Změny v úhradách otevírají hendikepovaným cestu ke kvalitnějším vozíkům a dalším zdravotnickým prostředkům, zatímco některé levnější výrobky mohou z trhu úplně zmizet. Na dopady nové legislativy jsme se zeptali generálního ředitele společnosti PATRON Bohemia Petra Kotíka, který zároveň prozradil, co jeho firma představí na svém veletržním stánku.
Od začátku října platí změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro hendikepované. V čem vidíte největší posun?
Přesněji řečeno novelizace zákona 48/1997 Sb. je platná od 1. 1. 2019, konkrétní dopady na uživatele má od 1. 10. 2019, ale největší změny nastanou 1. 12. 2019, kdy dojde ke změně úhrad přeregistrovaných zdravotnických prostředků, tedy těch, které byly hrazeny již před účinností novely. Největší posun je v aktualizaci úhrad a v novém systému, kdy o úhradách nerozhoduje pouze VZP, ale je to dáno zákonnou normou. Jde o splnění požadavků nálezu Ústavního soudu z roku 2017.
Ovlivnila už nová legislativa poptávku?
Změna legislativy nemá na poptávku přímý vliv, ale jde o změnu v úhradách a v principu spoluúčastí klientů. Důležité je narovnání limitů úhrad u některých zdravotnických prostředků, kde třeba posledních 20 let nebyl limit navýšen. Jedná se například o aktivní mechanické vozíky nebo dětské rehabilitační kočárky. Navýšením úhrad by se měla i zvýšit dostupnost kvalitnějších výrobků pro uživatele.
Jak české firmy na tyto změny reagují a jaký vývoj čekáte do budoucna?
Jako člen představenstva Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků i Společenstva výrobců a prodejců zdravotnických prostředků mohu říci, že v posledních dvou letech oba svazy odvedly velkou aktivitu při novelizacích zákonů a úhradových předpisů. Cílem bylo usnadnit přístup ke zdravotnickým prostředkům uživatelům a pomoci výrobcům a dodavatelům pochopit a splnit veškeré legislativní změny a nároky při výrobě, prodeji a servisu. Přeregistrací a s tím souvisejícími nároky na dodavatele dochází k vyřazení některých méně používaných zdravotnických prostředků z nabídky. Další výrazné omezení se očekává od května 2020, kdy vstoupí v platnost nařízení 745 Evropské komise zvané též MDR (Medical devices regulation). Někteří výrobci nebudou schopni splnit velmi náročné podmínky a budou muset nabídku zdravotnických prostředků omezit, nebo je úplně přestanou dodávat. U některých levnějších výrobků se očekává, že se přestanou vyrábět a dodávat úplně, protože to ekonomicky už nebude dávat smysl.
PATRON Bohemia na svém veletržním stánku představí průřez sortimentem, a to jak vlastní výroby, tak z produkce zastupovaných značek. Co bude vaším hlavním exponátem, který by si návštěvníci neměli nechat ujít?
Veletrhu se účastníte pravidelně. Čím je pro vás důležitý a co je cílem letošní prezentace?
Důležitá je návštěvnost, a to nejen ze strany konečných uživatelů, ale především ze strany odborné veřejnosti. Naším cílem je dát uživatelům a odborníkům příležitost seznámit se blíže s výrobky, poznat jejich přednosti a umožnit i osobní vyzkoušení.