Litoměřická strojírenská firma HENNLICH se mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně účastní pravidelně už od počátku 90. let minulého století. Letos přivezla na brněnské výstaviště novinku v podobě prvního kolaborativního robota v portfoliu firmy.
Na stánku číslo 113 v pavilonu V prezentuje mimo jiné kolaborativní robotické rameno Panda od německé společnosti Franka Emika. „Je to velmi přesný robot navržený tak, aby pomáhal lidem. Je inspirovaný hbitostí a citlivostí lidské ruky. Panda nabízí provoz s vysokým výkonem, s velkou přesností a citlivostí ve všech sedmi osách,“ vysvětluje obchodně technický zástupce společnosti HENNLICH Josef Ponikelský s tím, že robotické rameno dosahuje vysoké opakovatelné přesnosti i při vysokých rychlostech.
Velká citlivost navíc umožňuje provádět jemné úkony při lisování, zakládání nebo šroubování. „Rameno je osazeno více než 100 snímači, čímž je zajištěna rychlá detekce a reakce na případnou nechtěnou kolizi v řádu milisekund,“ upřesňuje Ponikelský. Další nepochybnou výhodou je rychlé nastavení, snadné programování a možnost stažení i hotových aplikačních scénářů či naučení pohybu tažením ramene.
Unikátní lehký energetický řetěz
Nový energetický řetěz E4Q je inspirován přírodou. „Články tohoto typu energetického řetězu mají hladký a zaoblený tvar a zcela novou koncepci příček se sníženou hmotností a jednoduchým uzamykáním. Tyto inovace umožňují otevření i zavření řetězu během několika sekund bez použití nářadí. Energetický řetěz byl vyvinut speciálně pro dlouhé samonosné pojezdy,“ popisuje Ponikelský.
Modulární systém pro odlehčení tahu CFU
Tribologicky optimalizovaný modulární systém pro odlehčení tahu CFU – to je další novinka, kterou na letošním MSV HENNLICH prezentuje. „Systém umožňuje rychlé a jednoduché vkládání kabelů. V jednom systému energetického řetězu lze vést kabely a hadice o různých průměrech,“ uvádí obchodně technický zástupce s tím, že systém dosahuje vysoké přídržné síly a je tak vhodný i pro dlouhé pojezdy.
UR svorky pro přívod energií k robotům
Přivést bezpečně energie ke všem osám kolaborativních robotů malých velikostí je snadnější díky UR svorkám. I tuto novinku přivezla litoměřická strojírenská firma do Brna. „Na tělo robotů se snadno připojí pomocí nastavitelných připojovacích pásek, které si zákazník může nastavit dle vlastní potřeby. Jsou dostupné i v plastovém provedení se zaobleným designem pro kolaborativní roboty,“ popisuje novinku Ponikelský.
Lineární vedení HDR pro jednokolejnicové aplikace
Lineární vedení HDR je z produkce světového lídra, japonské firmy THK, a je především díky tuhé konstrukci vhodné pro jednokolejnicové aplikace, které jsou tak kompaktnější a lehčí. „Kuličkové dráhy na boku kolejnice předcházejí usazování nečistot. Pro ještě vyšší ochranu proti znečištění je pak možná kombinace s krycím páskem na kolejnici. U lineárního vedení HDR lze široce kombinovat různé typy vozíků a kolejnic nebo dodat obě části zvlášť,“ uzavírá Josef Ponikelský.