Translation is not available.

Carl Zeiss až na Měsíci

Přes brýle až k virtuální realitě. Od cesty na Měsíc až do planetária. To vše může nabídnout německá stálice Carl Zeiss. Na veletrh OPTA opět přiveze zajímavé novinky...

Dalo by se říct, že kde je oko, tam je Carl Zeiss. Široké portfolio firmy dokládá také to, že se účastnila téměř každého veletrhu OPTA, z jeho šestadvacetileté historie to je letos již podvaadvacáté. Tím podtrhuje svůj charakter tradiční společnosti s dlouholetou historií, která představuje bez ustání nové technologie a určuje trendy snad už od svého založení v polovině 19. století.

Základní myšlenkou prostupující celý německý podnik jsou inovace, do jejichž vývoje putuje velká část obratu. A tak rok co rok přichází s novinkami na trh ve všech svých divizích. Představuje vylepšení v oblasti mikroskopie, výroby polovodičů a medicínské techniky i péči o zrak. Nabízí přístroje oční optiky, zabývá se virtuální realitou, pozorovací technikou i vybavením planetárií. To tomuto optickému gigantu umožňuje být jedním z nejzásadnějších vystavovatelů i dalšího veletrhu OPTA.

Letošním tématem, které protkává jednotlivé stánky, je Kvalita vidění pro všechny generace. Marek Svoják z Carl Zeiss k letošní účasti dodává: „Letos do Brna přivezeme kompletní portfolio brýlových čoček ZEISS SmartLife pro všechny věkové kategorie. Jsou totiž určené a vyvíjené podle trendu být on-line a v pohybu, pro všechny. Chceme přinášet nezapomenutelné a nové zážitky z vidění všem.“

Pokračuje dále v duchu inovací: „Představíme revoluční centrační přístroj ZEISS VisuFit 1000, bezklipový centrační přístroj, který kromě přesného měření parametrů dokáže vytvořit i avatara hlavy a v budoucnu skrz něj bude možné i zkoušet různé brýlové obruby z katalogu. Má v sobě 9 kamer.“

Tím se firma vzdáleně vrací k událostem minulého roku. Stejně jako celý svět i firma Carl Zeiss v roce 2019 slavila výročí výstupu prvního člověka na Měsíc. Jenže její přínos není jen tak ledajaký. Byly to objektivy Carl Zeiss speciálně určené pro vesmír, které zachytily většinu z 30 tisíc kultovních snímků pořízených během misí v letech 1962–1972 a toho celého monumentálního úspěchu lidstva. Díky speciálně sestaveným čočkám a kamerám Carl Zeiss byly pořízeny panoramatické snímky Měsíce, surrealistické snímky vesmírné krajiny i snímky z prostředí vesmírnách lodí s neuvěřitelnou kvalitou. Veškerá technika byla speciálně vyvinuta a upravena pro manipulaci v tlustých rukavicích astronautů, navíc v nenapodobitelných podmínkách černočerného vesmíru.

Tím se nastartovala nová etapa celé společnosti. Během těchto let se vývojáři snažili především hledat odpovědi na otázky astronatů dokumentujících pobyt člověka ve vesmíru. Jak fungují fotoaparáty a objektivy při extrémních výkyvech teplot? Změnila by se optika objektivu v nulové gravitaci? Jaké mechanické změny by byly zapotřebí pro použití fotoaparátu ve volném vesmíru mimo raketoplán?

Neutuchájící vývoj firmy a jednotlivých produktů pokračuje i nadále, jen jejich portfolio je mnohem širší. Ať už se bavíme o již zmíněných planetáriích a jejich vybavení, či nových brýlových čočkách na dennodenní použití, z nichž každá má UV ochranu. Na Optě se budete moci rozkoukat a kdo jiný je schopen znovu překračovat své hranice než ten, kdo je již jednou překročil…

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.