Inovativní kontejner na oděvy TUČŃÁK od společnosti TextilEco, a.s., plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba s názvem AnyRoute od firmy Umotional s.r.o. a řídicí informační systém RISII od dodavatele Herman systems, s.r.o. a vystavovatele Dopravní podnik města Brna, a.s. získaly Zlaté medaile URBIS 2019. Zástupci firem obdrželi ocenění na slavnostním večeru za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové a generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše.
Odborná komise navštívila všechny uchazeče v expozicích a nakonec se shodla na udělení dvou Zlatých medailí z dvanácti nominovaných návrhů, třetí medailisty vybral tým partnera soutěže - společnosti VDT Technology. První Zlatou medaili URBIS v kategorii Obce převzal Aleš Peka, vedoucí logistiky a technologie akciové společnosti TextilEco za inovativní kontejner na oděvy v designu tučňáka, navržený ve spolupráci se studenty VUT v Brně. Tučnák zaujal i tím, že mimo spolehlivou funkci sběrů oděvů, hraček a obuvi využívá solární energii a má i další užitečné funkce, například v oblasti přenosu dat, úschovy a vyzvedávání zásilek nebo bezpečnosti. „Jsme rádi, že kontejner tučňák zaujal návštěvníky veletrhu a že naše práce má smysl, zaznamenali jsme zájem o naše prototypy a máme i poptávky. Tady na veletrhu jsme objevili řadu zajímavých projektů a hodně zajímavé firmy, takže z tohoto hlediska jsme spokojení a mohu už teď říci, že zde určitě navážeme spolupráci,“ říká Michaela Náplavová z marketingového oddělení boskovické firmy.
V kategorii Města převzal Zlatou medaili Michal Jakob, zakladatel a ředitel společnosti Unimotional, za AnyRoute, plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba. Plánovač využívá technik umělé inteligence k tomu, aby občanům ušetřil čas a navrhnul jim vhodné trasy podle aktuální dopravní situace, kdy kombinuje možnosti MHD s dalšími alternativními prostředky včetně kola, taxi a dalších. Naplánované trasy mohou být kromě času optimalizovány na řadu dalších kritérií (např. cena, komfort, emise nebo zdravotní dopady) a zohledňují aktuální situaci v dopravním systému (např. zpoždění spojů MHD, volná parkovací místa či pozice sdílených kol) a osobní preference uživatelů. AnyRoute představuje ideální nástroj pro kraje a města, která hledají efektivní a moderní způsob, jak občanům na jednom místě představit všechny možnosti dopravy a maximálně jim tak usnadnit větší využívání udržitelnějších způsobů dopravy. „Jsme rádi, že jsme tuto cenu získali. Náš koncept je klíčový proto, že dokáže z bohaté škály dopravních prostředků doporučit uživatelům nejlepší možnost, jak se dostat do cíle jejich cesty, a to nejlépe tak, aby tam nemuseli jet autem a ulevili dopravní situaci ve městě. Produkt je výsledkem několikaletého firemního vývoje, který ještě navazuje na dřívější výzkum ve spolupráci s ČVUT v Praze,“ dodává Michal Jakob.
Třetí Zlatou medaili převzali zástupci Dopravního podniku města Brna v čele s generálním ředitelem Milošem Havránkem za Informační systém pro řízení městské hromadné dopravy v Brně a jejích podpůrných procesů, sestávajícího z řídicího SW Sprinter RISII, palubní informatiky jednotlivých vozidel a komunikačních rozhraní. „Ocenění nás samozřejmě těší, máme z něj velkou radost a trochu nás i překvapilo. Ale jsme moc rádi, že úsilí, které jsme tomu věnovali, ocenila kromě cestujících a našich zaměstnanců, kteří systém denně používají, i odborná veřejnost,“ dodává konstruktér Jan Havíř.
V druhé části večera byla zcela nově udělována cena ze směsi skla, magnetu a plastu SMART:ONE Innovative People. Získaly ji osobnosti ze zemí V4, které se podílely na čtrnácti mimořádných počinech. „Česká republika je pro Smart City malým trhem, podobně jsou na tom Slováci a Maďaři. Proto je nutné uvažovat o V4 trhu a tedy i jednotných standardech pro smart city a digitálních služeb v takovém území. Šíření této myšlenky V4 spolupráce je pro budoucí úspěch klíčové,“ uvedl mimo jiné na vyhlášení David Bárta ze CityOne.