Elektrotechnická asociace České republiky (ElA) spustila první blockchain Notarius, který je první aplikací svého druhu v Evropě. Jako dlouhodobý partner MSV a propagátor digitální továrny bude ElA své řešení prezentovat právě na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Veřejná blockchainová síť ElA má firmám poskytovat nezávislou, důvěryhodnou, spolehlivou a trvalou platformu pro využití technologie blockchainu. Jedná se o databázi, do které se ukládají datové otisky. „Je to podobné, jako když uložíte otisk prstu člověka, ale bez znalosti toho, jak vypadá, jaké má pohlaví a jiných osobních dat. Můžete ale ověřit jeho totožnost, a to je princip blockchainu,“ vysvětluje prezident ElA Jiří Holoubek.
Aplikace Notarius zatím běží ve zkušebním provozu a slouží k ověřování elektronických dokumentů. S masivním nasazením internetu věcí se blockchain stane nezbytným bezpečnostním doplněním. Například může průmyslu sloužit podobně jako černá skříňka, protože v případě havárie nebo jakékoli nesrovnalosti, poskytne přesná data uložená ve strojích, a to včetně nezpochybnitelné časové souslednosti. „Takováto sít je pak již vzhledem ke své velikosti téměř nenapadnutelná a nezpochybnitelná,“ doplňuje Holoubek.
Díky blockchainu tak například bude možné vyřešit otázku prokazatelného, originálního dílu, který se využívá při výrobě nebo opravě technologií. „Náš trh je zavalen různými kopiemi a padělky, které je dnes už velmi obtížné rozeznat od originálů. Blockchain nám umožní vysledovat celou cestu konkrétního dílu od výrobce, přes dodavatele, tak aby k finálnímu spotřebitel došel skutečně originál,“ přiblížil další využití blockchainu Dalibor Kačmář z firmy Microsoft na tiskové konferenci.
Dalším příkladem, na kterém si lze představit princip fungování blockchainu je prodej či koupě nemovitosti. Samotnému získání či vydání peněz předchází mnoho samostatných úkonů, které mají na starosti různí lidé. Díky blockchainu ale všichni zúčastnění vědí, v jakém stavu se zrovna který úkon nachází, a jestli probíhá tak jak má.