Patříte mezi vyznavače dobrodružnějšího stylu kempování? Pak byste si neměli nechat ujít sobotní přednášku Kláry Hájek Velinské, která vám předá mnoho užitečných rad a tipů o kempování mimo kempy.
Zaměří se jak na Českou republiku, tak zahraničí. A zkušeností má opravdu spoustu – je i autorkou populárního blogu All4Camper. Co všechno si pro návštěvníky připravila a co třeba říká na zimní kempování, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Na veletrhu Caravaning Brno budete mít přednášku na téma Kempování mimo kempy. Co všechno se návštěvníci dozvědí?
V rámci své přednášky bych ráda seznámila zejména naše karavanistické nováčky se základními pojmy v rámci kempování mimo kempy a také etiketou, která je s tímto druhem kempování úzce spjata. Dozvědí se, jaký je rozdíl mezi stellplatzem, RV parkem a kempem a kde taková místa hledat. Mám připraveny i informace týkající se legislativy spojené s kempováním mimo kempy ve vybraných zemích jako je Rakousko, Německo, Itálie, Polsko, Chorvatsko nebo Slovinsko. Také se lehce dotknu problematiky týkající se nedostatku stellplatzů v České republice. Samozřejmě se moc těším na diskuzi, která, jak doufám, po této přednášce vznikne.
Jste autorkou oblíbeného blogu All4Camper - kempujeme s Klárou. Co vás vedlo k jeho založení?
Popravdě důvody byly dva. Tím prvním je skutečnost, že ráda píšu. A tím druhým je fakt, že když jsem občas hledala tipy na naše víkendové výjezdy, zjistila jsem, že v naší zemi bohužel neexistují stránky s obsahem tvořeným „na míru“ potřebám kempařů a karavanistů, kde by jednoduchou a přehlednou formou byly tyto tipy sepsány.
Nejprve jsem založila osobní blog pod názvem "Klárinka Cestuje", kam jsem začala sepisovat vše, co mě zaujalo včetně recenzí na námi navštívená místa. K tomu jsem občas přidala i rady týkající se karavaningu pro začátečníky. Po deseti měsících dosahoval blog celkové návštěvnosti skoro sto tisíc návštěvníků a já si řekla, že možná nastal čas splnit si svůj dlouholetý sen, kterým je psaní na plný úvazek. Pak už to šlo celkem rychle.
Založila jsem stránky All4Camper - kempujeme s Klárou a začala navazovat spolupráce se zahraničními turistickými centry jako je Tyrolsko, Slovinsko, Polsko atd. Díky těmto spolupracím totiž mohu svým čtenářům garantovat správnost uvedených informací a tipů. To je ostatně pro mě velice důležité, neboť cokoliv do článku píši, si několikrát ověřuji a ke každému tématu dělám i několika hodinové rešerše (ověřování si informací z více zdrojů). Nechci totiž, aby se stalo, že dle příspěvku čtenáři pojedou někam, o čem já sama nejsem přesvědčená, že to tam je v pořádku a neposkytne jim to požadovaný a popisovaný zážitek. To samé platí i pro rady týkající se karavaningu.
Oblíbeným trendem je kempování v zimě – co na něj říkáte, máte nějaké zkušenosti, případně oblíbená místa k doporučení?
Zimní kempování je úžasné. Je pravda, že není úplně pro každého, nicméně jsem přesvědčena, že je škoda s podzimem karavan zazimovat a vyjet až na jaře. Karavaning je přeci celoroční záležitost, tak proč jej tak neprovozovat. Mimochodem, díky tomu, že jsem velkým zastáncem a propagátorem zimního kempování, rozhodla jsem se v průběhu podzimu a zimy vydat na blogu sérii rozhovorů s karavanisty, kteří zimní kempování provozují. První dva rozhovory již vyšly a mám radost, že měly velký čtenářský úspěch.
Co se týče doporučených míst, tak je to různorodé. Jednou jedeme do termálních lázní, jednou do wellness kempu, jindy zase stojíme pod sjezdovkou a lyžujeme. Ostatně pro vyznavače lyžování a kempování tu existují české stránky Skiing-parking-camping.com, kde karavanisté mohou vyhledat anebo doplnit stání pro obytné vozy a přívěsy u sjezdovek.
Začátečníkům se zimním kempováním však doporučuji navštívit nejprve zimní kempy. V nich totiž mají jistotu, že i kdyby se stalo "cokoliv", mají v něm plnohodnotné zázemí. České zimní kempy sice nejsou zdaleka tak perfektně vybaveny jako ty Rakouské nebo Italské, ale i tak to zázemí ve formě vody a toalety tam je. Což je důležité.
Co považujete za nejlepší na kempování? Cestujete s obytným vozem či karavanem?
My máme obytný vůz a neměnila bych. To však neznamená, že obytný přívěs není správná volba. Každému vyhovuje něco jiného. Kdo má rád aktivní dovolenou a nechce zůstávat dlouho na jednom místě, pro toho je vhodný spíše obytný vůz. Ten, kdo raději zůstává delší dobu v kempu a chce pořádat výlety po okolí, tak volba obytného přívěsu je ta správná. Nicméně ani toto pravidlo není stoprocentní a i mezi majiteli obytných přívěsů se najdou aktivní cestovatelé a naopak.
Každopádně, ať už to má kdokoliv jakkoliv, kempování je krásný životní styl, který nejenže dokáže rodinu stmelit, ale také poskytuje velké množství různorodých zážitků a samozřejmě i svobody. Když totiž cestujete obytným vozem či karavanem, záleží jen a jen na vás, kam chcete jet, co chcete vidět a jak dlouho kde zůstanete. Nejste limitováni ničím, snad jen svým časem. A v tom je právě to kouzlo.
Co by měl dobrý obytný vůz či karavan splňovat, aby se s ním pohodově cestovalo?
To je hodně těžká otázka, protože každý to máme jinak. Pokud bych však měla předat svou osobní zkušenost, tak důležitým vybavením jsou solární panely. Díky nim získáváte více svobody při cestování a kempování mimo kempy, protože elektřinu pro vnitřní provoz karavanu prostě potřebujete.
Také je důležité jeho uspořádání. Každá rodina má své zvyky a svůj režim. Uspořádání by tak mělo právě toto plně respektovat. V opačném případě se může stát, že dovolená v karavanu nebude splněným snem, ale nepříjemným zážitkem pro všechny členy rodiny. V karavanu jste na malém prostoru a o to víc je důležité, aby si tam každý mohl v případě nepřízně počasí najít to své malé soukromé místečko. Pokud karavan ještě nevlastníte, ale uvažujete o jeho pořízení, doporučuji si jej nejprve pronajmout. Díky tomu totiž zjistíte, co vám vyhovuje a co naopak ne. My to tak také měli a díky pronájmu jsem například před lety zjistila, že to, co jsem si myslela, že bude pro nás ideální, tak nebylo.
Přednáška Kempování mimo kempy se uskuteční v sobotu 10. 11. od 15:30 v pavilonu P.