SkySpotter můžeme popsat jako malý bezpilotní vrtulník nebo velký dron. Výrobek tradiční české značky LIAZ patří ke světovým unikátům a svými schopnostmi je předurčen k využití v rámci integrovaného záchranného systému. Český trh je pro něj příliš malý a také příliš bezpečný, ale v Brně si našel zákazníky z celého světa.
Komplex UAZ SkySpotter 150 vyniká rozsáhlými monitorovacími schopnostmi pro zvýšení bezpečnosti obyvatel a zasahujících jednotek IZS. „Náš výrobek je z letecké oblasti, z kategorie dronů, ale větších, než je obvyklé. Po stránce mechaniky je to vrtulník, ale menších rozměrů a dálkově ovládaný. Elektronika řídí let i úlohy, které vrtulník provádí. V naší kategorii jsme jedni z mála, kteří dokáží takto složitý produkt vyrobit,“ říká Vojtěch Pražma, spolumajitel společnosti MODELÁRNA LIAZ, která novinku vyrábí. SkySpotter je unikátní svými vlastnostmi: nosnost 40 kg, letová vzdálenost na radiovém signálu 100 km a délka letu 5 hodin. Technologií, která by to umožnila, podle slov výrobce disponují jen tři nebo čtyři další produkty na světě.
SkySpotter je významným pomocníkem záchranářů při různých typech katastrof. Složkám integrovaného záchranného systém nabízí především monitoring v oblasti radiace, monitoring v oblasti nebezpečných plynů, pomoc při identifikaci živých osob a řešení pohyblivého komunikačního systému. Při rozsáhlých požárech jeho zapojení zvyšuje bezpečnost jak obyvatelstva, tak zasahujících jednotek. A během pátrání po pohřešovaných osobách může přítomnost SkySpotteru doslova rozhodovat o životě a smrti. „Třeba při závalu po zemětřesení náš produkt zjistí tlukot lidského srdce a dýchání až do hloubky devíti metrů zeminy, pod betonem najde život v hloubce 45 centimetrů. V tomto případě se musí pohybovat asi 80 metrů nad zemí,“ vysvětluje Vojtěch Pražma. Ale nejde jen o závaly, česká technologie dokáže monitorovat rozsáhlá území v reálném čase a může pomoci i při pátrání po ztracených dětech nebo zatoulaných osobách.
Společnost MODELÁRNA LIAZ se na veletrhu IDET představuje poprvé, protože dobývá trh v oblasti, která pro ni není tradiční. „Jde o znovuuvedení značky LIAZ na trh, kam se vracíme s trošku odlišným programem. LIAZ má velmi dlouhou historii a patří k firmám, které málem zanikly a dnes se znovu staví na nohy. Pro mě jako hrdého Čecha je velmi dobrý pocit vidět tady vedle sebe značky LIAZ, Zetor, Praga nebo Tatra. O všech těch firmách se dlouho diskutovalo, jestli vůbec přežijí, a dnes tu vystavují nádherné věci,“ je potěšen Vojtěch Pražma. Ještě větší radost mu udělalo, jaký byl o produkt SkySpotter zájem. „Na veletrhu IDET měl ohromný úspěch. Máme rozpracované vysoce zajímavé zakázky a věříme, že minimálně část z nich bude splněna. V této oblasti se totiž obchody sjednávají třeba půl roku nebo rok, jde hlavně o zakázky vlád nebo jiných vyšších institucí,“ popisuje výrobce, který s novinkou míří hlavně do vzdálených teritorií. „Český trh je pro nás malý, takže náš produkt je určen hlavně do rozvojových zemí Afriky i Asie a států bývalého Sovětského svazu. Koncipovali jsme ho pro zvýšení bezpečnosti a v těchto oblastech je s bezpečností daleko větší problém než u nás, za což buďme rádi.“
Premiérovou účast na veletrhu IDET Vojtěch Pražma hodnotí vysoce kladně: „Třeba už kultura prezentace je tady špička. Působíme po celém světě, letos jsme už na čtvrtém veletrhu, takže můžeme srovnávat. Nám nejde o český trh, ale o světový obchod, který jsme dělali i tady na stánku. Přivítali jsme účast zahraničních delegací, které na IDET přijely právě z oblastí, kam s naším produktem míříme. V každém případě pro nás tento veletrh byl obchodně vysoce zajímavý a příště tady téměř jistě budeme znovu.“