TECHAGRO

Naseje dvě plodiny zaráz, pohnojí, a případně zatočí i se škůdci. APV si za unikátní secí stroj odnáší Grand Prix

Fyzikální zákony jsou neúprosné i pro semínka. Když jejich různé druhy – a hlavně velikosti – naložíte do secího stroje, nastane logická věc. Natřásáním při jízdě se od sebe oddělí hrubší od jemných a na pole či louku pak nasejete plodinu po plodině. Jenže to nechcete, vy například pro zelené hnojení potřebujete hezkou směsku.

S řešením přišla rakouská firma APV - Technische Produkte GmbH z Dalleinu, na trh přišla s unikátním pneumatickým secím strojem PS 300 M1 TWIN-APV, který má dvě objemově nastavitelné komory, které tento problém vyřešily. Společnost získala cenu GRAND PRIX Techagro. Farmář si komory nastaví podle druhu semen, dvě vnitřní hřídele zařídí současný výsev obou druhů. „A na zemi se to vše přirozeně zamíchá. A to je to nejdůležitější, co potřebujeme,“ uvedl Ludvík Viktor, servisní expert společnosti v Česku.

Takto lze jednoduše osít louku nebo pole, kde potřebujeme, aby vzešlo kvalitní zelené hnojení. „Na co si vzpomenete, na to to můžete použít. Mohu si je dát na brány, na sečku, podrývák, na disky nebo dlátový pluh, je to variabilní část pro celé farmaření. Můžu s tím hnojit, můžu na pole naházet granule proti slimákům. Šetří to přejezdy. Jedním jediným dovedu zasít několik druhů, přihnojit a případně vyřešit škůdce,“ popsal Viktor. Po poli jezdíte prostě tak dlouho, dokud nemáte prázdnou násypku o objemu 300 litrů, tedy dvakrát sto padesát.

Oceněný stroj najdete v pavilonu V na stánku 005, který zaštiťuje Agrozet České Budějovice.

Pneumatický secí stroj má velkou budoucnost pro u nás se probouzející ekologické zemědělství, které v Rakousku ale jednoznačně převažuje. „I proto prorážíme na trhy s k půdě přátelskými plečkami, polními branami, prostě se zařízeními, aby se nemusela používat chemie,“ přidává k tématu Bohdana Bačáková, zástupkyně výrobce pro Českou a Slovenskou republiku.

Když před šesti lety zastoupení APV - Technische Produkte GmbH rozjížděla, o tyto „eko“ stroje příliš zájem nebyl. „V poslední době se to rapidně mění. Třeba kombinace strojů na údržbu luk a pastvin v kombinaci právě se secím strojem jsou velmi žádané. Mnoho farmářů totiž zjišťuje, jak dobře lze louky ošetřit, vyčesat a obnovit. Tento vlastně historický směr se vrací,“ dodala Bačáková.

Na předávání GRAND PRIX byla vlastně jedinou ženou, která si šla pro cenu na pódium. „Ne, strojní vzdělání rozhodně nemám,“ směje se při otázce, zda ji ke společnosti přivedly její školní znalosti. S majiteli se zná dlouhou dobu, už tehdy, když v garáži rodinného statku začínali postřikovači, které si člověk nosí na zádech, což zná každý zahrádkář. „Postupně jejich výroba zabrala stáje. Ještě před šesti lety, kdy jsem nastupovala jako 35. zaměstnanec, v nich byla prasata. Teď máme novou továrnu postavenou na zelené louce a je nás 150. Vyvážíme do celého světa, včetně Austrálie či Nového Zélandu,“ líčí Bačáková, která nejdřív práci ve strojařině odmítala: „Říkala jsem si, já a stroje, no to vůbec nejde dohromady. A sžila jsem se, moc mne to baví a rodinná atmosféra jde napříč celou firmou. Ani jednou jsem nebyla naštvaná, že musím do práce.“

Podle ní firma raketově vzrostla právě kvůli pneumatickým secím strojům – majitel našel díru na trhu. A vše podtrhuje jejich univerzálnost. „Pořád s ním něco vymýšlíme. Teď s ním naši vývojáři zaseli řepku na semeno za dlátovým podrývákem. Rovnou si strniště projedou hloubkovým kypřičem, nechávají semena padat za slupici. Půda nemá šanci vysychat a tak v sobě udrží více vody,“ přiblížil Ludvík Viktor.

 

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.