Osobně jsem moc rád za to, že jsme v zisku, že se nám podaří meziročně téměř ztrojnásobit obrat (na cca. 15 MIO czk) a že máme už dnes silné partnery a podporovatele, jakým je například Komerční banka, se kterou marketingově spolupracujeme a jež nás aktivně doporučuje u svých klientů.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.