Konfederace indického průmyslu (CII) a Rada pro podporu exportu techniky (EEPC) Indie s podporou ministerstva obchodu a průmyslu indické vlády zastřešují oficiální indickou účast hned několika expozicemi na 61. mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně. Indie se veletrhu účastní pěti desítkami vystavovatelů, kteří se zaměřují na široké spektrum produktů a služeb souvisejících se strojírenstvím, průmyslem 4.0, digitální továrnou a dalšími tématy veletrhu.
Cílem této účasti je mimo jiné posílit obchodní a hospodářské vztahy s Českou republikou. Indické expozice lze potkat v pavilonu G2, V, C i v pavilonu F brněnského výstaviště. Česká republika je pro Indii významným trhem ve střední a východní Evropě. Indie ostatně byla „Partnerskou zemí“ na veletrhu MSV Brno již dříve, a to hned při dvou příležitostech – v letech 2012 a 2017.
V rámci oficiální účasti Indie se uskuteční také návštěva delegace na vysoké úrovni od vedoucích představitelů průmyslu a vyšších úředníků indické vlády, kteří se věnují spolupráci s Českou republikou v oblasti výzkumu a vývoje, přenosu technologií a pokročilé výroby atd. V rámci indické účasti na veletrhu proběhne rovněž 6. setkání Indicko-české společné pracovní skupiny v oblasti těžkého inženýrství a pokročilé výroby. Ministerstvo těžkého průmyslu (Department of Heavy Industry – DHI) indické vlády vystavuje také v pavilonu P ve stánku 140 „Central Capital Goods Pavilion“.
Indické velvyslanectví v Praze společně s DHI a Českou obchodní komorou pořádá během veletrhu dne 8. října 2019 indické investiční setkání s cílem diskutovat o nových obchodních a kooperačních příležitostech v Indii.
„Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně vytvořil platformu, která nabízí příležitosti k budování obchodních vazeb v odvětví výroby digitálních technologií, upozorňuje na nové a vznikající trhy pro obchod a investice mezi Indií a Českou republikou,“ říká k oficiální indické účasti ve svém vyjádření pro Veletržní noviny jeden z vedoucích představitelů expozice.
India Pavilion, jak se celá indická účast v Brně nazývá, svedl dohromady přední indické firmy i malé a střední podniky, aby předvedl „Brand India“ a zdůraznil průmyslový růst a obchodní příležitosti v zemi. Celá tato účast aspiruje na vizi budoucnosti vzájemných vztahů stejně jako řada plánovaných B2B setkání a akcí – v České republice, a následně i mimo ni.
Indie: Země příležitostí
V indickém strojírenském sektoru došlo v posledních několika letech k pozoruhodnému růstu, který byl způsoben zvýšenými investicemi do infrastruktury a průmyslové výroby. Strojírenská odvětví, která jsou úzce spojena s odvětvím výroby a infrastruktury hospodářství, má pro indické hospodářství strategický význam. Indický ministerský předseda Narendra Modi zahájil program „Make in India“, který má z Indie na mapě světa učinit „inteligentní výrobní uzel“ a přinést indické ekonomice globální uznání. Očekává se, že se Indie do konce roku 2020 stane pátou největší výrobní ekonomikou na světě. Země se nyní mj. připojuje k exkluzivní skupině 17 zemí, které jsou stálými signatáři WA, elitní mezinárodní dohody o inženýrských studiích a mobilitě inženýrů.
Indie vyváží své strojírenské zboží převážně do USA a Evropy, což představuje více než 60 procent celkového vývozu. O strojírenskou produkci Indie mají zájem zahraniční firmy i investoři hlavně díky její komparativní výhodě, již tvoří nižší výrobní náklady při srovnatelné úrovni technologií a inovací. To pak, spolu s příznivou regulační politikou a růstem ve výrobním sektoru, umožnilo investovat v Indii hned několika zahraničním hráčům. Sektor byl osvobozen od nutnosti licencí a získal možnost 100% přímých zahraničních investic. S cílem podpořit výrobní odvětví vláda snížila i řadu daní. (ibef)
Zdroj: Veletržní noviny (Hospodářské noviny)