Obráběcí stroje z dílen společností Heller, Hurco a EMCO už tradičně na brněnské výstaviště přiveze ITAX PRECISION. Jde o rodinnou firmu, která si zakládá na perfektních strojích, servisu a přístupu k zákazníkům.
Pražská společnost ITAX PRECISION, velký hráč na trhu s obráběcími stroji, splňuje do slova a do písmene pojem rodinná firma. „Figuruje v ní pět Bořilů. Firmu založil táta v roce 1996, asi za tři roky se přidal brácha Miroslav, před sedmi lety já. Maminka dělá účetnictví a strýc vede oddělení nářadí a příslušenství,“ vyjmenovává Tomáš Bořil, jeden z jednatelů společnosti.
Také právě na svoje zákulisí a rodinnou tradici lákají svoje stávající i nové zákazníky na nadcházející ročník brněnského Mezinárodního strojírenského veletrhu. „Naše stroje znají, ale nevědí, co je za nimi,“ vysvětluje nejmladší z rodu Bořilů. Jsou výhradním zástupcem firem Hurco a Heller, v portfoliu mají také stroje EMCO.
Kromě zmíněné pětice rodinných příslušníků figuruje v ITAXu dalších sedm lidí. „Když se tátovi byznys rozjel, musel přibrat i techniky,“ poznamenal.
Strojařina v krvi
Ladislav Bořil, zakladatel, má strojařinu v krvi. Po studiích na vysoké škole pracoval v Pragovce, kde získal zkušenosti z konstrukce převodovek. Poté se dostal k obchodu a prodeji obráběcích strojů. Do výroční zprávy k tomu napsal: „Nápad s podnikáním přišel nedlouho po revoluci. Zklamán z předchozího zaměstnání jsem kývl na nabídku zahraničního partnera zastupovat firmy vyrábějící obráběcí stroje. Do půl roku jsem založil s.r.o. Náš první cíl bylo přežít alespoň jeden rok. A už jsme tu dvacet tři let.“
Bylo jasné, že synové Miroslav a Tomáš se také vydají strojařským směrem, nutil je do oboru? „Bratr strojárnu studoval. Já jsem šel na elektroprůmyslovku. Otec měl zrovna v tu dobu pocit, že je hlad po šikovných technicích, mechanicích a servisních technicích obecně a že nejsou elektrikáři, ale vůbec to nepoužívám,“ směje se Tomáš Bořil, který má v ITAXu na starosti prodej výukových systémů.
Stroje Heller česká firma prodává, o zákazníka se pak stará samotný německý výrobce. „V případě Hurco to máme od A do Z. „Máme vyškolené dva lidi na servis, jednoho aplikačního technika, šéfa tohoto týmu plus dva externí techniky,“ vysvětluje Tomáš Bořil. Jak námluvy takové velké americké značky vypadají? „To zařídil tatínek už v 90. letech, kdy Hurco chtělo z evropské centrály v Německu dál do světa. A od roku 1996 jsou s námi. Je to pro nás signál, že jsou spojeni a mají dobré stroje, které zákazníci pořád chtějí. A že i my jsme dobrým partnerem pro ně,“ líčí jednatel.
Ve své nabídce mají ještě stroje rakouské společnosti EMCO, z jejíž produkce se ITAX PRECISION zaměřuje zejména na ty školní. „Ty dodáváme do škol na výuku obrábění a k výchově nové generace obráběčů a obsluhy těchto strojů,“ popisuje Tomáš Bořil.
Vybírají si
Se svojí trojicí jsou spokojení a momentálně neuvažují o rozšiřování. „Samozřejmě nás oslovují další značky, abychom je zastupovali. Ale řekněme to takto – ti, jejichž stroje mají smysl, už tu jsou. Hodně se teď do Evropy tlačí výrobci z Indie a Asie, hledají nové trhy, ale to není směr, kterým bychom chtěli jít. Jejich stroje nejsou pro nás ale ničím zajímavé, konstrukce je klasická a jediné, čím mohou konkurovat, je cena. Kdežto tyto tradiční značky, má každá něco unikátního, specifického, čím vykukují z davu,“ jasně říká jednatel. Třeba u Hurco vyzdvihuje jejich vlastní patentovaný řídicí systém, který je skvělý pro malou kusovou výrobu. „Když bychom měli v portfoliu desítky firem, jejichž stroje by byly stejné, lišily by se maximálně barvou a pak cenou, tak to nemá smysl. To je druh obchodu, který mi není sympatický,“ uzavírá téma.
Největším odběratelem ITAXu jsou menší firmy, živnostníci, kteří začínají v CNC obrábění. Výhodou je pro ně řídicí systém, který je jednoduchý na obsluhu i programování. „Ty společnosti pořád rostou a vyvíjejí se. Máme firmy, které dnes mají 15 našich strojů a začínali s jedním. Víceméně jde o dodavatele do automobilového průmysl, který tu má pořád nejhlubší kořeny,“ popisuje své zákazníky Tomáš Bořil. V roce 2017 jim tým ITAXu prodal 197 500 kilogramů strojů, vyřídil s nimi 9 465 telefonátů a odeslal jim 20 643 mailů. I taková zajímavosti pražská firma eviduje.
Celým strojírenským veletrhem rezonuje již několikátým rokem téma automatizace a pojem Průmysl 4.0. Pro laika to znamená úplný nástup strojů a odstavování člověka. Ale je to tak? „. Automatizace se řešila vždycky, navíc pro oko je zajímavé, když ve výrobě jezdí robot, když linka jede autonomně. Ale úplně to stejné se řešilo, když automobilky z plně lidských zdrojů přecházely na svařovací roboty a tak dále. Já vůbec nemám pocit, že by situace dospěla do tak fatální situace, že úplně lidem seberou práci,“ přemítá Tomáš Bořil.
U svých zákazníků nepociťuje zájem o úplnou automatizaci, spíš běh svých společností uzpůsobují tomu, co potřebují. Vzrůstá tedy zájem o nejrůznější softwary na vyhodnocování efektivity práce a využitelnosti strojů, které mají. „Uvidíme, jak se osvědčí. Pak by si měli umět třeba lépe spočítat investici do nového stroje, uvidí jeho využitelnost, prostoje, servisní informace, odstávky,“ popisuje Bořil. Podle něj je automatizace nutná například pro automobilový průmysl a jeho dodavatele, kteří musejí vyrábět desetitisíce stejných komponentů a už dnes je nezbytností. „Menším firmám, nebo provozům zabývajícím se prototypy, se investice do automatizace nikdy nevrátí,“ poznamenal jednatel.