International Engineering Fair

Übersetzung nicht verfügbar.

Děkani i podnikatelé diskutovali o budoucnosti strojního inženýrství

Zajímavá diskuse se dnes odehrála pod taktovkou organizátora MAFRA EVENTS v pavilonu P. Hosté z akademické obce, ministerstev i podnikatelé dnes diskutovali o budoucnosti strojního inženýrství v Česku. Prvního bloku se zúčastnilo pět děkanů vysokých škol, kteří věnovali velkou pozornost tématu financování. Shodli se na tom, že pokud stát chce dosáhnout obsazenosti a zvýšení zájmu o technické obory, musí vysoké školy financovat strukturovaně, nikoliv plošně. Kritická slova zazněla také na adresu pedagogických poradců na středních školách, kteří mnohdy šikovné studenty od studia technických oborů odrazují.

Vysoké školy technického zaměření reprezentovali Jaroslav Katolický, děkan Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT Praha, Ivo Hlavatý, děkan Fakulty strojní Vysoké školy báňské, Technická univerzita Ostrava, Petr Lenfeld, děkan Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci a Milan Edl, děkan Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. V diskusi se mimo jiné hovořilo o tom, že profil absolventa by měl být svázán s praxí, o tom, že nezbytná je znalost cizích jazyků a také jak důležitá je schopnost studentů sdílet informace a pracovat v týmu. Jako dobrý příklad, který podporuje právě týmovou spolupráci, uvedli původně americký projekt Studentské formule, kdy studenti musí vypracovat byznys plán, prezentovat vůz potenciálním partnerům, sehnat si na něj veškeré prostředky, zkonstruovat závodní vozidlo, otestovat ho a nakonec se zúčastnit samotných závodů.

Následná diskuse z pléna otevřela několik otázek, například co dělat, aby matematika nebyla strašákem, který odradí mladé lidi od studia technických oborů, jak je motivovat, aby o technické obory měli skutečný zájem, anebo jaké výhody či úskalí s sebou nese studium zahraničních studentů. Jeden z příspěvku také poukázal na skutečnost, že ministři školství se v Česku střídají zhruba po tři čtvrtě roce, což ke koncepčnímu řešení problémů vysokých škol příliš nepřispívá. Úvodu druhé části diskuse, která byla věnována názoru firem, se ujal náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. O zkušenostech z praxe poté diskutovali Václav Pixa, jednatel společnosti Robert Bosch, Vítězslav Moťka, jednatel firmy MEOPTA – Optika, Victor Schubert, manažer pro průmysl 4.0 německé softwarové firmy Seeburger AG, Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens Česká republika a Jiří Duspiva, manažer ABB Robotika.

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.