Sobotní část cestovatelského festivalu GO Kamera odstartuje výborná arabistka Lenka Hrabalová. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Marek vysvětlí, co pro Anglii i Evropu znamená Brexit. S ekologem Martinem Bursíkem se vydáme do Tibetu, duo Palo Barabáš a Jan Dungel představí společnou expedici do Venezuely. Válečné zpravodajství přiblíží Markéta Kutilová. Křehká novinářka podniká odvážné cesty do Sýrie a Kurdistánu. Herečce Janě Paulové se osudnou stala Indie. Nadaný bylinkář Ladislav Kříž a celostní lékař Pavel Rejha milují Kubu a vše kubánské. Ochutnáme i skvělé míchané drinky? Horolezkyně Dina Štěrbová zahořela láskou k vysokým horám. Stanula na osmitisícových vrcholech, pomohla založit i českou nemocnici v Pákistánu. Ruda Švaříček přiblíží velkou cestu z Číny do Kurdistánu.
Podrobný program, sobota 18. ledna
-
Od 10:00
Lenka Hrabalová, průvodkyně: Írán a Irák - Dvě země, tisíce světů
Mediální obraz Iráku a Íránu nevytváří dojem zemí, kam by se chtěl člověk podívat, natož zde strávit dovolenou. Přesto jsou to ale úžasná místa k návštěvě: bohatá historie, hrdí lidé a tradiční pohostinnost jsou v ostrém kontrastu s obrazem války a útoků, které se na nás ze všech stran sypou. Povídání Lenky Hrabalové nás zavede do dvou zemí, které jsou stejně rozdílné, jako si jsou podobné, a ačkoliv byly dlouhé roky rozděleny krutou válkou, nepřestává je pojit mnoho vazeb, starých i nových. Projdeme se mezi horskými údolími i prastarými památkami z dob, kdy vznikala civilizace, a navštívíme pro nás neznámé náboženské skupiny a etnika, které zde žijí celá staletí, skrytá před světem. Ochutnáme výtečné skopové z rukou místních žen a s muži usedneme k vrhcábům či mlýnkům, které po kavárnách hrají celé hodiny, vzpomínajíce na staré dny. Čas zde totiž stále běží svým tempem a v prvé řadě je vždy důležité dopít čaj.
Jaromír Marek, zahraniční zpravodaj ČRo: Je Británie v Evropě? Anglie a Brexit
Odchod Spojeného království je politické rozhodnutí, které odráží výsledek referenda z roku 2016. Co však k němu vedlo? A jaké jsou ideové či filozofické prameny tohoto rozhodnutí? Je Velká Británie vůbec v Evropě? Cítí se být Britové Evropany? Zpravodaj Českého rozhlasu sleduje proces odcházení Británie z EU přímo na místě. Cestuje po zemi, setkává se a baví se s vlivnými politiky i běžnými lidmi a hledá odpověď na otázku: proč se část britské společnosti rozhodla pro dramatickou změnu. A má toto rozhodnutí stále ještě podporu u většiny veřejnosti? Proč trvá odchod tak dlouho a proč způsobil tak hlubokou politickou krizi. Kromě vážných témat představí také přednášející Velkou Británii tak, jak ji neznáme.
-
Od 12:00
Martin Bursík, ekolog: Tibet
Martin Bursík vyrůstal jako skaut, začal cestovat a postupně se vydával i do vysokých hor. Obě záliby ho zavedly na první velkou cestu – do Tibetu. V roce 1988 bylo Martinovi 28 let a hranice Tibetu překročil ilegálně, v době vyhlášení výjimečného stavu. Setkání s tibetskou kulturou zasáhlo jeho srdce a vzbudilo zájem o osud tibetského lidu.
Pavol Barabáš, režisér a Jan Dungel, malíř: Venezuela - Ve stínu jaguára
Přátelé se vydali proti proudu amazonských řek na nejistou cestu. Prošli tajemné pohoří Sierra Maigualida, kterým kromě indiánů ještě nikdo nikdy neprošel. Dostali se tak do jejich světa. Do světa založeného na úctě k vlastnímu společenství. Díky spiritualitě jsou indiáni kmene Hodi propojení s okolní přírodou. Věří, že poškodit prales znamená poškodit sami sebe. Jedni z posledních přírodních indiánů na této planetě přijali odvážlivce do své osady a umožnili jim poznat a autenticky zachytit jednoduchost jejich bytí a přinést tak důležité poznání.
-
Od 14:00
Markéta Kutilová, novinářka: Kurdistán a další extrémy
Pohled válečné reportérky, která do Sýrie, Iráku a Kurdistánu jezdí už řadu let. Nedávno se vrátila z Kurdistánu souženého další válkou. Zasvětí nás do aktuálního vývoje situace na Blízkém východě. Jenže tentokrát nešlo o válku proti Islámskému státu, kde dobří a špatní byli na první pohled jasně rozdělení.
Jana Paulová, herečka: Indie aneb jak běžet do kopce
Povídání o osamělém cestování české herečky po Indii a Nepálu, a o jejím setkání s duchovní kulturou a místními lidmi. Povídání nejen o hledání toho nejideálnějšího rozpoložení vlastního nitra na cestách světem a také střídmým, nesentimentálním rozpomínáním na ty nejbližší z okruhu rodinného i pracovního.
-
Od 16:00
Ladislav Kříž, bylinář: Kuba - Ostrov svobody
Pavel Rejha, celostní lékař: Kuba a míchané nápoje
Povídání o Kubě. Jaká je? Co tam můžete zažít... Jak je to s politikou? A také povídání o kubánských míchaných nápojích. Pavel Rejha si udělal u pana Radima Janouška (High Bar) a u Tretter´s školy barmanský kurs. Během obchodního zastupování firmy Cubaron s.a. a značek rumů Santiago de Cuba a rumů a likérů Cubay (od roku 2005) realizoval také slepé srovnávací degustace nejznámějších míchaných nápojů Kuby (Mojito, Daiquiri, Cuba Libre, Piňa Colada) vyrobených z různých značek rumů včetně Havana Clubu.
-
Od 18:00
Dina Štěrbová, horolezkyně: Touhy a úděl - První ženy na osmitisícovkách
České horolezectví nemá jinou tak slavnou ženu, jako je Dina Štěrbová. Výčet jejich výstupů je nekonečný. Je první ženou, která vystoupila na vrchol osmitisícovky Čo Oju. Do Pakistánu poprvé odjela jako členka 1. československé expedice do Karakorumu a po všech útrapách nakonec byla mezi těmi, kdo šťastně stanuli na vrcholu Haramosh II (6700 m) a vznikla tím z její strany láska k vysokým horám i jejich obyvatelům na celý život. Po besedě následuje autogramiáda.
Rudolf Švaříček, cestovatel: Hedvábná stezka - Čína a Pákistán
-
Od 20:00
Igor Chaun, režisér: Indie
Viliam Poltikovič, režisér: Woodoo
Woodoo je vírou, náboženstvím, magií i zkušeností. Každý si může zvolit, čemu dá přednost. Woodoo se nezrodilo v Karibiku, jak se domnívá většina lidí, ale má své kořeny v západní Africe, zejména ve státech Benin a Togo, kde je silně živé dodnes. Právě zde se s vúdú setkáme a můžeme pokračovat až na Haiti. Animistická šamanská víra, kde celý svět je prostoupen duchovními bytostmi včetně duchů zemřelých lidí má strhující barvité rituály a naplňuje lidské tužby v jejich až archetypální podobě.
Foto: archiv GO Kamera