Digitalizace výroby. Téma, které rezonuje naší společnosti v souvislostí s Průmyslem 4.0. Ve čtvrté průmyslové revoluci nejde jen o automatizaci, ale i o propojení lidí a technologií. Že je digitalizace nevyhnutelnou součástí průmyslu si myslí i původně švédská firma SKF, která letos slaví stoleté výročí svého působení v České republice. Ve 130 zemích světa se prosadili s digitální technologií, která monitoruje a vyhodnocuje stav rotačních strojů pomocí online balíčku Smart Rotation.
Na základě zjištěných dat predikuje možné komplikace a zajišťuje tak průmyslovým závodům maximální výkonost výrobních zařízeních za snížené náklady. Digitalizaci tak SKF nepovažuje pouze za teorii, ale využívá ji v praxi. „Výrobní linka ve švédském Göteborgu je plně robotizovaná,“ popisuje marketingová manažerka společnosti Radka Šmídová. V České republice využívá SKF svou online technologii v Chodově u Karlových Varů.
Koncept Digitální továrny, který je hlavním tématem Mezinárodního strojírenského veletrhu, firmu SKF natolik zaujal, že se po 11 letech vrací opět jako vystavovatel. Tentokrát do pavilonu A1. „Jsme přesvědčeni, že se s digitalizací mění také business modely a průmyslové firmy na to musí reagovat. Našimi zákazníky je většina velkých průmyslových závodů v České republice, proto chceme oslovit hlavně střední a menší výrobní firmy, kterým vysvětlíme, jak s digitalizací začít,“ líčí Šmídová.
Kromě vlastní expozice bude SKF diskutovat s veřejností na konferenci zaměřující se na směr českého průmyslu. „V bloku Jak na digitální transformaci vaší firmy vystoupí Jan Vlasák, který poukáže na příklady z praxe v oblasti digitalizace údržby a představí také nové business modely, které s tím souvisí,“ sděluje Šmídová. Digitalizace je podle ní klíčová v oblasti konkurenceschopnosti firem na trhu.
Trendem v průmyslu jsou nové business modely. „Výrobní firmy dávají při nákupu přednost smluvně zajištěné výkonnosti svých strojů, namísto nákupu náhradních dílů,“ popisuje.
SKF funguje na trhu po století. Na počátku švédská firma vyráběla kuličková ložiska, které jsou součástí rotačních strojů. Posléze patentovala vynález soudečkového ložiska, které se liší od kuličkových ložisek svým válcovitým tvarem. Postupně rozšířila svůj sortiment o mazací systémy, těsnění, montážní nástroje i vibrační diagnostiku.
Firma zaměstnává celosvětově 44 tisíc lidí, z toho v České republice 600. Jejich systémy pomáhají s digitalizací údržby téměř ve všech průmyslových segmentech. „Produkty najdou lidé téměř ve všem, co se otáčí nebo hýbe, od raketoplánů až po skateboardy,“ dodává s úsměvem. Před měsícem firma slavnostně otevřela Centrum vzdálené diagnostiky v Ostravě, které sleduje stav strojů pro státy střední a východní Evropy.