Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) sdružuje vědce hned ze čtyř fakult ČVUT. Ti usilují o trvale udržitelný rozvoj ve stavitelství a nabízejí městům i soukromníkům chytrá řešení aktuálních problémů. Na veletrh URBIS Smart City Fair představí dvě zcela nové technologie – IoT čidla IAQ 03 a chytrou lavičku „Levitee“ s možností instalace inteligentních prvků. Návštěvníci veletrhu si obě novinky mohou prohlédnout i vyzkoušet jako jedni z prvních.
Kvalitu ovzduší v místnosti ohlídají čidla IoT
Kvalita ovzduší v místnosti a efektivní větrání je téma, které řeší stále více institucí. S pravidelnou kontrolou okolního vzduchu jim může pomoci novinka z dílny vědců z UCEEB v podobě IoT čidla IAQ 03. Čidla totiž v místnostech nepřetržitě monitorují koncentraci oxidu uhličitého a těkavých organických látek, relativní vlhkost, teplotu i barometrický tlak. Novinkou u tohoto modelu senzoru je funkce měření úrovně prašnosti. Získaná data senzory posílají do cloudového úložiště a dokáží je komunikovat přes Wi-Fi a bezdrátovou síť LoRaWAN. „IoT čidla jsme nasadili v několika mateřských a dvaceti základních školách v Praze a Kladně, kde dlouhodobě hlídají kvalitu vnitřního prostředí. Čidlo kantorovi prozradí, které učebny jsou špatně větrané a které jsou naopak v pořádku. Díky tomu je možné přesně vyhodnotit efekt různých systémů větrání,“ říká Jana Simčinová z UCEEB.
Lavička Levitee zaujme vzhledem i vybavením
Dalším prototypem, který si mohou návštěvníci brněnského výstaviště exkluzivně prohlédnout, je solární lavička Levitee. Její koncept navazuje na vývoj započatý již v roce 2015 a vychází z důkladných rešerší mezi výrobci i koncovými uživateli. Lavička byla navržena jako kompletní sada mobiliáře, kterou lze uzpůsobit přesně dle přání uživatele. Volitelné je tak nejen její rozestavění, ale také vybavení chytrými prvky. Mezi ty patří například USB konektor pro nabíjení telefonu, bezplatné připojení mobilních zařízení k Wi-Fi nebo měření kvality ovzduší pomocí čidel. Inteligentní technologie je možné díky jejich snadné přístupnosti a umístění do ucelených boxů přidávat či ubírat dle potřeby zákazníka i po umístění lavičky. Díky fotovoltaickému panelu a baterii navíc může lavička fungovat i bez napojení na elektrickou síť.
Vývojáři z UCCEB kladli důraz také na design lavičky, který působí zajímavě a přitom na sebe křiklavě neupozorňuje. „Cílem je, aby lavička nenásilně zapadla do svého okolí. Náš tým proto připravil originální formu na výrobu prezentovaného prototypu a směs vysokohodnotného betonu. Místo klasických ocelových výztuží jsme použili technické textilie z uhlíkových vláken prosycených polymerní matricí. Tyto pevnější a odolnější materiály nepodléhají korozi a tloušťka betonu může být podstatně menší,“ vysvětluje Simčinová a dodává, že díky materiálu a originálnímu tvarování je lavička mnohem lehčí a snáze transportovatelná, než kdyby byla vyrobena z běžného betonu s tradiční výztuží.