International Engineering Fair

Translation is not available.

VUT představuje technologické novinky pro rok 2018. Na MSV vystaví dva závodní vozy i model továrny

Celkem osmnáct exponátů ze tří různých fakult. Vysoké učení technické letos svými exponáty reaguje na hlavní téma nadcházejícího strojírenského veletrhu – Průmysl 4.0 – a zaměřuje se i na oblast dopravy nebo obnovitelných zdrojů energie.

Příkladem spolupráce mezi člověkem a robotem je letošní nejrozměrnější exponát – ARCOR (Augumented reality Colaborative Robot), který vznikl na půdě Fakulty informačních technologií. Jde o ucelené a interaktivní pracoviště založené na rozšířené realitě. „Snažíme se vytvořit systém, který umožní i zcela nezkušeným pracovníkům, bez znalosti informatiky, naprogramovat robota. Ten pak může pracovat buď zcela samostatně, což je dnes nejrozšířenější varianta, nebo může spolupracovat s člověkem, a to je téma, kterým se zabýváme my,“ vysvětluje Zdeněk Materna z týmu Robo@FIT.

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií se svým exponátem také zaměřuje na aplikaci principů průmyslu 4.0. Na veletrhu prezentuje model továrny na přípravu míchaných nápojů. Skládá se z několika autonomně pracujících výrobních buněk, mezi nimiž je výrobek transportován prostřednictvím robota. Na stánku VUT budou k vidění dvě tyto výrobní buňky, zbytek továrny bude promítán jako 3D model.

VUT se letos pochlubí i dvěma závodními monoposty. Vůz Dragon 8 je výsledkem práce studentů  a vznikl v rámci globální soutěže Formula Student. Brněnský tým se svým monopostem navázal na loňský úspěch a v závodě Formula Student Czech Republic získal v konkurenci 32 týmů z celého světa 1. místo v kategorii formulí se spalovacím motorem. Pro konstrukci vozu byly použity náročné obráběné díly z netradičních materiálů, tištěné kovové díly, složitá elektronika i skořepinové a strukturální laminátové díly.

Úspěch na mezinárodních závodech zaznamenal také pneumobil Falcon, závodní monopost s originálním pohonem na stlačený vzduch. V Maďarském Egeru letos porazili studenti Fakulty strojního inženýrství všech 36 evropských týmů hned ve  třech z pěti kategorií (Project management, Acceleration race, Suspension construction). V rámci projektu, kde je hlavním cílem vyrobit vůz s co nejvyšším výkonem a s co nejefektivnějším využitím stlačeného vzduchu, tak patří k evropské špičce.

Skupinu studentských projektů na strojírenském veletrhu doplní vize koncepce CNC obráběcího stroje Pegasi 51. Ten představuje inovativní technické řešení s nekonvenčním uložením vřeteníku, jenž se promítá do nového pohledu na design tohoto segmentu obráběcích strojů. Vize designu vznikla v rámci semestrální práce na Fakultě strojního inženýrství.

Kromě výše zmíněných exponátů budou moct návštěvníci veletrhu poznat také hybridní design konzoly pro fixaci telekomunikačního satelitu, který byl vyvinut v rámci projektu pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), čerpadlo nové koncepce pro čerpání z hlubokých vrtů SMARTPipe nebo Lithium-iontový akumulátor určený pro uchovávání elektrické energie získané z obnovitelných zdrojů (fotovoltaika, větrná energie). To vše najdete na 100 metrech čtverečních stánku VUT (č. 124 v pavilonu Z).

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.