„Považujeme MSV za dobrou platformu pro vstup čínských firem na zdejší trh i pro nalezení nových zákazníků, ať už v Česku nebo v okolních zemích. Letos přijelo do Brna na 90 čínských firem, které vystavují na ploše kolem 1 000 metrů čtverečních,“ charakterizuje stručně čínskou účast na strojírenském veletrhu Wang Jianfei, zástupce generálního tajemníka Rady pro propagaci a mezinárodní obchod CCPIT.
Největší zastoupení mají společnosti z provincií Zhejiang a Guizhou, další vystavovatelé pocházejí z provincií Guangdong, Liaoning, Jiangsu, Fujiang a Shandong, tedy převážně z východních regionů. Představují zde produkty z různých segmentů, například komponenty pro automobilový průmysl, svařovací techniku, balicí technologie a mnohé další. Řada firem vystavuje v Brně poprvé.
„O veletrhu jsme se dozvěděli od generálního ředitele Veletrhů Brno pana Kulilše při jeho cestě do Číny a také od dalších podnikatelů, kteří MSV navštívili v minulosti. To byly první impulsy. Hledali jsme veletrhy v Evropě, které jsou pro nás zajímavé z hlediska kvality, dovedností i návštěvnosti. Vždy si vybíráme místo podle situace na trhu, podle toho, jak je pro nás místní trh zajímavý a kde vidíme možnosti spolupráce. Naše instituce organizačně zajišťuje účast firem na zhruba sto veletrzích a výstavách ve světě za rok,“ říká Wang Jianfei, který je také ředitelem Odboru výstav a poradenství CCPIT.
Čína udělala za posledních sedm desetiletí obrovský skok. „Před sedmdesáti lety jsme neměli velké znalosti ve strojírenství a technologiích, nyní umíme vyrábět stroje, automobily, vlaky i lokomotivy na nejvyšší technologické úrovni. Naše ekonomika roste, sice nyní trochu menším tempem než tomu bylo do roku 2011, ale letos vykazujeme růst HDP 6,9 %. Čína je velká země, a tak každý region se rozvíjí různým tempem. Zejména na východě máme velká města, jako je Šanghaj nebo Peking, kde je dynamika rozvoje stále vysoká,“ říká Wang Jianfei.