Stojky, kliky, shyby či výdrž a další náročné cviky předvedou návštěvníkům brněnských veletrhů v sobotu a neděli účastníci Street workout games. Závodí se ve čtyřech kategoriích a výkony ohodnotí mezinárodní porota.
Sobota bude sportovními výkony opravdu nabitá. V kategoriích Freestyle, Sets & reps a King of Muscle up ze sebe účastníci před diváky dostanou maximum. „Na pódium postavíme novou závodní freestylovou konstrukci, která bude mít systém hrazd, bradel, kruhů a dalších prvků, které jsou pro streetpark běžné,“ vysvětluje organizátor Street workout games Jan Zdrubecký. Právě díky novému pódiu si i diváci závody více užijí, jelikož na závodníky lépe uvidí.
Celý závod pak v neděli zakončí kategorie Weighted, ve které účastníci kromě vlastního těla posilují navíc s přidaným závažím. „Ke shybům jim přidáme 32kilogramové závaží, na dipy pak dostanou 48 kilogramů a závaží pro dřepy se vypočítá podle váhy sportovce,“ doplňuje informaci Zdrubecký.
Hodnocení účastníků je velice přísné. V každé kategorii je sice kladen důraz na odlišné věci, ale základ zůstává vždy stejný. Pevné tělo a přesná technika cviků. Například v kategorii Freestyle si sice účastníci mohou vytvořit vlastní sestavu tak, aby se co nejvíce předvedli, ale v každé pozici musí setrvat alespoň tři vteřiny, jinak jim porota daný cvik ani nezapočítá. „Hodnotí se statika, dynamika, celkový dojem a provedení. Každý aspekt sleduje jeden rozhodčí a na základě toho pak udělují body,” popisuje systém hodnocení Zdrubecký. Body v této kategorii závodníci dostávají od jednoho do deseti. Porota ale může udělit i čtvrtinu či polovinu bodu.
V dalších kategoriích jako je například Sets & reps se závodí do selhání a hodnotí se především přesná technika cviků. Za každý správně provedený cvik dostane závodník od rozhodčích 3 body. Pokud je cvik proveden špatně, závodník v daném kole končí. „V této kategorii se začíná shyby. Pro mě přesný shyb znamená, že závodník jde z pasivního visu, nesmí jakkoliv kopnout, kolena a kotníky musí mít u sebe, nohy před osou těla a takto se přesune do aktivního visu s hlavou nad hrazdou, kde se dívá vzpřímeně před sebe a nesmí ji zaklonit. A zase zpět, do pasivního visu,“ zakončuje popis techniky správného shybu na hrazdě Zdrubecký.