Baumesse Brünn

Übersetzung nicht verfügbar.

Existuje klíč k většímu zájmu mladých lidí o řemesla? Úzká spolupráce škol a firem, které odborníky chtějí

Není žádným tajemstvím, že kvalifikovaných řemeslníků v Česku ubývá, část pracovníků postupně odchází do penze a firmy velmi těžko hledají jejich nástupce mezi mladou generací. Jak tento neradostný stav změnit?

Podle Miloslava Knapila ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy je jednou z cest úzká spolupráce škol a firem, která začíná už při náboru učňů, a také daleko větší propagace řemesel i jednotlivých oborů, jejichž výhodou je jistota budoucího zaměstnání i možnost slušného výdělku.

„To, že mladí lidé na řemesla neslyší, považuji za celospolečenský problém. Je logické, že rodiče chtějí pro své děti to nejlepší a nejvyšší vzdělání, ale stává se, že při výběru upřednostní střední školu s maturitou bez ohledu na to, co se bude dít dál. Také když rodiče dávají dítě na učňovský obor, mnohdy je to okolím vnímáno jako vzdělanostní neúspěch dítěte. A třetí věcí je nedostatečná propagace řemesel mezi širokou veřejností,“ říká Miloslav Knapil, který volá po větším společenském uznání řemeslné práce.  

Jednou z cest, jak daný stav zlepšit, vidí také v užší spolupráci škol a firem, ve kterých již dnes řemeslníci chybí. „Naše škola spolupracuje s mnoha firmami, které se tady na Stavebním veletrhu představují a podílejí se na organizaci soutěže odborných dovedností, ale které také pomáhají s vybavením výchovně vzdělávacího procesu - poskytují nám moderní nářadí i technologie, školí naše pracovníky, mistry odborného výcviku i učitele. Bez nich by to opravdu nešlo. Některé firmy však aktivně pomáhají i při náboru žáků na základních školách, a to vidíme jako velmi efektivní cestu. Dobrým příkladem je naše spolupráce s firmou Innogy, která velice rychle zareagovala a během krátké doby přišla s programem pro servisní techniky, které obtížně shání. My učíme mechaniky plynových zařízení, kterým firma nabídla již od prvního ročníku spoustu benefitů, od měsíčního finančního příspěvku ve výši až 4500 korun přes příspěvek na oblečení, ubytování v domově mládeže a podobně. A výsledek je viditelný – zatímco loni na naši školu přišlo 9 žáků do prvního ročníku, letos podle přihlášek máme 23 zájemců,“ říká Miloslav Knapil. A také dodává, že firmy v dnešní době nabízejí nejen benefity v rámci vyučení, ale také okamžité uplatnění za dobrých finančních podmínek. „Mít jistotu budoucího povolání, to je něco, na co by mladí lidé i jejich rodiče mohli slyšet.“

Nastavení cookies

Ke sledování a analýze návštěvnosti na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Tyto soubory mohou obsahovat osobní údaje. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je dle platné legislativy vyžadován váš souhlas.