Nejnovější čísla potvrzují: region střední a východní Evropy je nadále jedním z hlavních motorů německého zahraničního obchodu. Zejména export do České republiky se razantně vyvíjí a stoupl v roce 2018 ve srovnání s předchozím rokem o 6,1 procent na 44,2 mld. EUR. Nosným pilířem německo-českých obchodních vztahů je vedle automobilového průmyslu především strojírenství. Nejdůležitější událostí oboru je Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), který se od 7. do 11. října 2019 koná v Brně.
Objem německo-českého obchodu dosáhl v r. 2018 rekordního objemu 92 miliard EUR. Česko tak aktuálně zaujímá 10. místo mezi nejdůležitějšími obchodními partnery Německa. „15 let po rozšíření EU na východ jsou naše východní sousední země hluboce integrované do řetězců tvorby hodnot německého průmyslu,“ shrnuje vývoj Wolfgang Büchele, předseda Výboru pro východ – Svazu německé ekonomiky pro východní Evropu (Ost-Ausschuss – Osteuropaverein der Deutschen Wirtschaft, OAOEV).
MSV je nejvýznamnějším průmyslovým veletrhem střední Evropy a ústředním místem setkávání strojírenství tohoto regionu. 1.600 vystavovatelů, většina z nich ze zahraničí, a více než 80.000 návštěvníků dokládá mezinárodní dosah MSV. Ústředním tématem veletrhu je letos Průmysl 4.0 a digitální továrna.
Německo je tradičně nejdůležitějším partnerem MSV. V roce 2018 přijelo více než 30 procent všech zahraničních účastníků z Německa. Podniky z Bavorska a regionu středního Německa mají možnost zúčastnit se MSV v rámci organizovaných společných expozic.
Ve dne 8. října 2019 se navíc na MSV koná bavorsko-česká konference „E#change for your digital future!“.
V ohnisku pozornosti vysoce kvalitních řečníků jsou dvě témata:
- Změněné požadavky na výchovu odborných pracovníků 4.0 ve strojírenství budou rozmanitým způsobem probírány pod titulem „Digitálně naivní nebo digitálně nativní – jsme připraveni na budoucnost?“.
- Při otázce „Dodavatelská kompetenCZe zítra?“ experti naznačí, jak digitalizace proměňuje mezinárodní řetězce tvorby hodnot.