Tři, dva, jedna, start!“ Velká hodinová ručička na obrazovce doběhla malou a zvolání moderátora na pódiu v pavilonu Z doprovázené výrazným zvoněním odstartovalo šest mistrovství České republiky v soutěžích odborných dovedností. V jednotlivých částech pavilonu Z se pustili do práce mladí klempíři, pokrývači, tesaři, kominíci, čalouníci a instalatéři. Od této chvíle budou soutěžní dvojice přímo na místě plnit různé praktické úkoly. V pátek ti nejlepší získají mistrovské tituly.
Na místě vše sleduje nejen odborná porota, ale i reportér s kamerou. Slibuje, že v každou celou hodinu navštíví dvě stanoviště a zprostředkuje návštěvníkům pavilonu atmosféru jednotlivých soutěží formou živě přenášených rozhovorů. Na úvod se zastaví u instalatérů, bojujících o titul v rámci soutěže „Učeň instalatér 2019“, kterou pořádá Cech topenářů a instalatérů České republiky. „V našem největším sektoru za hlavním vchodem vpravo se pracuje na plné obrátky,“ komentuje reportér zdejší dění a předává slovo Zdeňkovi Měřinskému, který dohlíží na jednotlivé úkoly. „Letošního 22. ročníku se účastní 27 soutěžících z celé republiky. Jsou to žáci, kteří vítězně prošli krajskými koly a nyní se utkají v devíti disciplínách. Včera psali testy a nyní je čekají praktické úkoly, jako je například pájení mědi, montáž plastů a uhlíkové oceli, montáž topného tělesa a další. Každý soutěžní úkol musí splnit v daném časovém limitu,“ vysvětluje Zdeněk Měřinský.
Kamera se bleskurychle přesunuje na druhé stanoviště. Zde začíná souboj devíti družstev kominíků, jejichž úkolem je zvládnout výstavbu komínů i montáž spotřebičů. Mezi soutěžícími jsou nejen Češi, ale i dva týmy z Polska. Mezinárodní zastoupení má také soutěž čalouníků, kdy mezi devíti týmy je i jeden slovenský. „U klempířů bojuje 6 družstev, u pokrývačů 4 družstva a u tesařů 8. Družstva jsou dvoučlenná a soutěžící nesmí být starší dvaceti let,“ dodává Miloslav Knapil ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy, která je jedním z pořadatelů mistrovství i akce nazvané Mistři všedních dnů.
Všechny soutěže s výjimkou soutěže čalouníků jsou součástí přehlídky České ručičky, jejíž myšlenka vznikla před 11 lety právě na této škole s cílem zviditelnit řemesla a přilákat mladé lidi ke studiu učňovských oborů. Za dobu svého trvání se České ručičky vyprofilovaly v největší přehlídku na podporu řemesel v České republice. „Za tuto dobu jsme v 22 oborech předali 211 ocenění nejlepším řemeslníkům, kteří pocházejí z 90 středních škol ze všech krajů České republiky,“ uvedl dnes při zahájení ředitel školy Josef Hypr. Společně se zástupci Hospodářské komory České republiky, Střední školy polytechnické Brno na Jílové ulici i Veletrhů Brno dnes popřál úspěch všem soutěžícím. Vyjádřil také naději, že mladí lidé zůstanou věrní svému oboru. „Řemeslníků ubývá, ale lidé, kteří budou chtít pracovat a zdokonalovat své řemeslo, budou vydělávat velice slušné peníze,“ zmínil mimo jiné ve svém vystoupení.
V pavilonu Z se kromě soutěžících představují desítky firem, které se školami spolupracují a pomáhají budoucnosti českých řemesel. Program na pódiu doplňují hudební a zábavné show jihomoravských středních a uměleckých škol a v rámci odpočinkových zón jsou připraveny různé aktivity pro děti včetně skákacího hradu.