Vymýšlíte právě plány na letní dovolenou? A co ji takhle strávit trochu v méně tradičním duchu…třeba v obytném voze nebo karavanu. Právě tento druh cestování se stává každým rokem populárnější. Připravili jsme pro vás několik tipů, díky kterým si takto strávenou dovolenou užijete naplno.
1. Karavan vs. obytný vůz
Cestovat s karavanem nebo obytným vozem? Často skloňovaná otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Oba typy cestování mají své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně podívat podrobněji. Karavan lze od vašeho auta kdykoliv odpojit, takže si můžete libovolně vyjet na výlet bez něj. Výhodou karavanů je také jejich podstatně nižší pořizovací cena. Naopak musíte počítat s pomalejší rychlostí a potřebujete také auto se silnějším výkonem. Počítejte i s horší manipulací při řízení (zejména otáčení dá některým pořádně zabrat). Na druhé straně obytná auta nabízejí větší nezávislost na kempech. Vycestovat s „příbytkem na čtyřech kolech“ lze tak na mnohem více míst. Pokud pak zvažujete i cestování v zimě, tak je tou správnou volbou spíše „obytňák“. Nevýhodou jsou však vyšší pořizovací ceny. Abychom to shrnuli – pokud plánujete strávit dovolenou pouze na několika málo místech nebo v kempu, zvolte spíše karavan. Naopak pokud chcete cestovat z místa na místo, tak pro vás bude lepší volbou obytný vůz.
2. Nepodceňte přípravu před cestou
Před tím, než se vydáte na delší cestu, si rozhodně pořádně vyzkoušejte řízení obytného vozu, případně vozu s karavanem. Auta získávají zcela jiné jízdní vlastnosti a určitě je tak lepší, když víte, do čeho jdete. Odlišná je brzdná dráha i projíždění zatáček. Velký pozor si dejte také při předjíždění, zejména pak s karavanem. Nezapomeňte také na řádné vybavení. Zákonem povinná výbava je samozřejmostí, ale na cestách se vám bude hodit mnohem více věcí. Cestovní potřeby, potřeby pro údržbu karavanu, ale třeba i kufřík s nářadím – to vše byste měli mít na cestě po ruce.
3. Jak je to s řidičským průkazem?
Většina obytných vozů má hmotnost do 3 500 kg, takže vám pro jejich řízení stačí klasický řidičský průkaz skupiny B. S karavany je to o něco složitější. Je potřeba započítávat jak hmotnost přívěsu, tak samotného vozidla. S řidičským průkazem typu B můžete k vozidlu do maximální hmotnosti 3 500 kg připojit přívěs s maximální hmotností 750 kg. Hmotnost soupravy tedy může být maximálně 4 250 kg. Jestliže má však přívěs maximální celkovou hmotnost vyšší než 750 kg, smí být celkový součet hmotnosti maximálně 3 500 kg. Při vyšších hmotnostech je třeba mít rozšířený řidičský průkaz.
4. Pozor na zákazy
Pravidla pro parkování a jízdu s obytným vozem či karavanem se v každé zemi liší. Při cestování do zahraničí je tedy lepší zjistit si přesná omezení. Nezapomeňte také na země, kterými pouze projíždíte. Cesta by se v opačném případě mohla prodražit. Nejrozšířenějším místem pro parkování jsou samozřejmě kempy, v Evropě se však setkáte i s tzv. Stellplatz, což jsou zpevněné plochy pro stání obytných aut nebo karavanů. Rozšířené jsou zejména v Německu. Jejich mapu najdete například zde. Pozor si dávejte také přímo při jízdě. Zejména na okreskách se můžete setkat třeba s příliš nízkým mostem nebo úzkou vozovkou. Není to již příliš obvyklé, ale raději buďte ostražití. Pokud chcete mít jistotu, že při cestě nenarazíte na žádné problémy, doporučujeme pořídit si speciální GPS navigaci pro obytné vozy. Nastavíte si zde přesné rozměry vašeho pojízdného domova a navigace vám již navrhne bezproblémovou trasu.
5. Karavany a obytné vozy k zapůjčení
Zakoupení karavanu nebo obytného vozu je relativně nákladnou záležitostí. Pokud chcete vycestovat pouze ojediněle v době dovolených, tak si lze karavan i obytné auto zapůjčit. Mnoho půjčoven funguje online – stačí si jen vybrat vůz podle vašich představ a potřeb. Pronájem je většinou vyčíslen na den a ceny se pohybují v řádech tisíců korun. Samozřejmě záleží na vybavení a velikosti. Velký vliv má také sezónnost, v hlavní sezónně jsou ceny samozřejmě vyšší. Počítejte také s tím, že tento typ cestování je v dnešní době velice populární a mnoho půjčoven je rychle „vyprázdněných“. Určitě tedy plánujte s dostatečným předstihem.
6. Vezměte celou rodinu
Nebojte se vzít na cesty celou rodinu, včetně dětí. Karavany i obytné vozy nabízejí v dnešní době mnoho prostorových možností. Široká nabídka je i v oblasti vybavení. Při správném výběru si tak každý člen užije komfortní cestu.
7. Jak najít ten správný kemp?
Nejprve si stanovte požadavky, které by měl kemp splňovat – velikost, vybavenost (kuchyňka, hřiště, sprchy, sportovní zázemí apod.) či lokalita a cena. Dále lze využít také recenze jednotlivých míst. Přehled kempů najdete např. na stránce www.dokempu.cz. Přehled kempů najdete také v katalogu, který vydává Asociace kempů České republiky.
Inspirujte se na veletrhu Caravaning Brno
Pokud se chcete o cestování s karavanem nebo obytným autem dozvědět více, určitě si nenechte ujít veletrh Caravaning Brno, který se koná na brněnském výstavišti od 8. do 11. listopadu 2018. Přední vystavovatelé zde představí své nejlepší a nejnovější modely. Připraven je také zajímavý doprovodný program, který ocení nejen karavanisté, ale obecně všichni cestovatelé. Připraveny budou také testovací jízdy, díky kterým si vyzkoušíte specifické jízdní vlastnosti – ideální je to zejména pro začátečníky nebo pro ty, kteří uvažují o první koupi karavanu či „obytňáku“. Chybět nebude ani bazar karavanů nebo minicamp, díky kterému si zakempujete přímo v areálu výstaviště. Caravaning Brno je jednoduše akcí, kterou by si žádný nadšenec cestování s pojízdným domovem neměl nechat ujít.