MOBITEX

Übersetzung nicht verfügbar.

MOBITEX doprovodí výstava věnovaná Jaroslavu Šmídkovi

U příležitosti veletrhu nábytku a interiérového designu se v pavilonu F odehraje výstava, která připomene tvorbu Jaroslava Šmídka, dosud nedoceněného brněnského architekta a návrháře. Svými nápady v oboru sektorového skříňového i kuchyňského nábytku a čalouněného sedacího nábytku významně ovlivnil skladbu produktů nábytkářského průmyslu v Československu. Výstava je prvním krokem k představení Jaroslava Šmídka a jeho celoživotního díla veřejnosti.

Architekt Jaroslav Šmídek (1923–2005) pracoval jako výtvarník v Ústředí lidové umělecké výroby (1951–1955) a jako návrhář ve Vývoji nábytkářského průmyslu v Brně (1955–1966).

Jeho montážní nábytek Monti 100 vnesl do nábytkové tvorby nový princip – nábytek se sestavoval montážním způsobem z jednotlivých dílců s možností variability konstrukčního a skladebného řešení. Jednoduché křeslo 6950 s charakteristickým tvarem područek nebo model 6971 s volným čalouněním na nosných popruzích jsou představiteli nejtypičtějších produktů poválečného období. Od Šmídkova návrhu vytvořeného v roce 1962 v brněnském Vývoji nábytkářského průmyslu se odvíjely další varianty a nové vzory, vyráběné různými výrobci. Verze upravené pro sériovou výrobu v n. p. TON patřily k nejrozšířenějším.

Dílcový montovatelný nábytek M-100 (1956)                     Řada U-500 (1960)

Čalouněný sedací nábytek navržený Jaroslavem Šmídkem na konci padesátých a začátku šedesátých let je dodnes žádaný; stal se pojmem mezi sběrateli, je označován za nadčasový a jeho obliba i cena v dnešní době roste… Architekt Šmídek patřil k výrazným osobnostem brněnského Vývoje nábytkářského průmyslu, jeho jméno však dnes zná jen úzká skupina odborníků, jeho dílo zahrnující nejen nábytek, ale také významné interiérové realizace, dosud není uspokojivě zpracováno.

                      Křeslo 6950 (1957)                                               Křeslo 6951 (1957)

Doprovodná výstava veletrhu Mobitex je prvním krokem k představení Jaroslava Šmídka a jeho celoživotního díla veřejnosti. Navazuje na bakalářskou práci Karolíny Kouřilové Architekt Jaroslav Šmídek: návrhy nábytku pro průmysl úspěšně obhájené na Masarykově univerzitě (2019), která je zaměřena především na architektovu práci ve Vývoji nábytkářského průmyslu v Brně v letech 1955–1966. Informace o jeho životě a tvorbě předkládané v práci i na této výstavě jsou výsledkem autorčina precizního archivního průzkumu. Na zpracování však čeká několik desítek technických výkresů i návrhů interiérů kin a dalších veřejných prostor, jejichž projektováním se zabýval od roku 1966; ty byly nalezeny a získány při přípravě bakalářské práce v autorově pozůstalosti. Rozsáhlejší výstava, připomínka patnácti let od úmrtí Jaroslava Šmídka, se uskuteční v letních měsících letošního roku v Městském muzeu Bystřice pod Hostýnem. V roce 2023, v němž by architekt oslavil sté narozeniny, by měla proběhnout souborná retrospektivní výstava.

Zdroj: Dagmar Koudelková

                      Křeslo 6971 (1962)                                        Katalogový list firmy TON


  • Výstavu připravilo Národní centrum nábytkového designu o. p. s. za podpory Města Bystřice pod Hostýnem a Statutárního města Brna.
  • Zapůjčitelé: TON, a. s. (nábytek, kresby nábytku), soukromá sbírka – pozůstalost autora (interiérové návrhy)
  • Kurátorky a autorky výstavy: PhDr. Dagmar Koudelková, Bc. Karolína Kouřilová
  • Zdroj obrazových materiálů: archiv D. Koudelkové; bakalářská práce Architekt Jaroslav Šmídek: návrhy nábytku pro průmysl. Brno: Masarykova univerzita, Ústav hudební vědy, 2019.

 

Weitere News von der Messe

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.