Mezinárodní strojírenský veletrh

Rekordy strojírenských firem z roku 2018 se v nejbližší době lámat nebudou

Čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů očekávají za rok 2019 meziroční pokles produkce přibližně o 10 procent, zaznělo na setkání Svazu strojírenských technologií. Obor je podle ředitele svazu Oldřicha Paclíka volativní, značné meziroční výkyvy mají zejména dodávky velkých strojů, takže pokles odborníci nepovažují za nijak dramatický. Společnosti by se ale na očekávané hubenější časy měly určitě připravit předem, opatření mohou být různá.

V roce 2018 dosáhla světová produkce obráběcích a tvářecích strojů nového maxima ve výši 73,7 mld. eur. Také Česká republika byla velmi úspěšná, když oborová produkce oproti roku 2017 vzrostla asi o 20 procent. „Rok 2018 pro nás dopadl jako druhý nejlepší v historii. Celkový export byl dokonce historicky nejlepší a podařilo se upevnit naše postavení v rámci mezinárodního srovnání. Česká republika zaujala 13. místo na světě, když předběhla Velkou Británii,“ informoval na MSV ředitel Svazu strojírenské techniky (SST) Oldřich Paclík. Vyhlídky do nejbližší budoucnosti ovšem už tak dobré nejsou.

Výrobci obráběcích a tvářecích strojů očekávají, že už rok 2019 přinese pokles výkonnosti oboru. Celková produkce českých firem by měla meziročně klesnout přibližně o desetinu, ale situace v jednotlivých podnicích se bude lišit. „Výrobci komoditních obráběcích strojů, menších CNC vertikálních center, soustruhů a dalších zaznamenávají pokles poptávky už nějaký čas. První pololetí letošního roku bylo poměrně nervózní a řada firem reportovala pokles přítoku objednávek. Pokud vím, tato situace trvá a za rok 2019 očekáváme meziroční pokles produkce asi o 10 %,“ řekl Oldřich Paclík. Zároveň poznamenal, že obor je poměrně volatilní a zvláště dodávky velkých strojů mají značné meziroční výkyvy, takže SST tento pokles nepovažuje za nijak dramatický. „Ale samozřejmě záleží i na situaci jednotlivých firem, jestli mají rezervy pro překonání takového období,“ dodal Paclík.

Změna v poptávce se na světových trzích začala projevovat už na přelomu roku a pokles potvrdila také výstava EMO Hannover, která skončila před třemi týdny. Německo jako náš hlavní obchodní partner podle představitelů SST už brzdí kvůli recesi. Pokles může mít podobu odkládaných kontraktů, ale i dlouhodobý charakter kvůli makroekonomickým a globálním vlivům. Vedle obchodní války USA a Číny jde také o brexit. Ten neohrožuje náš přímý vývoz, ale Velká Británie je velkým trhem pro automobilový průmysl a dodává tam řada zákazníků českých strojírenských firem. „Všechny tyto vlivy se řetězí, takže očekáváme další pokles. Ale nechci zde působit negativním dojmem, každá firma se s touto situací snaží nějak vyrovnat,“ řekl Oldřich Paclík.

„Vyrábíme velké obráběcí stroje a už asi před 15 lety jsme se rozhodli, že pokud má být firma stabilní, musí být přítomna na hlavních světových trzích. Diverzifikace nám vyrovnává poklesy v jednotlivých teritoriích, což nám dává stabilitu, navíc nás zkušenosti z různých trhů posouvají dál,“ popsal zvolené řešení Jan Ferenc, obchodní ředitel společnosti FERMAT. Brněnská firma letos očekává snížení obratu přibližně o 10 %, čili na úroveň roku 2017. „Rok 2018 byl rekordní nejen pro nás, ani naši zákazníci nestíhali vyrábět a stroje u nich běžely třeba nonstop. Teď se vrací normální stav a v roce 2020 očekáváme stagnaci,“ dodal Ferenc.

Ochlazení poptávky cítí také TOS Varnsdorf, který očekává meziroční pokles zakázek asi o 15 procent. Ředitel společnosti Jan Rýdl mladší, který je současně prezidentem SST, přesto nepropadá pesimismu. „Na nedávném setkání evropských firem sdružených v asociaci výrobců obráběcích strojů CECIMO zaznělo, že meziroční pokles oboru letos v pololetí dosáhl 24 procent, takže myslím, že jsme na tom ještě relativně dobře. Predikovat vývoj si netroufám, ale faktory působící pro zpomalení ekonomiky jsou vyšší než ty, které by globální ekonomiku měly zvedat. Náš obor je silně navázán na ekonomický cyklus, pro příští rok tedy můžeme očekávat spíše stagnaci a rozhodně ne dramatický růst,“ konstatoval Jan Rýdl.

Představitelé strojírenských firem se zároveň shodli, že na letošním MSV zatím očekávaný pokles není znát. „Za první tři dny mohu říci, že návštěvníků je asi stejně jako loni. Vystavovatelů máme o něco méně, ale to je vliv veletrhu EMO, protože tyto dva veletrhy jsou časově velmi blízko a řada firem musí volit, kterého se zúčastní. Členové SST proto letos obsadili o něco méně plochy, ale celkově to zatím nevypadá, že by se měl čekat nějaký dramatický pokles,“ zhodnotil situaci Oldřich Paclík.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.