Stavební veletrh Brno

Izolace s vůní kakaa

Čokolády Ritter Sport zná celý svět. Už méně se mluví o tom, že majitel Alfréd Ritter se již několik desetiletí zabývá aktivní podporou ekologických projektů a značně promlouvá také do světa stavebnictví.

Konkrétně do oblasti izolací, které díky jeho původnímu podnikání voní kakaem. „Před několika lety jej v čokoládovně při pohledu na jutové žoky s kakaem napadla zajímavá myšlenka. Tyto pytle většinou končily v odpadu, protože vozit je přes půl světa zpět do pěstitelských oblastí se jednoduše nevyplatí. Hromady jutových pytlů v čokoládovnách přímo vybízely k využití,“ popisuje David Hora ze společnosti IZOLACE KONOPÍ CZ s.r.o. Táborská firma je výhradním zástupcem bavorské THERMO NATUR GmbH & Co.KG, kde se vyrábí přírodní izolace pro stavebnictví a jejíž majitelem je právě pan Ritter. A zde se také příběh izolace s vůní kakaa píše. Izolace JUTE100 bude zápolit o Zlatou medaili Stavebního veletrhu Brno.

Vezměme to od začátku. Kdy a proč firma Ritter k „čokoládové“ technologii přistoupila?

Dá se říci, že Alfréd Ritter je zapáleným mecenášem řady ekologických a přírodu chránících projektů. Od samého začátku je také investorem a dnes už i majitelem naší mateřské firmy THERMO NATUR GmbH v Bavorském Noerdlingenu, kde se vyrábí přírodní izolace pro stavebnictví. Nejprve byla výroba postavena pouze na surovině z technického konopí a dodnes tvoří izolace z konopných vláken velký podíl v produkci výrobního závodu. Před několika lety ale pana Rittera napadla v čokoládovnách při pohledu na žoky s kakaem zajímavá myšlenka.

V čokoládovně nápad na izolaci?

Nadnárodní koncern Ritter Sport dováží každoročně z celého světa tisíce tun kakaových bobů, kávy, různých oříšků a arašíd právě v jutových pytlích. Tyto pytle většinou končily v odpadu, protože vozit je přes půl světa zpět do pěstitelských oblastí se jednoduše nevyplatí. Hromady jutových pytlů přímo vybízely k využití. Což takhle zkusit jutové vlákno přidat do konopného vlákna a vyrobit konopno-jutovou izolaci? Moudré hlavy z našeho závodu na přírodní izolace daly hlavy dohromady a za několik měsíců zkoušek a testů jsme měli nejen první konopno-jutovou izolační desku, ale také desku, která byla vyrobena čistě z použitých jutových pytlů. Laboratorní zkoušky ukázaly, že izolační desky z jutových vláken jsou navíc velmi kvalitním izolantem. Jemné jutové vlákno má dokonce nejlepší tepelně izolační vlastnost ze všech doposud používaných přírodních vláken.

Dá se jednoduše postup, jak z jutového pytle izolace vzniká?

Pytle se vloží do stroje, který je natrhá, rozčeše, nebo chcete-li, odborně řečeno rozvlákní. Následně se toto jutové vlákno namočí do roztoku přírodní sody. Takto impregnovaná jutová cupanina se musí usušit. Zaschlá soda působí jako impregnace proti hoření, což je u tepelného izolantu z přírodních vláken velmi důležité. Do takto upravené a impregnované jutové vlny je přimícháno asi 10% pojiva. Pojivem je bikomponentní vlákno, které musí být s jutovou cupaninou rovnoměrně a homogenně promíseno. Takto namíchaná směs je pak celkem složitými procesy na textilních strojích kladena do slabých vrstev na sebe až do požadované tloušťky izolační desky. Takto navrstvená deska pak prochází tepelnou pecí, kde je při teplotě cca 180 stupňů doslova zapečeno bikomponentní vlákno do vláken jutových. Deska, která vyjede z pece, zchladne a stává se z ní pevná rohož, kterou následně řezací stroj naformátuje na velikost požadovanou stavebním trhem. Už několik let nabízíme i pojivové vlákno z kukuřičného škrobu, takže vyrobené desky jsou v přírodě za působení vody a slunečního záření samovolně rozložitelné/kompostovatelné.

Jaké mají desky z juty izolační vlastnosti?

Vzhledem k tomu, že juta má velmi jemné vlákno, jsou tepelně izolační vlastnosti srovnatelné s průmyslově vyráběnými kamennými, čedičovými, polystyrenovými a dalšími doposud běžně používanými izolacemi. Pro stavebníka je důležitá nejen hodnota tzv. součinitele tepelné vodivosti, která u našich izolací začíná na výpočtové hodnotě λ = 0,0359 W/(m·K). Důležitá je ale také například hodnota fázového posunu, parametrů tzv. difuzní otevřenosti a dalších důležitých hodnot. Detailní informace máme v technických listech výrobku.

Já jakožto laik znám jen jutové pytle, které se dovedou zdatně nacucat vodou a nepustit ji. Nechytá vodu a neplesniví?

Právě impregnace jutového vlákna přírodní sodou (obyčejný hydrogenuhličitan sodný) způsobí, že je jutové/konopné vlákno mikroskopicky obaleno neboli inkrustováno a růst plísní je pak absolutně vyloučen. Přírodní izolace navíc mají tu vlastnost, že jsou schopny případnou vzdušnou vlhkost pojmout a zase vypustit. Laicky řečeno bych to přirovnal k lučnímu senu. To když na louce zmokne, také opět vyschne.

Do jakých staveb je juta vhodná a kam se dává, pod střechu?

Naše přírodní izolace JUTE100, ale také COMBI-JUTE (kombinace juta+konopí), PREMIUM (čistě konopná izolace) lze použít do všech typů staveb od zděných, přes dřevostavby, až po srubové a roubené domy z masivního dřeva. Právě u přírodních staveb a zejména u dřevostaveb si ji zákazníci oblíbili nejvíce. Takže strop, podlaha, příčky, střecha, nadkrokevní izolace, izolace obvodových stěn, tam všude ji lze použít.

Jestli to chápu dobře, čistě přírodní materiály u vás hrají prim. Má to nějaké třeba osobní odůvodnění?

Přírodní materiály jsou to, čemu věříme. V jednoduchosti je krása a mnohdy stačí poslechnout svou intuici. Lidstvo už je přesyceno synteticky a složitě chemicky vyráběných materiálů, lepidel a plastů. To, co nám dává příroda, funguje velmi dobře a mnoho lidí už to začíná i podvědomě chápat. Jutovníku, či technickému konopí stačí k životu slunce, déšť a klidně i málo úrodná půda. Zbytek už je jenom lidská vynalézavost, šikovné ruce a moudře poskládané technologické výrobní postupy. Přírodní materiály mne provázejí na mé cestě stavebnictvím už téměř 20 let. V roce 2001 jsme tady s kolegou ze Slovenska založili firmu na výstavbu srubů a postupem let jsem cítil, že izolovat takové nádherné domy skelnou/čedičovou a minerální vatou je tak trochu hřích. Proto jsem intenzivně začal hledat nějakou přírodní alternativu a jeden můj tehdejší zaměstnanec, dodnes přítel a kolega, přišel s tím, že našel firmu v Bavorsku a že na jejich stránkách hledají obchodní partery pro východní trhy. Okamžitě jsem tam zavolal a oni nás tehdy pozvali na jejich mnichovský stavební veletrh. Tam jsme si plácli a zahájili spolupráci, která trvá dodnes.

Pracujete i s výrobky z technického konopí. Můžete mi popsat tuhle technologii?

Ano, vlastně celý tento příběh začal v roce 1996 v Bavorsku díky technickému konopí. Snaha vyrobit izolaci z technického konopí byla první vlaštovkou a kolegové v Německu za tento nový izolační produkt velmi brzy sbírali jedno ocenění za druhým. Ukázalo se, že myšlenka výroby izolace z přírodních konopných vláken je opravdu dobrá a funguje. Ostatně, konopné izolace dodnes tvoří podstatnou část z naší výroby. Příběh s čokoládami Ritter a použitými jutovými žoky přišel teprve nedávno a je pokračováním této krásné a zajímavé přírodní cesty.

Konopí má typické aroma. To asi procesem zmizí, že?

Nikoliv, konopná izolace tu příjemnou konopnou vůni má a z jutové izolace je to voňavé kakao také cítit. Alespoň já tu vůni kakaa pokaždé cítím (smích).

Na Stavebním veletrhu je najdete na společné expozici Střechy Krytiny - stánek č. 050 v pavilonu P.


Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.