Mezinárodní strojírenský veletrh

Cloos si ke stům let nadělila na veletrhu několik novinek

Pro německou firmu Cloos panuje na brněnském veletrhu slavnostní atmosféra, společnost letos totiž slaví sto let od založení firmy. Cloos Praha, tedy dceřiná společnost firmy Cloos, pojala oslavu ve velkém stylu. Přivezli hned několik novinek a připravili si pro své zákazníky jednu zajímavou soutěž právě ke stoletému výročí.

Jednou z novinek prezentovaných na MSV je miniaturní robotická svařovací cela Micro 1.2S, přičemž písmeno S znamená, že se jedná o menší z modelů, které firma poskytuje a vyrábí ve dvou provedeních. Jednu s pevným pultem a druhou s otočným, který nabízí větší flexibilitu při svařování.

„Ve firmě věříme, že tohle zařízení by mělo být prvním krokem k robotizaci svařování u zákazníků, popisuje novinku Aleš Pfeifer, jednatel společnosti. Jelikož se jedná o novinku, je jich po světě prodaných pouze několik kusů. Ale produkty této firmy nejsou pouze robotického rázu. Nabízí i ruční zdroje. Na veletrhu jsou vystaveny typy Quineo X motion drive, který se specializuje na svařování slabších materiálů od černých, přes nerez až po hliník. A Quineo next 452, jež je kromě běžného užívání určen na svařování velkých mezer za použití velkého průvaru.

Exkluzivní novinkou je dle Aleše Pfeifra svařovací robot kooperující se skenerem. „Jedná se o zařízení, kdy pomocí skeneru díl nasnímáme, převede se do 3D formátu. Zde skener označí svary, které by měl robot zavařit a vygeneruje dráhy na svary. Robot poté automaticky zavaří svary, které má,“ popisuje novinku Pfeifer. A dodává, že je samozřejmostí, že si lze vybrat, které svary budu chtít a naopak které nebudu chtít zavařit. Ovládání takového robota je vcelku jednoduché a spočívá ve stisknutí řádově pěti tlačítek. Poté robot funguje už automaticky. Rozdíl proti předešlému modelu je v tom, že Micro 1.2S je nutné naprogramovat, zatímco tento robot se programuje samostatně.

Prezentace firmy neskýtá pouze zbrusu nové technické vymoženosti, ale také historické kousky. To souvisí právě s výše zmíněnou oslavou sta let fungování společnosti. Je zde vystaven historický zdroj z roku 1956, který je zapůjčen z firemního muzea. Při příležitosti oslavy tohoto jubilea firma Cloos vyhlásila soutěž, kdy hledala fotku nejstaršího dosud funkčního zdroje značky Cloos. Kdo pošle fotku nejstaršího dosud užívaného zdroje, vyhraje od firmy zcela nový svářecí zdroj v hodnotě 150 000 Kč. Slavnostní předání proběhne ve středu 9. 10. ve 12 hodin přímo na Mezinárodním strojírenském veletrhu.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.