Když se řekne rodinná firma, je jasné, že v ní figuruje mnoho lidí se stejným příjmením. V případě brněnské TDZ Turn se pojem posouvá ještě dál – rodinou se totiž pro majitele Bačákovi stává každý jejich zákazník. „Vstoupí do našeho klubu a už se o něj staráme jako o vlastního, jak dobrý rodič o dítě,“ říká jednatel Petr Bačák.
Vstupem do klubu se myslí koupě jednoho z jejich multifunkčních obráběcích strojů a hlavně následná spolupráce. V portfoliu mají strojů několik. Na nedávném Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představovali svoji novinku a k jejich úžasu se jim „rodina“ rozrostla víc, než si troufali doufat. Stroj VSC600M, který rachotil v expozici, byl už v úterý večer prodaný. Úspěšný kupec jen o pár minut předběhl dalšího zájemce a tentýž večer se kvůli novince ozvali ještě zákazníci z Ruska. A přestože se k nim výrobek brněnské společnosti dostane nejdřív za půl roku, rádi si počkají. „Podle nás totiž nemá srovnání v České republice, ale také v Evropě,“ myslí si Petr Bačák.
My jsme vlastně začínali u větších strojů, takže portfolio našich zákazníků nebylo tak široké. Tím, že jdeme do menších rozměrů, možnost obrobků se rozšiřuje, a tím pádem i zvětšuje možnost našich odběratelů, jejichž počet se za několik let zvedl ze dvou set na dva tisíce, a to jen v České republice. Měli jsme tu další zákazníky a partnery ze Slovenska, Polska, Německa nebo Ruska,“ popisuje jeho syn Martin Bačák. Ve vedení firmy figuruje ještě jeho bratr Petr a Tomáš Jelínek.
Relativně malý obchodní prostor je zvolen cíleně. „Zatím se držíme v menším okruhu, vyhodnotili jsme si, že pro nás je lepší ten směr, kdy méně znamená více. Nemám zájem prodávat do zámoří nebo do Asie, protože tam nemůžeme zajistit servis. Naše práce totiž stojí z mnoha procent na perfektním servisu, který zákazníkům chceme dát,“ tvrdí hlava rodiny a firmy. Zatím nejdál prodali svůj výrobek – navíc ten největší - do ruského Krasnojarsku. „Osm tisíc kilometrů jej vezlo osm kamionů,“ vypočítal ředitel.
Do Krasnojarsku zamířil největší stroj, který v Brně dávají dohromady. Jeho rozměry? „Dají se na tom obrábět kusy velké 4,5 metru v průměru, až 3 metry vysoké, které mají až 30 tun. A ten stroj zabírá místo o rozměrech 15 metrů do délky a 10 metrů do hloubky i na výšku. Váží asi 120 tun,“ popisuje Bačák starší. Kromě Ruska jej sestavovali pro polského zákazníka. Kompletní výroba takového obra zabere více než rok, finální montáž se blíží třem měsícům. „Takže, když byste si jej teď koupila, ve vaší hale je za rok. Ten menší stroj, co je tu na veletrhu, to vezme šest měsíců,“ přibližuje jednatel.
V době, kdy je laik zvyklý večer kliknout myší v e-shopu a druhý den dopoledne má zboží na stole, je rok „čekačky“ překvapivý. Když vás ale nechají Bačákovi nahlédnout do své kuchyně, pak se divíte, že to vlastně netrvá ještě déle. Nejprve je totiž potřeba stroj do posledního šroubku sestavit v Brně. „Součástky si nevyrábíme, ale z celého světa získáváme ty pravé, certifikované, pouze špičkové kvality, kterou si hlídáme. Dáme vše dohromady, oživíme. Já říkám, že stroji dáme duši. Připravíme, nainastalujeme. Vše projde přísnou kontrolou, seřízením, zaměřením. Pak stroj zase rozložíme, přepravíme do místa určení a zákazníkovi kompletně sestavíme,“ popisuje Bačák.
Vypadá to jednoduše, ale právě ta brněnská část je polovina úspěchu. Tehdy také dojde k té nejdůležitější věci – zkoušce přesnosti. „Garantujeme ji do setiny milimetru. Stroje jsou vybavené speciálními měřicími pravítky a měřidly a jsou schopné obrábět v řádech setin, spíš bych řekl jednotek setin milimetru. Zákazníci velmi často vyžadují testovací obrobky, ale i pokud tomu tak není, my děláme měření podle všech norem. Až poté vlastně zákazník povolí, aby stroj od nás odešel,“ doplňuje jednatel.
Doba by byla ještě mnohem delší, kdyby si TDZ Turn všechny součástky vyráběla sama. „Takovou výrobou se ale dnes v Česku zabývá jen málokdo. A to ze dvou důvodů – musíte sehnat obráběče, kteří to umí, což samo o sobě je problém a zadruhé dát ohromné částky do výrobních prostředků. Ty horentní částky stoupají se samotným sestavováním a servisem – potřebujete hory měřidel, techniky, aut…,“ přemítá Petr Bačák.
A co všechno stroje brněnské firmy umí? „Uvnitř je soustružení, obrábění kovů, tedy frézování, vrtání, může to dělat závity, to všechno je shluklé do jednoho stroje… naše know how je v tom dělat to co nejlépe a mít skvělý produkt,“ představuje syn Martin a obloukem se vrací k tématu perfektního servisu: „Sebelepší stroj se může pokazit. Ventilek, cokoliv a přece jen jej obsluhují lidé, i když systémy jsou sofistikované. Prostě stroj stojí a co teď, zákazník má svoje termíny. A my nemůžeme říct, tak teď vám to bude 14 stát, musíme rychle najít chybu a opravit ji.“Na otázku, zda se jejich stroje dají označit za vynálezy, se Bačák starší směje: Mnoho doplňků jsou naše nápady, ale že jsem vynálezce karuselu nebo soustruhu, to bych teda lhal.“ Produkty vycházejí z projektů, které se firmě podařilo velice šikovně převzít, víc neprozradí.
Petr Bačák je strojař tělem i duší. Začínal v někdejším ZPS Gottwaldov, pak přešel do PAL-MAGNETON v Kroměříži a dlouho působil v TOS Hulín. „A už 11 let se bavím s našimi stroji,“ ukazuje na svoji novinku. Synové došli do firmy nepřímo – Petr vystudoval ekonomiku a management a teď se zabývá marketingem TURNu, Martin je původně chemický inženýr.Co by se v dílně v brněnské Táborské ulici dělo, kdyby po veleúspěšném veletrhu přišlo naráz třeba 10 objednávek? „Montážně jsme schopni zvládnout tři až čtyři stroje zaráz. Na začátku jsme stíhali 8 zakázek ročně, dnes je to kolem dvaceti. I díky tomu, že Brno je velmi zajímavá lokalita z pohledu pracovní síly. Protože když se zaměstnavatel chová slušně, sežene i slušné zaměstnance. Já nesouhlasím s tím, že se nedá sehnat dobrý zaměstnanec. Dá, ale musím být slušný i já,“ přidává další tajemství úspěchu zakladatel společnosti.