Kdo se vydá v pavilonu V na stánek švýcarské společnosti VAC-STAR, může obdivovat moderní vakuové technologie i práci šéfkuchařů.
Po dva dny jsme zde mohli vidět Zdeňka Marcína, známého z pořadu Kuchař ví na Streamu, dnes ho vystřídal jeho kolega Lukáš Černý. Oba se při vaření ukázali jako znalci metody Sous-Vide, šetrného a pomalého vaření ve vakuu. „Připravoval se tu losos nebo hovězí i vepřová žebírka, což jsou pokrmy, na kterých se dá krásně ukázat, jak dobře jsou udělané. S metodou Sous-Vide to není problém, maso bude vždy křehké,“ říká jednatelka společnosti VAC-STAR Veronika Sejkorová.
Princip zmíněné technologie spočívá v pomalém vaření a nízké teplotě, která se pohybuje mezi 56 až 95 °C. Pro takovou přípravu pokrmů slouží varné boxy a vodní lázně Vac-Star. „Výhodou je, že potravina neztrácí na objemu, nepřichází o živiny a jde o zdravý způsob vaření. V nabídce společnosti je profesionální vybavení, stejně tak jako vybavení pro domácí přípravu,“ dodává Veronika Sejkorová, která ukazuje na stánku i tři novinky - hlavice na Sous-Vide vaření s jednoduchých ovládáním, vybavené dotykovým displejem, a nový stroj na vakuování. „Chceme, aby naše stroje byly pro uživatele co nejjednodušší, nejpraktičtější a zákazníkům vyhovovaly.“
Společnost VAC-STAR, která začala s výrobou vakuových balicích strojů a techniky v roce 1972 a dnes je v této oblasti globálním hráčem na trhu, má svoji výrobu také v České republice v Pardubicích. Její produkty pomáhají restauracím, řeznictvím, ale i kuchyním včetně těch domácích zajistit dlouhou trvanlivost různých pokrmů. Například vakuování chilli, rajčat, paprik, ořechů, sýrů, brambor, masa do mrazáku nebo hotových svačin je efektivním a rychlým způsobem, jak udržet hotová jídla i potraviny čerstvé. Vakuovat lze potraviny i uvařené. Společnost sama tvrdí, že není nad spojení švýcarské preciznosti a české kvality.