Olympijský festival

Do startu Olympijského parku zbývá méně než 100 dní

Otevření Olympijského parku na brněnském výstavišti se nezadržitelně blíží – v pavilonu Z a jeho okolí se jeho brány otevřou už za necelých 100 dní.

Přípravy minulý týden v Praze posvětil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, který možnosti a záměry probral s brněnským primátorem Petrem Vokřálem a radní pro sport Jihomoravského kraje Janou Pejchalovou. Pro Brno bude sportovní park pod pěti kruhy premiérou.

„Olympijské hry jsou vrcholem sportovní sezony a jejich obliba je obrovská. Jako sportovní nadšenec mám velkou radost, že projekt olympijských parků poprvé zavítá i do Brna. Díky tomu si budou moci lidé na brněnském výstavišti užít neopakovatelnou atmosféru této sportovní události, vyzkoušet si různé olympijské sporty a fandit našim reprezentantům, kteří budou v jihokorejském Pchjongč-changu bojovat o medaile,“ uvedl primátor Brna Petr Vokřál.

„Olympijský park je skvělou příležitostí, jak prezentovat sportovní aktivity a kluby v Jihomoravském kraji 
a přiblížit zimní sporty zcela netradičním způsobem široké veřejnosti. Právě to jsou důvody, proč Jihomoravský kraj akci podporuje,“ řekla radní pro sport v Jihomoravském kraji Jana Pejchalová.

Přesně to, co radní zdůraznila, se povedlo v Ostravě, kde měli Olympijský park již při letní olympiádě v Riu de Janeiro, a spolu s Brnem se o pořádání znovu přihlásili. „Jsem přesvědčen, že zimní edice olympijského parku přinese stejný efekt jako ta letní a zájem o sport se zejména mezi dětmi a mládeží výrazně zvýší,“ ostravský primátor Tomáš Macura.

Brněnští zastupitelé na svém posledním jednání schválili dotaci na vystavění Olympijského parku osm milionů korun, Jihomoravský kraj pošle 7,5 milionu korun. Dohodnutý je také nákup mobilního kluziště. V parku tak bude k dispozici například 200metrová dráha pro bruslení, hokejové hřiště nebo dvě curlingové dráhy. Tato sportoviště pak budou moci Brňané a další návštěvníci využívat i po skončení olympijských her. Primátor Petr Vokřál minulý týden na na valném shromáždění Asociace národních olympijských výborů v Praze podepsal smlouvu o podpoře Olympijského parku v Brně. https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se-deje-v-brne/a/olympijsky-park-se-otevre-za-100-dni/

Co se chystá? Přijďte o víkendu do „géčka“

 Přesná podoba brněnské oslavy zimní olympiády v jihokorejském Pchjongč-changu se momentálně ladí. Reálnější představu mohou zájemci získat ale už tento týden na brněnském výstavišti a festivalu Life! V pavilonu G2 a zdejší Family Hall Brno a Jihomoravský kraj chystají podrobnější informace. „S tím se pojí také účast vybraných ambasadorů olympijského výboru, sportovců z kraje i celé republiky,“ popsal Štěpán Vrubl, vedoucí Střediska aktivit a sportu STAREZ-SPORT, a.s.

O čem se ještě kromě brněnských ledových drah mluví? Na sestavení programů se podle Českého olympijského svazu podílí jednotlivé sportovní svazy zimních olympijských i neolympijských sportů a regionální kluby. V Olympijských parcích v Brně a Ostravě by se podle informací měly třeba odehrávat otevřené tréninky extraligových hokejových mužstev. Pro milovníky běžeckého lyžování se plánují několik metrů široké tratě, chybět nemá tým servismanů, který se postará o správné namazání lyží. K dispozici bude biatlonová střelnice, kde si mohou zájemci vyzkoušet střelbu z laserových malorážek. Nadšenci bruslení se mohou zapojit do kurzů krasobruslení a zlepšit si techniku nebo vyrazit na exhibici short tracku. Olympijské parky nabídnou zájemcům taktéž možnost vyzkoušet si netradiční sporty jako kiting, ledolezectví, sáně, skialpinismus či sněžnice. „Pro děti ze škol z hostujících měst a regionů bude připraven bohatý dopolední program a chybět samozřejmě nebudou velkoplošné obrazovky, na nichž budou moct návštěvníci sledovat přímé přenosy ze ZOH v Pchjongčchangu,“ uvedl k projektu Olympijské parky Libor Varhaník, místopředseda Českého olympijského výboru, který má projekt na starosti. https://www.olympijskeparky.cz/novinky/brno-a-ostrava-oziji-olympijskymi-parky-uz-za-100-dnu 

Mezi 9. a 25. únorem 2018 by tak mohly do Brna proudit statisíce lidí. První olympijský park v Praze před třemi lety nalákal přes 400 tisíc návštěvníků, loni už se sportovní nadšenci během letní olympiády v Riu sjížděli ve velkém na Lipno, do Ostravy, Plzně a Pardubic.

Oslněné zahraničí

Z ryze českého projektu se stává mezinárodní, jak bylo minulý pátek oznámeno na valném shromáždění Asociace národních olympijských výborů v Praze. Češi teď mají vytvořit „kuchařku“ pro takzvaný Olympijský svět, která by se měla dostat i do ostatních zemí. Bude se v ní podle iDNES.cz popisovat, jak se u takového projektu řeší finance, jak se to řeší z hlediska sportu či marketingu.

„Mezinárodní olympijský výbor vnímá projekt českých Olympijských parků opravdu s uznáním, o čemž svědčí fakt, že Český olympijský výbor je koordinátorem pilotního projektu MOV pod názvem Olympic festival,“ řekl místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník, který dostal projekt parků na starosti. „Kolegům z jiných evropských zemí jsme vzorem i v některých jiných oblastech,“ dodal.

Už při únorových hrách j Jižní Koreji by se měly parky otevřít ve Francii a v Itálii, mluví se o Finsku. Při letních OH v Tokiu 2020 už se počítá až s osmi zeměmi.

Hledají se dobrovolníci

Český olympijský výbor spouští v těchto dnech nábor dobrovolníků, kteří mezi 9. a 25. únorem pomůžou s organizací a hladkým průběhem projektu Olympijského parku. Do brněnského i ostravského hledá 300 zájemců. „Základní požadavek ze strany pořadatelů zní odpracovat minimálně devět směn v průběhu konání parku, případně je možné se individuálně domluvit na zapojení přes víkendy,“ uvádí mluvčí projektu Martina Kučerová. Zájemcům musí být minimálně 17 let. https://www.olympijskeparky.cz/dobrovolnici

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.