Jde o velké giganty, veletržní nováčky i rodinné start upy a jejich výrobky jsou prostě skvělé.
Dvacet exponátů bylo letos přihlášeno do klání o Zlatou medaili 59. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vítězové jsou známí, ale pojďme se podívat i na ty, na něž se nedostalo.
Na první pohled to vypadá jako běžný rudl, který používá kde kdo. Naložit, podkopnout, převézt… a vlastnoručně vyložit. V případě RUDL UP mladičké firmy VLAZA UP s.ro. právě ten poslední krok odpadá. Díky speciálnímu patentu a pneumatice se náklad na konstrukci vysune nahoru a bezpečně a bez námahy je pak uložen třeba přímo do nákladního prostoru dodávky.
Na nápad asi před pěti lety přišli dva kamarádi z Prahy Jan P. Laštůvka a Michal Martinovský. Svoji myšlenku dále pilovali, vyráběli prototypy a letos na jaře rozjeli sériovou výrobu. Start-upový projekt právě hledá své zákazníky a věří, že na MSV je najde. „Nemůžeme absolutně konkurovat těm gigantům, co jsou tady, ale myslíme si, že náš nápad zaujme plno lidí a mnoho lidem dokáže pomoct, ulehčit denní práci. Náš výrobek se může bez jakýchkoliv změn používat v Česku, Africe, tak na Islandu,“ směje se jednatel Jan P. Laštůvka. Ve firmě působí on, jeho otec, bratr a kamarád Michal Martinovský, který jakožto servisní technik těžké náklady řešil dennodenně.
RUDL UP vytvoří „vozík“ přesně podle přání zákazníka, na gramy jsou schopni seřídit pneumatický systém, který náklad na rudlu vyzvedá. „Ten je daný a měnit se dá třeba při servisu. Do systému se nikdo jiný nedostane, hlavně kvůli záruce,“ popisuje Laštůvka.
Ač je jejich stánek v pavilonu V s příznačným číslem 001 maličký a nenápadný, prochází kolem něj mnoho lidí a zájem o vyzkoušení „rudlu nové generace“ je veliký. „Už si na nás brali kontakt i čínští obchodníci,“ tvrdí Laštůvka.
Kdo by nechtěl jejich vynález hned kupovat, může si jej od firmy půjčit na vyzkoušení.