Brno se první červnový týden opět stane centrem inovací. Po loňském úspěchu veletrhu URBIS Smart City Fair přivítá areál brněnského výstaviště jeho druhý ročník. Během 5. a 6. června se na osmi stagích představí více než 50 řečníků z celé Evropy. Stěžejními tématy veletrhu jsou letos digitální město, voda, energetická politika, chytré městské čtvrtě a udržitelná doprava. Chytrá řešení v praxi si mohou návštěvníci prohlédnout v nové CityOne Areně nebo přímo u stánku dodavatelů.
Veletrh URBIS otevírá stále aktuálnější problematiku chytrých měst a odborníkům i široké veřejnosti nabízí největší konferenci na toto téma v regionu. Po loňském ročníku, kterého se účastnila více než padesátka evropských měst a přes šest desítek firem, letos svůj záběr ještě rozšíří. „Brno je na špici rozvoje v rámci agendy Smart City ve středoevropském regionu, což dokazuje řada ocenění pro naše chytrá řešení v podobě Brno iD nebo datového portálu města Brna. Agenda Smart City však není o soutěži, ale o sdílení dobré a někdy i špatné praxe, diskuzi a spolupráci. Proto jsme se pustili do ambiciózního cíle vytvořit veletrh, který by se stal bránou do středoevropského regionu v oblasti Smart City. Věřím, že představený program jde tímto směrem a přinese odbornou diskuzi po oba dva dny veletrhu“řekl Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna pro oblast participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Snahu města při tom oceňuje i Evropská komise. Ta veletrh URBIS zařadila mezi významné akce roku 2019 v oblasti digitalizace, eGovernmentu a interoperability.
Program veletrhu je letos rozšířen do dvou pavilonů – G1 a G2. V rámci dvou dnů jsou zde připraveny panelové diskuze, konference, přednášky i workshopy věnující se hlavním tematickým celkům. Své zkušenosti bude prezentovat více než 50 řečníků, mezi které patří zástupci evropských projektů, zahraničních univerzit, ministerstev i významných organizací řídících zavádění inovativních technologií. K hvězdám programu patří například ředitel energetického výzkumu rakouské Akademie věd Michael Ornetzeder nebo Andres de Leon, provozní ředitel Hyperloop Transportation Technologies.
Nosná témata veletrhu jsou pevně dána, návštěvníci na ně ale budou mít možnost pohlédnout z různých úhlů. Zatímco první den veletrhu patří Evropské dobré praxi, druhý den se věnuje té středoevropské. „Ve středu jsme připravili například replikační workshop, během něhož pokročilá evropská město jako Rotterdam představí své inovativní projekty a podělí se o nástrahy s jejich implementací. Paralelně budou po celý den probíhat dílčí konference, každý návštěvník si určitě vybere,“ popsal David Bárta, ze CityOne, spolupořadatel URBIS. Hlavním programem druhého dne je podle něj Smart City Summit V4+, jehož cílem je sdílení zkušeností a dobré praxe jak na úrovni ministerské, tak velkých a malých měst. „Konference se zúčastní zástupci měst nejen ze zemí Visegrádské čtyřky. Potvrzena je například účast Vídně, Poznaně, Gdyně, Prešova či ukrajinského Nemishaeve ,“ dodal Bárta. Vstupné na oba konferenční dny činí 990 korun.
Novinkou letošního ročníku veletrhu je CityOne Arena koncipovaná jako prezentačně-pracovní prostor pro ukázku nových, inovativních konceptů chytrého města. Demonstrační zóna představí například koncept digitální knihovny nebo chytrou zastávku, o jejíž konečné podobě může díky vyhlášení soutěže rozhodnout i veřejnost na iCityPoint.eu. Na společenském večeru v CityOne Arena budou oceněny osobnosti V4 za významné počiny ve Smart City cenou smartONE Innovative people.
Konkrétní produkty si mohou návštěvníci v praxi prohlédnout také na stáncích jednotlivých vystavovatelů. Svá řešení budou prezentovat desítky společností napříč obory, mezi které patří například životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, nebo odpadové hospodářství. „Veletrh je unikátní šíří svého záběru. Inspiraci zde najdou zástupci veřejné správy na úrovni krajů, měst, větších i menších obcí nebo mikroregionů. Vítaní jsou také odborníci z univerzit, inovačních firem i aktivní občané se zájmem o budoucí rozvoj svého města či obce. Rád bych zdůraznil právě prostor pro malé obce, protože ty také řeší problémy třeba s odpadovým hospodářstvím, veřejným osvětlením nebo s informacemi a prodejem jízdenek v dopravě. Veletrh ukáže chytrá řešení, která usnadní občanům život, ať žijí kdekoliv,“ vysvětlil ředitel veletrhu Martin Videczký. Nejlepší z vystavovaných produktů pak získá Zlatou medaili, kterou uděluje odborná porota. Oceněn bude také nejlepší start-up. Právě začínajícím projektům a jejich prezentaci chtějí dát letos organizátoři veletrhu větší prostor.
Detailní program a přehled řečníků najdete zde: www.smartcityfair.cz