Na letošním Stavebním veletrhu se koná finále už 22. ročníku celostátní soutěže Učeň instalatér, která je součástí přehlídky České ručičky 2019.
Hlavním cílem soutěže je podpořit české řemeslo a prestiž instalatérského řemesla a ocenit ty nejlepší studenty tohoto oboru. „Podmínkou pro účast je absolvování svářečského kurzu. Soutěže se může zúčastnit pouze žák 3. ročníku oboru instalatér, který nemá ukončené žádné jiné středoškolské vzdělání a soutěže se může zúčastnit pouze jedenkrát. Věkový limit účastníka finálového kola je stanoven na 20 let,“ uvádí garant soutěže Andrzej Bartoś, ředitel Střední školy polytechnické Brno a předseda sekce Vzdělávání CTI ČR.
Slavnostní zahájení soutěže se odehrálo v předvečer zahájení Stavebního veletrhu, v úterý 26. února, ve velkém zasedacím sále Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně za účasti zástupců Jihomoravského kraje, pořádající Střední školy polytechnické Brno, Cechu topenářů a instalatérů i Veletrhů Brno.
Garant soutěže Andrzej Bartoś se zamýšlel nad vývojem odvětví za dobu trvání soutěže – jaký byl obor instalatér, když sám začínal, jaký je nyní a kam se vyvíjí. Polemizoval nad budoucností, kdy v rámci koncepce průmyslu 4.0 mají řadu prací zastat roboti. Těžko si lze představit na stavbě robota, který by montoval rozvody nebo jak by se voda mohla pomocí wifi přenášet z bodu A do bodu B.
„Instalatérština to je voda, kanalizace, vytápění, plyn, vzduchotechnika, tedy hodně široká oblast, kde vše musí mít určitý standard a instalatéři budou stále nezbytní. Za dobrého odborníka budeme platit nemalé peníze. Už dnes je ten problém tak velký, že čekací lhůta je 3 měsíce i půl roku a to si objednávající nemůže být jistý, zda instalatér přijde, v jaké náladě a jestli to je skutečný odborník. Vy studenti máte hodně příležitostí a široké pole působnosti, pokud se této práci budete naplno věnovat,“ promlouval k zúčastněným.
Soutěž má přispět k tomu, aby si vyzkoušeli své nabité zkušenosti, znalosti a ukázali, že už obor částečně ovládají. „Slovo částečně je namístě, protože každý z nás se stále učí, i já se stále vzdělávám, navštěvuji každoročně spoustu školení a kurzů a pořád získávám nové a nové informace. Neustálé vzdělávání je cestou k úspěchu,“ poznamenal Andrzej Bartoś.
Soutěž probíhá tříkolově – nejnižší jsou školská kola následovaná krajskými a vyvrcholením je právě celostátní finále. Žáci byli hodnoceni z teoretických i praktických znalostí, za které získávali body. Maximální počet možných bodů byl 800, do finále postoupili ti, kteří byli první v krajských kolech a studenti, kteří dosáhli nejvyššího počtu, minimálně však 550 bodů. Finále soutěže se skládá z části teoretické, kterou žáci již absolvovali, a části praktické, která se odehrává ve středu 27. a ve čtvrtek 28. 2. od 9 do 18 hodin v pavilonu Z. Ta zahrnuje rozvody instalace vody, kanalizace, plynu a topných systémů. Je to komplexní zkouška budoucích instalatérů a lze ji považovat i za generálku před závěrečnými zkouškami.
„Obor instalatér se letos učí zhruba na 60 školách, loni jich ještě bylo 68. Žáků v třetích ročnících je přibližně 733, ale loni jich bylo 761, takže minimální pokles stále pokračuje. Není to hodně žáků, dříve jich bývalo 1200 i 1300, ale pokud by se těch 733 žáků dobře učilo a ze všech by byli řemeslníci, mohlo by to stačit. Bohužel ne všichni zvládnou závěrečné zkoušky a ne všichni zůstanou u oboru,“ popsal stav učňů Bartoś.
V letošním roce se do finále kvalifikovalo 28 žáků z 21 škol, tedy maximální možný počet studentů. Na poslední chvíli však jeden musel ze zdravotních důvodů odstoupit, takže aktuálně soutěží 27 žáků.
Slavnostní vyhlášení výsledků se odehraje v pátek 1. března od 11:30 hodin v Rotundě pavilonu A. Nezbývá než finalistům popřát hodně štěstí a šikovné ruce.