Celosvětově působící firma OSIsoft se zákazníky ve 127 zemích zahrnující i kancelář v České republice, již desítky let vyrábí svůj jediný produkt - PI Systém. Ten se stará o sběr a zpracování masivních toků dat z různých datových zdrojů, jako například výrobních zařízení, technologických celků, systémů automatizace či senzorů. PI Systém pomáhá firmám zvýšit produkci, šetřit náklady, zvýšit bezpečnost, vytvářet komplexní analýzy dat a mnoho dalšího. Společnost se připojila k projektu Digitální továrna 2.0, který je hlavním tématem letošního MSV, a zájemci o řešení OSIsoft najdou všechny informace v pavilonu A1.
PI Systém plně automatizuje sběr a archivování dat a umožňuje k nim jednoduchý přístup, například pomocí mobilních zařízení jako je tablet nebo mobilní telefon. Lze tak provádět jednak rychlá operativní rozhodnutí, ale i dlouhodobou analýzu provozu. Pohodlný a rychlý přístup k datům může významně snížit čas potřebný ke kritickým či krizovým výrobním rozhodnutím. Na otázky odpovídal Account Manager společnosti OSISoft Petr Šebela.
Co znamená digitální transformace pro OSIsoft?
Pro nás není pojem digitální transformace úplnou novinkou. OSIsoft dlouhodobě věří, že větším a lepším využitím dat je možné získat další přidanou hodnotu, zlepšit fungování firmy, případě začít nabízet i zcela nové služby.
Má PI Systém nějaké netradiční využití?
V kontextu České republiky je PI Systém používán v pivovarnictví, kde pomáhá s optimalizací procesu kvašení nebo také ve vodárenství, kde může monitorovat kvality vody nebo ztráty v síti. V OSIsoftu používáme PI Systém pro monitoring spotřeby energií a celkovou optimalizaci provozu našeho nově postaveného sídla v USA nebo pro vzdálený dohled nad PI Systémy instalované u našich zákazníků.
PI Systém byl nasazen i na Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity. Můžete prosím přiblížit, o co se jedná?
Zatím se jednalo zatím pouze o „testovací” nasazení, během kterého byla ověřena schopnost systému velmi jednoduše prezentovat data o teplotě, vlhkosti nebo spotřebě energie v jednotlivých místnostech. Ty byly sbíraná z takzvaného BMS (Building Management System) v geografickém informačním systému (GIS), což umožnilo analýzu dat v prostorovém kontextu.
Mohl byste uvést nějaké další české či slovenské firmy, se kterými OSIsoft spolupracuje a dodává jim PI Systém?
Mezi naše zákazníky patří společnosti jako ČEPS, ČEZ, Eustream, Mondi, Slovenské elektrárně, Unipetrol, U.S. Steel Košice a další.
Budete nějak přizpůsobovat vaši prezentaci speciálně pro Mezinárodní strojírenský veletrh?
Použití PI Systému je vždy velmi podobné bez ohledu na průmyslové odvětví. Na druhou stranu jsme pro návštěvníky veletrhu společně s partnerem připravili ukázku použití v oblasti predikce a využití umělé inteligence, založenou na reálných provozních datech zákazníka.