Když se řekne látkové plenky, dnešním babičkám vytanou na mysli kila a kila pošpiněných plachet, vyvařovací hrnce, dennodenní praní, sušení a žehlení. Když řeknete „látkování“ dnešním maminkám, mnohé z nich vědí, že takové martyrium je rozhodně nečeká.
Látkové plínečky jsou vlastně sofistikované kalhotky s výměnnou vložkou, mohou dokonce růst s děťátkem a manipulace je stejně jednoduchá jako s těmi jednorázovými.
Moderní látkové plenky jsou velkým trendem, shodují se výrobci a svědčí o tom už několikátým rokem velké množství zájemců o jejich produkty na veletrhu ProDítě na brněnském výstavišti.
Krásné barevné kalhotky schovávající moderní látkovou plenku najdete například v expozicích firem Bobánek, Bamboolik či Kikko.
Šetrné k přírodě
Nejčastěji se skloňují slova šetrné k přírodě, rychlé, zdravé, úsporné. A také nezanedbatelný fakt takzvaného širokého balení, které podporuje správný vývoj kyčlí dítěte.
Můžete si vybrat z několika velikostí – od novorozeneckých po konec plenkového období, tedy pro dítě kolem 2. roku. Anebo lze pořídit jedny kalhotky, které vlastně rostou s dítětem. Pomocí suchých zipů a patentek si kalhotky zmenšíte, jak potřebujete a pak je postupně zase zvětšujete. Druky pomáhají i s udržováním látkové vložky v kalhotkách. Všechno pěkně kryje látka, takže děťátko nikde nic netlačí.
Tajemství nového „látkování“ se ale skrývá uvnitř, jak jinak. Kalhotky z nepropustné kvalitní látky rozděláte a uvnitř najdete dvě látkové vrstvy, jedna je upnutá do kalhotek, druhá volně (někdy také ve speciální kapsičce). A s ní už se potkává dětský zadeček. Nejčastěji bývá vyrobená z bambusového vlákna, což je příklad Bambooliku, Bobánek jej přidává k fleesu. Každopadně látka musí být dobře prodyšná a jemná, bez chemikálií. Spolu s dobře načasovaným přebalováním tak předchází vzniku opruzenin.
Praní obden
S dnešními látkovými plenkami se počítá s praním obden. Pere se na šedesát stupňů, látkové vložky se dají sušit v sušičce, kalhotky vzhledem k materiálu ne. Ten ale zase rychle uschne a kalhotky vůbec není nutné prát tak často jako pleny, stačí je dát vyvětrat. Látky plen jsou připraveny i na používání mastných a přilnavých krémů proti opruzeninám, které mnoho maminek používá preventivně.
A kolik plínkových kompletů je tedy na jedno dítě potřeba? Bobánek doporučuje kolem dvaceti, ale dá se žít i s patnácti kusy. I proto, že všechny firmy k sadám nabízí bambusové separační pleny, vlastně takové ubrousky z bambusového vlákna. Jemný lehoučký ekologický materiál položíte do plenky a schytá to nejhorší a látku co nejvíc ochrání. Pak jej pouze stačí vzít a spláchnout.
Všechny společnosti vyzdvihují velkou úsporu oproti jednorázovým plenkám. Se značnou investicí musíte počítat hned v začátku, kdy se pro „látkování“ rozhodnete a nakoupíte dvě desítky kompletů. Cena se odvíjí od nabídek společností, ale počítejte s šesti až deseti tisíci korun. Pak už ale po celou dobu plenkového období řešíte jen praní. A taky vám mohou při šetrném zacházení zůstat pro druhé dítě.
Úsporu oproti jednorázovým plenkám má propočítanou například Bobánek až na 17 tisíc korun za dva roky.