Část DANCE Life! spojenou s klasickým a společenským tancem přibližuje spoluorganizátor a tanečník Martin Kolda.
Uspořádat DANCE Life! je velice náročné na organizaci a čas. Své o tom ví i spoluorganizátor taneční části festivalu Life!, tanečník a ředitel eventové agentury Art 4 People Martin Kolda, který má na starosti především baletní, latinskoamerické a jazzové workshopy, vystoupení a soutěže.
Na letošní osmý ročník taneční části festivalu Life!, který se odehraje na brněnském výstavišti od 8. do 10. listopadu, se mu podařilo sehnat nejslavnější českou primabalerinu současnosti Dariu Klimentovou. Hvězdu světového formátu, která v Londýně působila jako primabalerína Anglického národního baletu. „Před pěti lety ukončila svou taneční kariéru a začala vyučovat klasický balet v Královské baletní akademii. Na brněnském výstavišti povede v neděli 10. listopadu konkurz do The Royal Ballet School. Kromě toho bude mít v sobotu 9. listopadu také dva baletní masterclassy,“ líčí Kolda. Fanoušci Klimentové se dočkají po workshopech (časy a rozdělení najdete ZDE) i její autogramiády.
Jak dostat baletní hvězdu do Brna
Domluvit příjezd takové baletní divy, nebylo pro Koldu jednoduché. „Pár měsíců jsme společně jednali, ale podařilo se to. Napadlo mě to, když mě před rokem oslovila Královská baletní akademie v Londýně, s tím, že by chtěli pořádat konkurz. S trochou drzosti jsem se zeptal, zda by nemohla dorazit i Klimentová,“ vzpomíná.
Projít konkurzem do vyhlášené Královské baletní akademie vyžaduje splnění přísných kritérií a notnou dávku talentu a píle. „Účastníci musí projít třemi fázemi konkurzu, které se skládají z tréninku u baletní tyče, tréninku na volnosti a skokových variací,“ říká Kolda. Po celou dobu konkurzu soutěžící sleduje komise složená z předních představitelů The Royal Ballet School, která nakonec vybere nejvhodnější kandidáty.
Kromě české primabaleríny dorazí na festival i další taneční osobnosti. Workshop latinskoamerických tanců povede například Marek Dědík, mistr České republiky v latinskoamerických tancích a finalista ze soutěže StarDance. Představí se i Michal Štípa, dlouholetý první sólista Baletu Národního divadla v Praze a současný šéf baletu Moravského divadla v Olomouci. Sehnat na festival slavné tanečníky nepředstavuje pro Koldu problém. „Už jsem v oboru asi hodně dlouho, takže se s většinou znám osobně. Každopádně se snažím stále sledovat aktuální dění a hledat nové talenty, které bych na DANCE Life! pozval,“ vysvětluje.
Tanec pro všechny
DANCE Life! nabízí návštěvníkům pestrý taneční program, který je tematicky rozdělený. Lidé si tak můžou vyzkoušet, balet a moderní tanec, jazz, hip hop, street dance, latinskoamerické tance a další. „Napříč těmito tanečními styly pořádáme dohromady 100 workshopů, 50 top vystoupení, 10 soutěží a také prestižní konkurz do The Royal Ballet School v Londýně,“ shrnuje Kolda. Taneční workshopy jsou vhodné, jak pro pokročilé tanečníky, tak pro úplné začátečníky. Za jeden workshop účastník zaplatí na místě 200 korun, v online předprodeji na vstupence ušetří 50 korun.
Nově se uskuteční také soutěž All stars battle. „Profesionální tanečníci se utkají s jednotlivými tvářemi festivalu, například s ambasadorem Ondřejem Sokolem nebo moderátorkou Lucií Borhyovou,“ popisuje novinku Kolda. Program tanečních představení vyvrcholí v sobotu večer Gala Ballet & Contemporary vystoupením, na kterém se představí profesionální divadelní soubory.
Festival DANCE Life! vyniká svou pestrostí a obrovským rozsahem. „V České republice a ani jinde ve střední Evropě neexistuje festival, který by pod jednou střechou uvítal fanoušky tance napříč tolika žánry a v takovém rozsahu jako je tomu na brněnském výstavišti,“ zakončuje s úsměvem Kolda.
33 let, má vytančenou nejvyšší mezinárodní třídu “M”. Vystudoval konzervatoř Taneční centrum Praha (balet, moderní tanec jazz), kde byl členem souboru Balet Praha Junior. Při studiích byl členem baletního souboru Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. V roce 2013 absolvoval magisterské studium na katedře tance na HAMU. Od roku 2014 spolupracoval s Pražským komorním baletem a v letech 2015 – 2016 působil jako výkonný ředitel a člen dramaturgické rady. Během své kariéry spolupracoval s velkým množstvím renomovaných umělců, tanečníků a choreografů (např.: Vincent Paterson – choreograf Michaela Jacksona a Madonny; Daniel Urquilla – ředitel Ballet Folklórico Nacional Argentino, Nikola Márová & Michal Štípa – první sólisté baletu Národního divadla v Praze a další).
Je ředitelem společnosti Art 4 People, což je kreativní, eventová a produkční agentura zaměřující se na organizaci společenských, kulturních a marketingových akcí včetně dramaturgie, technických služeb, audiovizuální dokumentace a postprodukce.