Sasko a Durynsko do Brna vyslaly prvotřídní obráběcí stroje a automatizační techniku.
„To, co dělá MSV výjimečným, je obsahová rozmanitost jeho účastníků,“ myslí si Harald Streitberger z firmy Dremicut. Tento drážďanský specialista na náročné laserové aplikace v Brně vystavuje poprvé. Spolu s dalšími čtyřmi strojírenskými firmami ze spolkových zemí Sasko a Durynsko se prezentuje v pavilonu V na stánku pod hlavičkou „Střední Německo“. „Vidíme tady šanci zaplnit díru na trhu v oblasti zpracování velmi jemných plechů,“ vysvětluje Streitberger premiérovou účast. Dremicut dodává například vysoce precizní funkční díly výrobcům hodinek nebo SMD šablony pro elektronický průmysl.
Dalšími nováčky středoněmecké expozice jsou výrobce montážních a manipulačních robotů Santenberg Maschinen Deutschland a slévárna Meuselwitz Guss Eisengießerei. „V Česku již dodáváme odlitky známým výrobcům obráběcích strojů. Rádi bychom to však ještě rozšířili,“ říká manažer slévárny Michael Kraft. Její doménou jsou velké a těžké odlitky, a to až do délky 20 metrů a váhy 80 tun, které pak najdou uplatnění například ve větrných elektrárnách.
Loňská premiéra se osvědčila durynskému výrobci brusek Ziersch a na veletrh se vrátil s dvakrát větší výstavní plochou: „Společný stánek dává skvělou příležitost pečovat o stávající zákazníky a představit portfolio těm novým,“ říká zástupce firmy Mario Grett. Prezentuje na něm novou generaci rovinných a hrotových brusek. Pětici vystavovatelů na středoněmeckém stánku uzavírá výrobce vrtaček Maxion Jänsch & Ortlepp z durynského Pößnecku. S MSV má nejdelší zkušenost, na brněnský veletrh jezdí už přes deset let: „V roce 2009 jsme tu našli obchodního partnera, který naše produkty úspěšně prodává na českém trhu,“ říká jednatel firmy Hartmut Ortlepp. Navazovat cenné kontakty se jim podle jeho slov v Brně daří i nadále. Samostatně na veletrhu vystavují i další firmy ze Saska a Durynska, mezi nimi výrobce nástrojů Kaestner-Tools nebo výrobce mechanických a hydraulických lisů PME, Pressen und Maschinenbau Erfurt.
Automatizace zvyšuje poptávku
„Prostřednictvím společného středoněmeckého stánku na MSV jsme už mnoha společnostem umožnili vstoupit do mezinárodního obchodu,“ bilancuje Mark Bremer z durynské Obchodní a průmyslové komory Erfurt (IHK). Ta zaštiťuje expozici ve spolupráci se saskými IHK už více než dvacet let. Obchodní potenciál mezi českými a středoněmeckými firmami ale ještě zdaleka není vyčerpaný. Trend automatizace a rostoucí produktivity výroby zvyšuje poptávku po strojích a zařízeních, důležitých artiklech obchodní výměny. Svědčí o tom aktuální čísla: Za prvních sedm měsíců letošního roku si české firmy s těmi saskými a durynskými vyměnily zboží za celkem pět miliard eur. To je o osm procent více než za stejné období loňského roku.
Nejdynamičtěji se při tom navýšil obchod se sousedním Saskem. „Česká republika je pro Sasko po Číně obchodním partnerem číslo dva, a to před obchodními velmocemi jako USA nebo Francie,“ upřesňuje Bernard Bauer z Česko-německé obchodní a průmyslové komory, která saské hospodářství v tuzemsku zastupuje, a dodává: „Aby vzájemný obchod rostl i nadále, je potřeba, aby se podnikatelský i veřejný sektor na obou stranách hranice nastavil na příležitosti a výzvy, které s sebou nesou digitalizace a strukturální proměna automobilového průmyslu.“ Na úrovni ministerstev se proto spouští projekty, které mají české a německé podniky podporovat ve spolupráci s vysokými školami a výzkumnými institucemi obou zemí. Naposledy se Česko se Saskem dohodlo na vzniku společného institutu pro interdisciplinární výzkum, který bude sídlit v Drážďanech. Zaměří se na klíčové technologie pro praxi, zejména senzoriku, nanotechnologie, umělou inteligenci nebo software pro big data. Spolupráci na poli moderních technologií chce s ČR zintenzivnit také Durynsko, jak ohlásil tamní ministerský předseda Boris Ramelow při loňské návštěvě Prahy.