Voní po bukovém dřevě a recepturu, obsahující speciální směs koření, si dovezl na Moravu prapředek jihomoravského řeznického klanu v 19. století ze svého tovaryšování v Rakousích. Řeč je o Štýrských párečcích od brněnské firmy Steinex. Za tento masný výrobek získala Zlatou Salimu 2018.
Na snímku zleva: generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš, obchodní ředitel společnosti Steinex Jiří Plachý, ministr zemědělství Jiří Milek a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce a předseda letošní komise Zlaté Salimy Martin Klanica. Foto: Archiv BVV
„Jedná se o tradiční výrobek z jemně mletého vepřového a hovězího masa. Vyznačuje se příjemnou a lahodnou chutí zvýrazněnou kouřem bukového dřeva,“ zní hodnocení komise, která titul udělila.
Se štýrskými párečky se neminete, ať je vložíte do horké vody nebo na gril a najdete je na pultech firemních řeznictví Moravské maso, v nezávislých obchodech i obchodních řetězcích. Brněnští uzenáři, kteří od loňského roku vystavěli velkou výrobnu v blízké Kuřimi, svůj recept podle obchodního ředitele Jiřího Plachého poprvé použili na štýrské klobásy. Pátým rokem už vyrábějí i párečky.
O Zlatou Salimu se s nimi pokoušeli už několikrát, letos to klaplo. Už dřív masný výrobek získal certifikát kvality Klasa. A nejen on, společnost se pyšní také tituly Chuť Jižní Moravy, Česká a Dětská chuťovka a dalšími z regionálních potravinářských soutěží. Zajímavostí je také to, že Steinex je významným dodavatelem potravinářského zboží s orientací na středomořskou stravu, která je pozitivně hodnocena jako zdravá výživa. Do portfolia tak patří i privátní značky Kreolis, Naxos a Snatt´s.
Za firmou Steinex stojí Jaromír Steinhauser, který patří už k páté generaci, která se zabývá zpracováním masa. Spojení rodiny s řeznickým řemeslem se datuje od roku 1846. Momentálně má firma 150 zaměstnanců. Majitel Steinexu letos také útočil na cenu EY Podnikatel roku.