International Engineering Fair

Translation is not available.

Siemens je světová jednička v průmyslové automatizaci

Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens má jako jediný pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů, a to od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů, přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace. Například pro monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Zaznělo to dnes na tiskové konferenci v pavilonu P v expozici Siemens ČR v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Ŕeditel průmyslových divizí Digital Factory and Process Industries and Drives Siemens, s.r.o. Wolfgang Weissler připomněl, že letošní podzim je doslova nabitý odbornými akcemi s tématem digitalizace. „Po měsících příprav jsme v září slavnostně otevřeli první laboratoř pro experimentální výzkum v oblasti flexibilní výroby Testbed pro Průmysl 4.0., která se nsachází v nové budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT. Na strojírenském veletrhu v Brně pak naše společnost nachystala představení toho nejlepšího, co můžeme jako inovační světový lídr v oblasti digitalizace nabídnout. Jde o nejmodernější systémy a softwarová vylepšení, která ovládají obráběcí stroje a roboty, ale také o údržbu budoucnosti vašich strojů,“ řekl.

„Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Chceme zákazníkům ukázat, jak s využitím technologií Siemens zvýšit efektivitu a provozní spolehlivost obráběcích strojů nebo center. Velký potenciál vidíme především v oblasti brownfieldů, kde je instalována většina strojů staršího data výroby a jejich dodatečné vybavení prvky digitalizace. Například připojením ke vzdálené správě se velmi výrazně zvýší jejich produktivita. Retrofity a renovace starších strojů, výrobních linek a zařízení jsou plně v souladu s principy digitalizace. Právě nyní nastal čas pro jejich plné docenění,“ uvedl Tomáš Duba, ředitel úseku Řidící systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens ČR.

Díky digitalizaci mohou provozovatelé výrobních závodů v reálném čase monitorovat výkon strojů, míru jejich opotřebení či predikovat konec životností různých komponent a včas tak plánovat preventivní servisní prohlídky a výměnu opotřebených dílů za nové řešení. „V našem portfoliu máme řešení pro koncové uživatele obráběcích strojů i jejich výrobce,“ doplnil Duba.  V expozici je k vidění nejnovější přírůstek do rodiny obráběcích strojů z firmy KOVOSVIT MAS. Jde o prototyp multifunkčního obráběcího centra MCU450. Zařízení je určeno pro přesné a rychlé obrábění tvarově složitých povrchů v pěti osách a umožňuje vrtání, vyvrtávání, vystružování, řezání závitů a frézování obrobků z pěti stran. MCU450 využívá nejmodernější softwarové produkty Sinumerik Integrate, které propojují konkrétní výrobní stroje do nadřazených systémů a efektivně využívají informace z nich získané. Zlepší se tak zejména rychlost a přesnost obrábění.

Firma v expozici také v expozici připravila novou řadu hardwarových a softwarových řešení v rámci integrovaného portfolia Sinumerik. Nabídka obsahuje integrovanou průmyslovou softwarovou a automatizační technologii navrženou tak, aby výrobcům obráběcích strojů umožnila využít plný potenciál produktivity digitální továrny. Důležitou digitální novnkou je platforma pro koncové uživatele a provozovatele zařízení Sinumerik Integrate, která se rozrostla o nové moduly. Firma prezentuje opci Analyze MyPerfomance, která umožňuje pomocí různých statických vyhodnocení provádět detailní analýzu využití stroje. Modul Manage MyPrograms pak zajišťuje komfortní síťový převoz programů a dalších výrobních podkladů mezi strojem a stanicí technologa.

Na demonstračním panelu probíhá simulace obrábění na bázi software NX s integrovaným simulačním jádrem VNCK. Vytvoření 3D model věrně kopíruje reálné pracoviště se strojem včetně obrobku. Na jeho identické simulaci Siemens ukazuje, jak ušetřit čas a vyladit obráběcí proces předem na počítači. Novinkou je také verze software Sinumerk 4.8 a ovládací dotykové panely Sinumerik blackline plus. Technologickým základem nového řešení pro ovládání obráběcích strojů je nová řada operátorských panelů ve velikosti 19“ a 22“ včetně nových strojních panelů. Inovovaný design ve spojení s nejnovější softwarovou verzí nabízí přehlednější a intuitivnější ovládání. Vedle běžných funkcí je na monitoru nově možné zobrazit například záběry z kamery umístěné v obráběcím prostoru, který snímají obráběcí proces.

V expozici je také mimo jiné umístěn virtuální rozvaděč v podobě 3D grafiky, který po nasazení speciálních brýlí zobrazuje podrobné informace o jednotlivých komponentech, běžících procesech a poruchových stavech stroje. Data, který systém sbírá ze strojních technologií, se zobrazují na monitorech nebo mobilních zařízení, ale i ve 3D brýlích. Aplikace je zatím ve vývoji a jedná se takříkajíc o ochutnávku budoucnosti – kam se mohou vyvíjen nástroje pro údržbu a servis. Virtuální zprovoznění stroje je velmi účinný nástroj jak ušetřit čas i peníze a výrazně snížit riziko vzniku chyb.

Pro návštěvníky je připravena i řada zajímavých ukázek, například robot KUKA spolupracující s člověkem. Zájemci tak mohou pomocí interaktivní hry s balónky se strojem manipulovat, učit jej nové věci a zároveň si vyzkoušet nové verze vývojového prostředí TIA Portal V14. Další zajímavostí je robotický barman, který dokáže připravit příjemné osvěžení a navíc zábavnou formou představí prvky průmyslové automatizace Siemens v praxi.

Siemens patří mezi největší technologické firmy v ČR a už více než 125 let je nedílnou součástí našeho průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10.000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portofolio této firmy pokrývá řešení pro průmyslu, energetiku, dopravu, veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Český Siemens je průkopníkem v oblasti Průmyslu 4.0 a Smart Cities, v rámci kterých přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je už více než 165 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Tato společnost působí ve více než 200 zemích světa a mimo jiné patří k největším poskytovatelům technologií šetrných k životnímu prostředí. Je jedničkou na trhu v instalaci offshore větrných elektráren, patří též k hlavním dodavatelům pro paroplynové zdroje a technologií pro přenos energie. Například v roce 2016 dosáhl tento gigant obratu téměř 80 miliard eur, s čistým ziskem 5,6 miliard eur a zaměstnává 351 000 zaměstnanců po celém světě.

More news from the fair trade

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.