Invalidní vozík je nezbytnou kompenzační pomůckou pro imobilní osoby či pacienty v rekonvalescenčním procesu. Dnes je to již běžná věc, vozíky mají za sebou ale dlouhý vývoj, než vznikla jejich současná podoba. A k historii invalidních vozíků směřuje i naše únorová Facebooková soutěž. Tři z vás mohou za sprvánou odpověď získat balíček vstupenek do zábavného vědeckého parku VIDA.
Největší proměnou prošly invalidní vozíky v období průmyslové revoluce. V té době tehdejší podoba vozíku – židle na kolečkách – získala dvě talířová ozubená kola a vertikální hřídel, která se dávala do pohybu madly pomocí krouživého pohybu. Později byl vozík doplněn pro lepší manipulaci i stabilitu třetím otočným kolečkem, hmatnou obručí, odpružením nebo pneumatikami.
Velký přelom ve vývoji vozíků přinesl Harry Jennings, který sestavil pro svého ochrnutého přítele Herberta Everesta vozík s lehkou kovovou konstrukcí. Ten se dal lehce přenášet, ale i jednoduše složit. Osu velkého kola přesunul vůči těžišti dozadu a přidal možnost výškového nastavení. K zadnímu kolečku přidal druhé a celou konstrukci pojistil mechanickými brzdami.
Invalidní vozík držel krok také s trendem motorizace, jeho součástí se tak stal v rámci pokusů spalovací nebo elektrický motor. V dnešní době existují dva základní typy invalidních vozíků - mechanický invalidní vozík, jehož hybnou sílu představují sami lidé, a elektrický invalidní vozík, který ulehčuje situaci především těžce postiženým se slabým svalstvem.
A právě historie invalidních vozíků se týká naše další soutěžní otázka, kterou jsme pro vás připravili na Facebooku BVV – Brněnské výstaviště. Víte, který rok byl zlomový pro vývoj invalidních vozíků ve 20. století? Ptáme se na rok, kdy zmínění dva mechaničtí inženýři Harry Jennings a Herbert Everest vynalezli první skládací vozík s lehkou kovovou konstrukcí. Tři z vás, kteří pošlou nejrychleji své odpovědi do zpráv naší Facebookové stránky získají balíček vstupenek do vědeckého parku VIDA! Balíček obsahuje 1 vstupenku pro dospělého a 2 dětské za 1 Kč. Čas máte do 4.2.2019.
Zdroj informací: OZP PRÁCE.cz, ŽijusHandicapem.cz, Wikipedie