Building Fair Brno

Translation is not available.

Jak na pasivní dům? Na veletrhu najdete materiály, technologie i odborné poradenství

Pasivní domy se o sebe starají samy a ještě šetří peníze. Konkrétní informace a příklady úspěšných realizací přinesl veletržní doprovodný program „Příběhy pasivních domů“. Energeticky úsporná řešení nabízí i řada vystavovatelů, komplexní poradenství najdete na stánku Centra pasivního domu v pavilonu P.

Trendu pasivních domů se do budoucna nejde vyhnout, stavět jinak než energeticky úsporně už brzy nebude možné a podmínky dané evropskou směrnicí se stále zpřísňují. Stejným směrem se proto posouvá i věcná náplň Stavebního veletrhu Brno. „Většina firem na tento trend nějakým způsobem reaguje. Požadavky na budovy se postupně zpřísňují a také nároky klientů rostou. Lidé chtějí úspornější domy, ve kterých zaplatí za provoz co nejméně. Sortiment vystavovatelů se proto posouvá a je stále pasivnější, ale v tom dobrém slova smyslu. Pasivní dům se o sebe sám postará a šetří obyvatelům starosti i peníze, takže se mohou aktivně věnovat svým zálibám,“ říká Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu.

Zájemce o pasivní dům zve na veletržní stánek Centra pasivního domu, kam je soustředěno oborové poradenství. „Získají zde informace, jak a proč stavět pasivní dům, jak vybrat projektanta, z jakých materiálů ho postavit, jakou technologií vytápět. Informace jsou nezávislé, protože jako nezisková organizace neprodáváme žádnou izolaci ani jinou technologii,“ zdůraznil Libor Hrubý. Zároveň pozval k návštěvě stánků členských firem Centra pasivního domu, kde se prezentují konkrétní výrobky a služby. „Technologie vystavují třeba firmy Zehnder nebo Evora, která nabízí projekci a montáž jak vzduchotechniky, tak vytápění a dalších technických zařízení včetně rozvodu v domě,“ doporučil odborný poradce. Evora je podle něj zajímavá také novým projekčním softwarem, který veškeré zařízení zkombinuje do jednoho návrhu a ověří na 3D modelu, takže na stavbě pak nedochází k nepříjemným překvapením. Zajímavá je nabídka firmy Wippro, která řeší střešní vlezy pro pasivní domy. Zdící materiály vhodné pro pasivní domy jsou k vidění na stáncích společností Xella (značka Ytong) a Wienerberger. Jde o jednovrstvé i sendvičové systémy, velkoformátové tvarovky a celé bloky, takže stavba postupuje velmi rychle.

Centrum pasivního domu na veletrh připravilo blok doprovodných přednášek „Příběhy pasivního domu“. Posluchači nejprve vyslechli přednášku o základních principech pasivních domů, jejich výhodách a různých úskalích, na která mohou při stavbě narazit. Následovaly příběhy konkrétních domů postavených v Letovicích, Tupesích, Hamrech a Brně – Komíně. „Prezentace ukazují nejen výstavbu, ale i jak se v pasivním domě žije. Jsou to pohledy projektanta, architekta, realizační firmy i toho nejdůležitějšího – investora. A vybrali jsme pouze rodinné domy, protože většina lidí na veletrh přichází se zájmem o renovaci, rekonstrukci nebo stavbu nového rodinného domu,“ vysvětlil Libor Hrubý.

Pasivní domy s extrémně nízkými náklady na vytápění a řízeným větráním zaručují zdravější vnitřní prostředí a trvalý tepelný komfort. Zároveň jsou odpovědí na neúnosně vysokou spotřebu energie v tradičních stavbách. Jak zaznělo v přednášce na SVB 2019, přibližně 40 % vyrobené energie se dnes spotřebuje při provozu budov, v celoživotním cyklu od výroby materiálů po likvidaci stavby jde až o 50 %. Chytrá architektura má podle odborníka z Centra pasivního domu potenciál uspořit 80 až 90 % energie na vytápění, jejím základem je kompaktní tvar stavby, střecha s mírným sklonem, orientace prosklení na jih a odstínění vysokého letního slunce. Efektivní technologie a využití obnovitelných zdrojů energie pak mohou pasivní dům povýšit dokonce na nulový nebo plusový, který v celoroční bilanci vyprodukuje více energie, než spotřebuje. Uživatelé se nemusí bát ani staveb přeplněných technologiemi, protože pasivní dům s extrémně nízkou spotřebou tepla na vytápění nic takového nepotřebuje. „Spousta technologií je nutná jen tam, kde je špatně navržená nebo postavená budova,“ tvrdí Libor Hrubý. Dokládá to příklady rekonstrukcí, kdy technologie pasivního domu zabraly méně místa než původní kotelny, takže obyvatelé získali nový prostor pro efektivnější využití.


Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.