Součástí Stavebního veletrhu Brno se letos poprvé stal festival věnovaný problematice trvale udržitelného stavebnictví. Čtyřdenní program přednášek, workshopů a diskuzí oslovil odborníky i veřejnost. „Zájem účastníků nás mile překvapil,“ říká v rozhovoru Tereza Sigmundová, hlavní organizátorka projektu.
Jak hodnotíte letošní premiéru Festivalu architektury, povedla se?
Jsme velice mile překvapeni zájmem účastníků, a to jak během dvou odborných dnů, tak během následujících dnů určených pro veřejnost. Za organizátory mohu říci, že jsme určitě spokojeni, protože účast byla opravdu hojná. Trochu jsme se o účast obávali, protože Festival architektury se věnoval tématu, které není úplně snadné. Adaptace měst na klimatické změny a celkově přístup k životnímu prostředí je sice v médiích docela populární, píše se o tom velice hezky, ale udělat konkrétní kroky a závazky, které k tomu mají vést, už je náročnější.
Kolik odborníků festival přilákal?
Z odborné veřejnosti se nám zaregistrovalo asi 500 osob, byli to architekti, projektanti, developeři a také zástupci stavebních úřadů nebo starostové větších měst. Jsme rádi, že se nám podařilo sezvat tyto odborníky dohromady, aby se zapojili do diskuze a viděli celou problematiku komplexněji, nejen jednostranně z pohledu třeba hospodaření s vodou nebo hospodaření s odpady. Všechna tato témata se poskládala do každého ze čtyř festivalových dnů a zájem o ně určitě byl.
Jak hodnotíte spojení Festivalu architektury se Stavebním veletrhem?
Myslím si, že náš festival Stavební veletrh oživil, byl to vlastně jeho dominantní program. A hlavně to sem přivedlo odbornou veřejnost, která měla možnost získat nové znalosti. Za nás spojení se Stavebním veletrhem určitě dává smysl.