GO a Regiontour

Poznávejte Holandsko z lodní paluby. Jak na to, prozradí Dutch Masters

Když Daniël Hagen potkával v Holandsku, kde žil v devadesátých letech, autobusy plné českých turistů, chopil se příležitosti a pro zábavu začal velkým skupinám dělat průvodce. Nápad krátce na to vyústil v založení cestovní agentury. Brzy ho ale napadlo, že by Češi mohli objevit zdejší krásy i jinak – na lodi. A tak se začal specializovat na vnitrozemskou lodní plavbu, a jen v loňském roce vyvezl do „země tulipánů“ na tři a půl tisíce lidí. Je schopen vymyslet plavbu na míru komukoliv.

Na brněnských cestovatelských veletrzích GO a Regiontour 2020 bude Hagen za Dutch Masters a projekt Holandsko na lodi prezentovat pobytovou dovolenou na lodi, kterou si lidé skrz agenturu půjčí a v Holandsku i sami řídí. „Oslovit návštěvníky veletrhu není tak jednoduché, proto jsem pro tento rok vymyslel, že na výstaviště ke stánku umístíme devítimetrovou motorovou loď, kterou si lidé budou moci prohlédnout i zevnitř,“ popsal nadšeně Hagen. Mimo to chystá i zábavnou výuku vázání lodních uzlů pro děti.

Hagen o sobě rád prohlašuje, že je největším znalcem Holandska a severu Belgie, což zúročil i při spolupráci na tvorbě pořadu Bedekr pro Českou televizi.

Narodil se v Amsterdamu, ale největší část života prožil v Čechách, proto mluví dobře česky i holandsky. To mu dalo základ propojit tyto dvě země už pár let po Sametové revoluci. „Na začátku devadesátých let začali do Holandska jezdit první turisté v autobusech, ale čeští průvodci nevěděli, která bije. Neznali místo ani neuměli jazyk, a to se kvalitě zájezdu docela odrazilo,“ vzpomíná Hagen. Nejdřív jen sám provázel turisty, po založení agentury pořádal i několikadenní zájezdy. Jen to mu ale brzo přestalo stačit, a když ho kontaktovali budoucí obchodní partneři a kamarádi, zda by nechtěl Čechy přesvědčit, aby jezdili do Holandska za plavbou, nadšeně souhlasil. V roce 1997 tak společně vypravili první loď, druhý rok jich bylo už skoro třicet a dnes je to mezi čtyřmi a pěti stovkami ročně.

Lidé, kteří mají o plavbu zájem, si mohou na webu společnosti vybrat z různých velikostí lodí podle svých preferencí. Zajímavostí je, že na žádnou nepotřebují speciální průkaz ani kapitánské zkoušky, na ty menší ani zkušenosti s řízením lodi. Dutch Masters nicméně nabízí cvičné plavby v Praze na Vltavě. Ty mohou trvat od dvou až do šesti hodin podle náročnosti. „I když školení na část lodí není povinné, stejně to v 90 % lidé nechtějí riskovat a před plavbou si na ně zajdou. Řízení lodě není těžké, jen specifické,“ upřesnil Hagen.

Agentura dále poskytuje k plavbě doporučené plavební trasy, plavební manuál a výukové filmy. „Není to jenom o tom, aby nám lidé dali peníze a my jim za ně dali loď. Chceme je i vzdělávat a skutečně je pro plavbu nadchnout,“ vysvětlil firemní filozofii. Oslovit se snaží hlavně rodiny s dětmi, ačkoliv je to občas obtížnější. „Češi jsou takoví Holanďané východní Evropy, ta mentalita opravdu podobná. Jsou třeba více naklonění aktivní dovolené než třeba Slováci. Stále jsou ale poměrně konzervativní a potřebují přesvědčit. A to nejlépe od přátel, kteří už podobnou plavbu absolvovali,“ uzavírá Hagen.

Foto: archiv Dutch Masters

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.