Internationale Maschinenbaumesse

Übersetzung nicht verfügbar.

Odstartoval 61. ročník MSV s účastí 1660 firem

Letošní MSV by měl navštívit každý, kdo se zajímá o digitální transformaci a inovativní technologická řešení. Největší průmyslový veletrh v regionu střední Evropy ukáže v pěti dnech klíčové trendy současné výroby, ukáže - často premiérově - skvělé stroje a zařízení, přivítá řadu prominentních hostů a jeho součástí bude rekordních 91 doprovodných akcí.

Expozice 61. mezinárodního strojírenského veletrhu zaplnily celý areál brněnského výstaviště. Prezentuje se 1660 vystavovatelů ze 30 zemí a obsazená výstavní plocha 41 000 m2 netto odpovídá 80 000 m2 brutto.

„Opět očekáváme 80 tisíc návštěvníků, kteří během pěti dnů uvidí ta nejlepší inovativní technologická řešení. Tahounem veletrhu jsou tradičně obráběcí a tvářecí stroje a jejich příslušenství, ale velký prostor si zabraly také další obory. Stále se rozšiřuje prezentace řešení z oblasti automatizace, elektroniky a měřící techniky, na což navazuje hlavní téma ročníku Digitální továrna,“ zve na veletrh jeho ředitel Michalis Busios.

Součástí dění bude odborný doprovodný program s neuvěřitelným počtem 91 akcí – konferencí, workshopů, seminářů i panelových diskusí. Tyto doprovodné akce potrvají celkem 206 hodin, což je téměř pětinásobek otevírací doby veletrhu.

Živé vysílání z MSV

Setkání tolika lidí samozřejmě ovlivní život v celém městě, které se na tuto událost dlouhodobě připravuje. „MSV má význam nejen pro společnost Veletrhy Brno, má obrovský přínos i pro vystavovatele, návštěvníky a samozřejmě pro statutární město Brno. Jsme hrdí, že se akce v tak kvalitním obsazení v Brně koná. Proto navazujeme na doby před desítkami let, kdy MSV byla skutečně mega akce, kterou žilo celé Brno a návštěvnost se počítala ve statisících,“ řekl předseda představenstva společnosti Veletrhy Brno Jiří Oliva.

Výsledkem úzké spolupráce veletržní správy s městem je projekt Brno Fair City, který letos vstoupil již do třetího ročníku. Do systému benefitů se zapojily desítky restaurací a dalších podniků, které svými speciálními nabídkami zpříjemní účastníkům MSV pobyt ve městě.  Třeba Dopravní podnik města Brna nabízí celodenní veletržní jízdenku za 45 korun, informace o všech benefitech najdete zde.

Nejmezinárodnější veletrh a Česko jako partnerská země

Na žádném jiném veletrhu ve středoevropském regionu nevystavuje tolik zahraničních firem. Na MSV 2019 se jich představuje 829, čili 50 procent z celkového počtu vystavovatelů. Nejvyšší zájem je tradičně z Německa, ale necelá stovka firem přijela z Číny a přes padesát vystavovatelů dorazilo z Indie. Zajímavostí je vůbec první oficiální expozice Maďarska se 13 strojírenskými firmami.

„MSV je svátek strojařů a vůbec nejvýznamnější hospodářská akce v České republice,“ prohlásil na tiskové konferenci generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Současně připomněl, že brněnské výstaviště je stále československé a také MSV si zachovává československý charakter. „Loni bylo Slovensko partnerskou zemí MSV a letos má slovenská expozice opět velký rozsah. Celkem vystavuje 98 slovenských firem a přijede i slovenský ministr hospodářství Peter Žiga,“ informoval Jiří Kuliš.

Mezi očekávanými VIP hosty jsou samozřejmě také představitelé české vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem. V souladu s vládní strategií zaměřenou na inovace se na MSV vůbec poprvé představí Česká národní expozice nesoucí slogan Czech Republic: The Country For The Future. „Letos na MSV nemáme klasickou partnerskou zemi, ale vyčnívat bude Česká republika. Poprvé se v jediné expozici v pavilonu Z prezentuje 13 státních organizací,“ oznámil Jiří Kuliš.

Na MSV bude představena také vize inovační strategie České republiky do roku 2030. Že to vláda s podporou inovací myslí vážně, dokazuje i návrh státního rozpočtu na rok 2020. „Do výzkumu a vývoje půjde příští rok jen z národních zdrojů historicky nejvíc peněz – 37 miliard korun,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který na letošním MSV také nebude chybět.

Jak už bylo řečeno, nejvíce společností přiveze na brněnské výstaviště obráběcí a tvářecí stroje, v mnoha případech jejich představení bude premiérové. Podle Leoše Mačáka, náměstka ředitele Svazu strojírenské technologie, z pohledu velikosti expozice kralují TAJMAC-ZPS, Yamazaki Mazak a Kovosvit MAS. Obrábění je i letos soustředěno zejména do pavilonu P, tváření pak do pavilonu B.

Všechno, co potřebujete vědět o digitalizaci

MSV 2019 zároveň názorně ukáže, jakým způsobem se inovační strategie českého průmyslu mohou naplnit a jak digitalizace výrobních procesů funguje v praxi. Konkrétní příklady budou k vidění v expozicích napříč všemi obory a veletržními halami, ale ucelený pohled na budoucnost průmyslu návštěvníci získají v pavilonu A1 v projektu Digitální továrna 2.0.

Proč byl zvolen právě tento název a hovoří se již o druhé vlně Průmyslu 4.0, na veletržní tiskové konferenci vysvětlil prezident Elektrotechnické asociace ČR Jiří Holoubek. „Když jsme v minulých letech mluvili o digitální transformaci průmyslu ve firmách, soustřeďovali jsme se na technická a technokratická témata. Nyní jsme dospěli do situace, že problémem není technologie obstarat, vždyť na MSV takových řešení vidíme stovky, ale potřebujeme je efektivně implementovat do hodnototvorného procesu průmyslové výroby. O využití nejnovějších technologií, algoritmů umělé inteligence, blockchainu a dalších bude expozice v hale A1,“ vysvětlil Jiří Holoubek, podle kterého jde o pilotní ročník, který na MSV zahájí novou tradici.

Kvalitu projektu Digitální továrna 2.0 podtrhuje zapojení technologických gigantů jako ABB nebo Microsoft, kteří představí využití novinek ve výrobní praxi. „Je to pro nás čest a děkujeme za možnost zúčastnit se MSV 25 let poté, co Bill Gates osobně navštívil brněnský veletrh Invex. Po letech odmlky jsme se vrátili, ale tentokrát jako partner pro český průmysl, kde má dnes Microsoft daleko silnější pozici než v zařízeních a systémech pro koncové uživatele,“ prohlásil Dalibor Kačmář, ředitel partnerské divize Microsoft pro Českou republiku a Slovensko. „Na MSV přicházíme s konceptem digitální továrny, která ukazuje praktický příklad, jak přivést nové technologie do reálné výroby. Nechceme teoretizovat o továrně budoucnosti, chceme mluvit o digitální továrně současnosti, která odpovídá požadavkům a standardům dnešního průmyslu,“ vysvětlil Dalibor Kačmář, proč byste si návštěvu pavilonu A1 rozhodně neměli nechat ujít.

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.