Internationale Maschinenbaumesse

Übersetzung nicht verfügbar.

Proč taky jít na „strojírák“

Pár tipů z čistě laického pohledu. Můžete si potřást svojí rukou s rukou „robotí“, kochat se elektromobily, studentskými nápady, úchvatnými expozicemi velkých strojařů a tak dále, a tak dále… Pokud se na brněnské výstaviště mezi 7. až 11. říjnem vydáte, vezměte si pohodlné boty, chodit budete celý den a stejně všechno nestihnete.

Strojařští giganti

Obráběcí a tvářecí stroje jsou opět základem mezinárodního strojírenského veletrhu. Určitě i pro laika stojí za to cesta do pavilonů P a B, hlavně obří expozice TAJMAC-ZPS, Yamazaki Mazak či Kovosvit MAS nelze minout bez povšimnutí.

Kuka Coaster, šestiosý robot jako zážitek pro návštěvníky

V pavilonu Z narazí návštěvníci v expozici KUKA na arénu, v jejímž středu je usazen šestiosý robot KUKA Coaster. Tento robotický systém je přizpůsoben k transportu osob, prakticky slouží pro „svezení“ návštěvníků. Na tento stroj se můžeme podívat jako na adrenalinovou atrakci, spíše na něm však můžeme obdivovat přesnost, výkon a další parametry, jejichž výsledkem je absolutní bezpečnost osob sedících v gondole. KUKA Coaster je důkazem pokročilosti, kterou průmysloví roboti dosáhli.

Potřesete si s „robotí“ rukou

Doslova dotknout budoucnosti se můžete v expozici společnosti Schunk Intec v pavilonu F. Kromě mnoha svých řešení přiveze i speciální antropomorfní pětiprstá ruku připevněnou na robotu KUKA. Ruka je dalším krokem společnosti SCHUNK k vytvoření dokonalého chapadla, inspiraci hledala v produktu, který byl ke své dokonalosti doveden desítky milionů let evoluce, lidské ruce.

Elektromobily

Svoji vizi na poli elektromobility představí automobilka Škoda, v pavilonu A1 a jako součást projektu Digitální továrna 2.0 bude stát prototyp chystaného elektromobilu Škoda VISION iV. O Zlatou medaili MSV 2019 pak bojuje elektromobil StudentCar SCX, který mají na svědomí studenti Fakulty materiálově technologické z ostravské Technické univerzity. Sportovní elektrovůz s mnoha vychytávkami najdete v pavilonu Z.

Socha TGM se vrátila na výstaviště

V zahajovací den MSV, pondělí 7. 10. dopoledne, bude slavnostně odhalena socha Tomáše Garrigue Masaryka před Rotundou pavilonu A. Jde o bronzovou kopii sádrového díla Otakara Španiela, které v roce 1928 zdobilo vnitřek Rotundy v době Výstavy soudobého umění, jež odstartovala existenci brněnských veletrhů. Socha zmizela neznámo kam, až před několika lety byla jedna z předloh nalezena v depozitáři Národního muzea. Pomocí 3D skenování a dat, později 3D frézování a umu sochaře Ladislava Jezbery a odborníků ze společností MCAE Systems a KUKA vznikla věrná socha z hlíny – předobraz dnešní bronzové.

Největší 3D tiskárna

Největší 3D tiskárna v Evropě – Colossus – uvidí zájemci v expozici společnosti 3Dees. Tiskne a vytváří ve speciálním průhledném kontejneru, v němž přicestovala z Belgie. Další zajímavostí je, že plastovou „potravu“ nepotřebuje v podobě plastového drátu, ale granulátu z recyklovaných PET lahví. 3Dees mají i svůj unikátní pavilon, v němž ukazují řešení jednoho z lídrů 3D technologií, a to společnosti HP.

Studentská vozítka

Pokud vás zajímají studentské vynálezy, najdete všechno pohromadě v pavilonu Z. Kromě již zmiňovaného elektromobilu přivezou ostravští technici také jednu „buginu“, jejich brněnští kolegové nejrychlejší pneumobil, závodničku či letadlo.

Digitální továrna dle ABB

Tak tady bude zajímavé úplně všechno, to je jasné. Kompletní informace najdete zde. Ale rozhodně nesmíte minout společnost ABB. Nabídne například nabíjecí stanici, u níž auto získá energii na dalších 200 kilometrů za pouhých 8 minut. Technologický lídr ale toho má mnohem.

Digitalizace průmyslu podle Microsoftu

Komplexní řešení nabídne v letošním speciálním projektu i Microsoft, který se MSV účastní vůbec poprvé a zlákal jej právě koncept Digitální továrny. Pro tuto příležitost se společnost spojila zhruba s dvacítkou svých partnerů a vytvořila vlastní pohled na digitalizaci průmyslové výroby. Zájemci dostanou do ruky tablet a pomocí chatbota, rozšířené i virtuální reality zkusíte být manažerem či dělníkem a před sebou máte úkol. Jaký? Zjistíte v pavilonu A1.

Vozík na vodíkový pohon

Tradiční český výrobce manipulační techniky letos přiveze vysokozdvižný vozík s vodíkovým pohonem a podpořený mnoha českými vynálezy. Projekt vodíkového pohonu aplikovaný na akumulátorovém vysokozdvižném vozíku Belet typu F 12APP3VZ/-FFL/H2O je zcela novou koncepcí mezi ručně vedenými aku vozíky v celosvětovém měřítku. Napájecí a dobíjecí systém je složen ze speciálního palivového článku DC/DC, vodíkového generátoru (vynalezený skupinou vědců z matematicko-fyzikální katedry Karlovy univerzity pod vedením Prof. RNDr. Vladimíra Matolína DrSc), elektronického modulu, speciální lithiové aku baterie HE3DA (vynalezené a patentované českým vědcem ing. Janem Procházkou Ph.D.) a tlakové nádoby s kapalným vodíkem.

Trend: digitální dvojčata

Základní koncept Průmyslu 4.0 uvidí zájemci například v expozici ŽĎAS, T-industry, VUT Brno…

Práce ničím neomezená

Firma Orbit s pětadvaceti lety zkušeností v Brně ukáže platformu určenou pro pro vývojáře, designéry či výpočtáře v oblastech CAD/CAM/CAE/BIM. I graficky náročné operace lze teď řešit odkudkoliv a kdekoliv.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.